Што да направите ако ве испече медуза или ако згазнете на морски еж?

Сè зависи од тоа каде медузата ве изгорела, но симптомите обично се јавуваат пет минути по контактот и траат неколку часа – до 24 часа. Сонцето не е единствената опасност која демне на одморот. Убодите од морските ежови како и изгорениците од медузите се непријатни, болни, а понекогаш и опасни. Иако допирот на медузата е мошне болен, многу ретко го загрозува животот. Силната болка трае неколку минути, а се чувствува уште со часови, а понекогаш и со денови. Сепак, изгореницата треба да се санира. Сè зависи од тоа каде медузата ве изгорела, но симптомите обично се јавуваат пет минути по контактот и траат неколку часа – до 24 часа. Напад на медуза Постојат многу митови за тоа како треба да се третира изгореницата од медуза, а ние ви донесуваме неколку совети кои би било добро да ги примените во таквите ситуации. Пред се, веднаш излезете од морето, бидејќи можно е истата медуза да ве „нападне“ повторно. Освен тоа, болката во морската вода нема да исчезне, а плакнењето со обична вода само ќе ја интензивира, ...
| | веќе видена | слични

За повеќето луѓе убодот од пчела предизвикува само привремена болка и иритација на местото каде што е испуштено осилото. За други, убодот од пчела може да предизвика алергиска реакција која може да се манифестира со различен тип на симптоми што варираат од слаби до тешки. Во екстремни случаи, осилото од пчела може да предизвика анафилакса – состојба којашто е опасна по живот. Според „Journal of Asthma and Allergy“ , околу 5 до 7,5 отсто од луѓето ќе доживеат тешка алергиска реакција на убод од инсект во своите животи. Кај пчеларите овој ризик се зголемува до 32 отсто. Кај многумина убодите од инсекти може да предизвикаат блага до умерена алергиска реакција во форма на локализирано црвенило и оток. За мал дел од луѓето алергиската реакција може да биде многу потешка и да бара итна медицинска помош. Фаталните реакции од убод од инсекти се поретки. Сепак, отровот на пчелите, осите и стршените има тенденција да предизвика тешки реакции кај оние коишто се алергични. Пчелите и осите може да предизвикаат системски ...
| | веќе видена | слични

Пчелниот отров содржи протеини кои влијаат на клетките на кожата и имунолошкиот систем што резултираат со локализирана реакција – болка и оток на местото на каснување. З а повеќето луѓе убодот од пчела предизвикува само привремена болка и иритација на местото каде што е испуштено осилото. За други, убодот од пчела може да предизвика алергиска реакција која може да се манифестира со различен тип на симптоми што варираат од слаби до тешки. Во екстремни случаи, осилото од пчела може да предизвика анафилакса – состојба којашто е опасна по живот. Според „Journal of Asthma and Allergy“ , околу 5 до 7,5 отсто од луѓето ќе доживеат тешка алергиска реакција на убод од инсект во своите животи. Кај пчеларите овој ризик се зголемува до 32 отсто. Кај многумина убодите од инсекти може да предизвикаат блага до умерена алергиска реакција во форма на локализирано црвенило и оток. За мал дел од луѓето алергиската реакција може да биде многу потешка и да бара итна медицинска помош. Фаталните реакции од убод од инсекти се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Рибата пајак е најотровниот морски жител на Јадранот, расте во должина до 40 см и достигнува тежина до 1,5 кг. На жабрениот капак има долга отровна боцка свртена наназад, а отровот се наоѓа на боцката на жабрениот капак и на боцките на првата грбна перка. Како и кај другите отровни риби, и нивниот отров дејствува на нервниот и на васкуларниот систем на човекот. По убодот прво се јавува силна болка која може да трае долго време, дури и до дванаесет часа, по што може да се јави несвестица, повраќање, срцебиење, висока температура, и други симптоми на нарушен организам. Интензитетот на болката зависи од организмот на човекот и од големината на рибата пајак. По убодот најдобро е да се побара лекарска помош, или пак местото на убодот да се нурне во течност со температура повисока од 40 степени целзиусови. Извор: Макфакс Текстот Рибата пајак најотровниот морски жител на Јадранот е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични

Останато

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 752 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 339 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 225 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што да направите ако ве испече медуза или ако згазнете на морски еж?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: