Луис Хамилтон триумфираше во Канада

Пилотот на Мекларен, британецот Луис Хамилтон е победник на трката за ГН на Канада, што се возеше на патеката “Жил Вилнев“ во Монтреал. Што го прави седмиот различен победник сезонава. Хамилтон трката ја започна од втората позиција, која и ја задржа до првата промена на пневматици. По направените измени на чело на трката излезе Фернандо Алонсо(Ферари), Хамилтон беше втор, а Себастијан Фетел кој стартуваше прв, излезе на третата позиција. Но само по два извозени круга Хамилтон успеа да го престигне шпанецот на првата позиција. Британецот продолжи со своето перфектно возење. Кон крајот на трката екипата на Мекларен се реши за втора промена на пневматиците, додека Фетел и Алонсо продолжија без влегување во боксот. Тактика која до крајот се покажа како тотално погрешна. Хамилтон со своето маестрално возење успеа да ги стигне двата возачи, и да ги престигне. До крајот откако беше јасно дека трката е изгубена Фетел се реши да менува, што на крајот му го донесе четвртото место, додека пак Алонсо тврдоглаво остана ...
| | веќе видена | слични

Шефот на Ферари, Стефано Доменикали верува дека трката за титулата во 2012 ќе се "претвори" во битка на тројцата најсилни возачи - Луис Хамилтон, Фернандо Алонсо и Себастијан Фетел. Триото поранешни шампиони се во моментов на трите места во генерален пласман, но по сезона во која имаше рекордни 7 победници во 7 трки, многу е тешко да се предвиди резултатот на следната трка. И покрај ова, Доменикали верува дека битката за титулата ќе добие вистинска форма и дека тројцата возачи се најсилни. "На крајот ако се погледне шампионатот јасно е дека ќе биде битка помеѓу Себастијан, Луис и Фернандо. Тоа е моето чувство. Можеби сите размислуваат едно пред трката и друго по неа и можеби по Валенсија ќе биде поинаку. Но, искрено сметам дека борбата за титулата ќе се води помеѓу тие тројца", изјави Доменикали. Неговиот возач Алонсо водеше во генерален пласман пред Канадското ГП, но откако падна од второто на петтото место со стратегија на едно влегување во боксот загуби драгоцени осум поени и падна на второто место. ...
| | веќе видена | слични

Знаев дека ќе биде тешко, но уживав во секој момент. Верував дека можам да победам, имав малку проблеми во боксот, но на крајот се заврши совршено, изјави шампионот од 2008 година Светското првенство во автомобилизам, Формула 1 продолжи со разновидноста кога се во прашање победниците, откако пилотот на Мекларен, Британецот Луис Хамилтон славеше на трката за ГН на Канада и стана седми победник во најбрзиот циркус на денешницата. Британецот, кој стартуваше од првиот ред одлично се снајде во првата половина на трката, зад себе ги остави Фетел и Алонсо. Тој целната рамнина во Монтреал ја мина за 1:32.29 час, пред Роман Грожан (Лотус) и Серхио Перес (Заубер). -Знаев дека ќе биде тешко, но уживав во секој момент. Верував дека можам да победам, имав малку проблеми во боксот, но на крајот се заврши совршено, изјави шампионот од 2008 година. Бранителот на титулата Германецот Себастијан Фетел и Шпанецот Фернандо Алонсо, мораа да се задоволат со четвртото, односно петтото место. Хамилтон со оваа победа се искачи на ...
| | веќе видена | слични

Првенството во Формула 1 продолжува да биде интересно и неизвесно откако Луис Хамилтон победи на трката во Монтреал, Kанада, и стана седмиот возач што сезонава триумфира, продолжувајќи ја традицијата на различни победници. Со новите 25 бода, Хамилтон е лидер во генерален пласман со 88 бода, два повеќе од Фернандо Алонсо, а три од Себастијан Фетел. На пиедесталот се искачија и Раман Грожан на Лотус, кому ова му е најдобриот резултат во кариерата, и Серхио Перез на Заубер, кој го престигна и Алонсо, можеби неговиот иден клупски партнер доколку Мексиканецот продолжи со добрите возења. Хамилтон имаше стратегија на две влегувања во боксот и тоа го направи во вистински време наспроти едното на Фетел и Алонсо, кои дури потоа добија наредба за влез во боксот, а дотогаш Хамилтон имаше чист простор да „брка“ најдобри времиња. Токму менувањето на гумите беше проблематичната работа за Хамилтон, кој на патеката беше несопирлив. Британецот е само трет возач што успеал трипати да победи во Монтреал, по Михаел Шумахер и ...
| | веќе видена | слични

Ферари ја напушта Канада со 11 нови поени, освоени со петтото место на Алонсо и десеттото на Маса. За разлика од Маса кој се изврте во првиот дел од трката и потоа се обидуваше да надомести за тоа, Алонсо по единственото застанување во боксот во 20 круг, се обиде да извозе до крајот со истиот сет на пневматици. Таквата одлука во прво време му даде надеж дека ќе успее второто место да го претвори во прво, бидејќи имаше предност од 15 секунди во однос на Хамилтон, кој по вториот пит стоп беше третопласиран. Но, возачот на Мекларен во првите моменти беше побрз за секунда до секунда и половина, но деградацијата на гумите кај Алонсо се засили во финишот, па тој беше и до три секунди побавен од останатите. - Постои извесно чувство на разочарување и нема потреба тоа да се негира. Ова е прв викенд во кој не извадивме максимум, но тоа исто така се должи и на фактот што очекувањата беа повисоки благодарение на напредокот што го направивме. Не треба да се заборави дека вчера се боревме за пол позиција, а денеска за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Возачот на Мекларен Луис Хамилтон, победи на седмата трка во шампионатот на Формула 1, за Големата награда на Канада, која се возеше на патеката „Жил Вилнев“ во Монтреал. Хамилтон до својата 18-та победа во кариерата, трета во Монтреал, стигна со вкупно време од 1:32:29.586 часа. Пилотот на Мекларен извози брилијантна трка, најдобра за него оваа сеозна, а по прв пат во првенството и неговите механичари коректно си ја завршија работата. Покрај Хамилтон на подиумот се најдоа возачите на Лотус и Заубер, Роман Грожан односно Серхио Перез. Грожан и Перез во финишот стигнаа до подиумот откако фаворитите Алонсо и Фетел станаа жртви на својата тактика од само едно застанување во пит стопот. Зад најдобрите тројца бодови освоија Фетел (Ред Бул), Алонсо (Ферари), Розберг (Мерцедес), Вебер (Ред Бул), Раиконен (Лотус), Кобајаши (Забер) и Маса (Ферари). Победата во Монтреал на Хамилтон му го донесе лидерското место во вкупниот поредок, тој има 88 бодови, два повеќе од Алонсо и три од Фетел.
| | веќе видена | слични
3 копии

Возачот на Мекларен , Британецот Луис Хамилтон синоќа триумфираше на трката за Големата награда на Канада што се возеше на патеката во Монтреал. Зад него се пласираа Ромен Грожан од Лотус и Серхи Перез од Заубер. Хамилтон е седмиот победник оваа сезона на седумте трки од Формула 1 кои досега се одржаа. Со победата изби на првата позиција во генералниот пласман со 88 бодови, пред Фернандо Алонсо од Ферари, кој има 86, на третата позиција се наоѓа Себастијан Фетел со 85 бодови. Кај Конструкторите први се возачите на Ред Бул со 164 бодови, пред Мекларен Мерцедес со 133. Следната трка во Ф1 ќе се вози на 24.јуни во Валенсија за Големата награда на Европа.
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон победи на Канадското ГП третпат во кариерата во неделата, со што стана седмиот различен возач со победа во новата 2012 сезона, а во исто време се искачи на првото место во генерален пласман. Хамилтон го совлада актуелниот шампион Себастијан Фетел во Ред Бул и Фернандо Алонсо во Ферари во финишот на трката од 70 кругови, за на крајот да заврши со 2.5 секунди предност пред Роман Грожан во Лотус, додека последното место на подиумот го завзеде Серхио Перез во Заубер. Хамилтон, кој ја освои титулата со Мекларен во 2008 има победи на Жил Вилнев патеката во 2007 и 2010, но лани беше исфрлен рано од трката, додека неговиот колега Џенсон Батон стигна до победата. Претходно оваа година, Батон (Австралија), Алонсо (Малезија), Розберг (Кина), Фетел (Бахреин), Пастор Малдонадо (Шпанија) и Вебер (Монако) стигнаа до победи, за првпат од стартот на Ф1 шампионатот во 1950 година да има шест различни победници. Фетел, кој втора година во низа стартуваше од пол-позицијата го заддржа водството пред да влезе за да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Формула 1 сезоната продолжува таму каде што застана. Традицијата во најновото издание на натпреварувањето е продолжена. Во седмата трка од шампионатот победи седми различен пилот, нешто што се нема случено во Ф1 историјата. Овој пат, во трката за канадското гран-при, славеше возачот на Мекларен Луис Хамилтон пред Роман Грожан од Лотус, а подиумот го комплетираше Серхио Перез од Заубер. Триумфот на патеката „Жил Вилнев“ е 18-ти во кариерата на Британецот. Бранителот на титулата, Себастијан Фетел, кој почна од пол-позицијата, заврши на четвртото место. Хамилтон со овој резултат ја презеде и лидерската позиција во генералниот пласман. Победничкото време по 70-те извозени кругови на патеката во Монтреал беше 1 час 32 минути и 29 и пол секунди, а до бодови стигнаа и Фернандо Алонсо (Ферари), Нико Розберг (Мерцедес АМГ), Марк Вебер (Ред Бул), Кими Раиконен (Лотус), Камуи Кобајаши (Заубер) и Фелипе Маса (Ферари). Многу возбудливата трка ја одбележаа голем број престигнувања, промени на челната позиција, а пресудни ...
| | веќе видена | слични

Објавена е листата на платите на пилотите од Формула 1 за оваа сезона. Повторно на чело на листата е Фернандо Алонсо, додека двократниот и актуелен светски шампион Себастијан Фетел е само четврти, со истата сума која ја заработуваат и Марк Вебер, Нико Розберг и Фелипе Маса. Листата е објавена од страна на шпанскиот весник El Mundo и според неа заработувачката на возачот на Ферари, Фернандо Алонсо, е 30 милиони евра. Таа е речиси два пати поголема од онаа на неговиот поранешен тимски колега Луис Хамилтон, кој се приближува кон крајот на својот сегашен договор и можеби ќе склучи нов за поголема сума – шпекулациите велат 22 милиони евра. И Џенсон Батон сега има иста плата како Хамилтон – 16 милиони, додека Фетел, Розберг, Вебер и Маса се проценети на 10 милиони евра, за два милиони повеќе од годишната плата на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер. Изненадувањето на сезоната, Кими Раиконен, заработува само пет милиони евра, што е сериозно многу помалку од платата од 16 милиони евра кога стана светски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Луис Хамилтон триумфираше во Канада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: