Алгоритам научи да ја игра Super Mario World подобро од човек


Неодамна на интернет се појави видео каде Seth Bling го објаснува алгоритамот што го направил кој учи како да ја игра популарната игра на Nintendo, Super Mario World. Нарекувајќи го MarI/O, еволутивниот алгоритам учи од искуство играјќи ја играта повторно и повторно со една единствена цел – стигнувајќи до целта на мапата што е можно побрзо. После 34 „проби“, алгоритамот може да ја помине мапата подобро од просечниот човечки играч. Кодот за MarI/O е достапен за секого кој сака да го превземе и да го модифицира. Во теорија овој код би требало да работи и со други слични игри „платформери“ на кои целта е да стигнете на крајот на мапата од лево кон десно.
| | веќе видена | слични

Останато

Бегалец но и пратеник со добра плата е во моментов Никола Груевски. Иако полицијата го бара со потерница, поради изречената казна од две години, тој се уште го ...
сите 206 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски. ВМРО-ДПМНЕ беше вчера под ...
сите 140 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 80 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алгоритам научи да ја игра Super Mario World подобро од човек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: