Алкохоли...

Подготвивме табела каде ги наброивме содржините на алкохол (етанол) во најчесто консумираните алкохолни пијалаци. Но, покрај алкохолот и водата, како основни составни делови на овие пијалаци, во нив се содржат и многу други состојки, како на пример шеќери, ароми, бои, и други зачини, затоа немојте да претерувате со консумирање. Како што кажале старите, една чаша вино е здравје... Пијалак Содржина на Алкохол % Пива 3,2 – 6% Евтино вино 7 – 14% Пенливо вино 8 – 14% Ароматизирано вино 15,5 – 20% Виски 40 – 70% Вотка 40 – 50% Ликери 15 – 55% Ракија 42 – 80% Узо – Мастика 37 – 50% Џин 40 – 50% Текила 32 – 60% Рум 37 – 80% Апсинт 45 – 90% Мед. алкохол 70% Етанол (чист) 96,5% Апсолутен алкохол 99%+
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алкохоли...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: