„Алкалоид“ слави седум ипол децении и прави чекори од седум милји

Скица на успехот на македонскиот фармацевтски џин Македонија како држава се уште нема светски препознатлив бренд, но со оглед на последните пробиви кои ги имаат направено производите на „Алкалоид“ на светскиот пазар несомнено тие ќе бидат нашиот препознатлив бренд. Почетоците на компанијата се од пред 75 години кога семејствотот Огнановиќ ги отвора првите производствени погони. На почетокот петнаесетина работници во два погона произведувале околу 350 килограми фармацевтски суровини. Основна дејност на фабриката во тоа време е преработката на афионот. Квалитетот на македонскиот афион, кој долго време на ова поднебје го има третманот на "црно злато", несомнено е пресуден за отворање на тој преработувачки капацитет. По завршувањето на Втората светска војна, летото 1945 година, со решение на владата на тогашната ФНРЈ и на НРМ, на 22 јуни е извршено поопштествување на фабриката, која тогаш имала 17 работници, од кои само еден со високо образование. Оттогаш почнува континуираниот растеж на „Алкалоид“. Трајче ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 156 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 67 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 93 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Алкалоид“ слави седум ипол децении и прави чекори од седум милји

Од:
До кого (е-маил):
Порака: