Избрани компизиците за фестивалот „Макфест“

6 копии

Избрани се композициите за фестивалот на забавна музика „Макфест“. Кирил Панајотов советник за јавни дејности во Општина Штип информира дека оваа г одина, наместо 30 ќе бидат изведени две повеќе композиции. - Годинава има 32 композиции кои ќе се натпреваруват во две полуфинални вечери. Веќе се завршени и сите технички подготовки околу фесивалот . Телеволтинг повеќе нема да има, ќе гласа публиката , зашто таа секогаш знаела добро да избере. Практично ќе биде троделно гласање, но техниката ќе се соопшти дополнително, вели Панајотов. Тој истакна дека с е уште не се дефинирани учесниците во шоу програмите, но се највува музички перформанс за неодамна почината музичка ѕвезда, а своевремено учесник на Макфест. Од оваа година фестивалот на забавна музика „Макфест“ ќе се одржи во октомври, со што го враќа стариот тајминг. МИА
| | веќе видена | слични

На 21, 22 и 23 септември во Штип ќе се одржи традиционалната манифестација „Штипска пастрмајлијада 2018“. Најавено е учеството на повеќе музичари од земјава и регионот, меѓу кои Влатко Стефановски, „Ван Гог“, „Амадеус бенд“, Кристина Арнаудова, Дани Димитровска, Зоран Илиев, Јоце Панов, „Либеро бенд“ и други. Како главна музичка ѕвезда, на 22 септември пред публиката во Штип ќе настапи хрватската пејачка Северина, чиј хонорар се чува во тајност. Она што е познато е дека општината оваа година има издвоено 2.500.000 денари за оваа манифестација.Советникот за јавни дејности во ипштина Штип, Кирил Панајотов вели дека речиси сè е подготвено за 12. издание за манифестацијата, која и годинава ќе се одржи на добро познатата локација, кај кружниот тек кај Градскиот стадион. На оваа локација ќе бидат поставени околу триесетина штандови од страна на угостителите, но и тезги каде што локални уметници ќе може да ги презентираат своите изработки. Утврдена е и цената на познатиот штипски гурмански бренд. Панајотов вели ...
| | веќе видена | слични

Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, изврши увид во градежните активности поврзани со изградбата на нов тротоар од кружниот тек до Кампус 4 на Универзитетот „Гоце Делчев“, во населбата Железничка.Станува збор за инфраструктурно решение кое долги години го бараа граѓаните на нашата општина, но најмногу студентите кои секојдневно пешачат во оваа насока во небезбедни услови.„Во овој дел од градот нема тротоар за движење на пешаци. Се работи за површината од кружниот тек во населба Железничка, кај бензинската пумпа „Лук Оил“ до Кампус 4 на Универзитет „Гоце Делчев“, каде градиме тротоар.Овој тротоар е многу важен за граѓаните, со кои во многу разговори и во предизборната кампања, но и сега, бараат овде да се направи површина за движење на пешаците.Но, ова е важно особено за студентите коишто секојдневно одат на предавање во Кампус 4. Со ова докажуваме дека Општина Штип се грижи за студентите, за нивната безбедност, но и за да го разубавиме самиот влез во градот.Овој тротоар е со должина од ...
| | веќе видена | слични

Како што не информираат организаторите, и оваа година традиционално ќе се оддржи познатата и се популарна манифестација “Штипска пастрмајлијада”. Оваа година истата ќе започне на 21-ви, а ќе заврши на 23-ти септември. Музика24 дознава дека е најавено учество на повеќе музичари од земјава и регионот, помеѓу кои ќе ги споменеме: Влатко Стефановски, Ван Гог, Амадеус бенд, Кристина Арнаудова, Дани Димитровска, Зоран Илиев, Јоце Панов, Либеро Бенд и многу други. Како главна музичка ѕвезда, на 22-ри пред публиката во Штип ќе настапи хрватската пејачка Северина, чиј хонорар сеуште чува во голема тајност. Она што е познато е дека општината оваа година има издвоено 2.500.000 денари за оваа манифестација. Советникот за јавни дејности во Општина Штип, Кирил Панајотов вели дека речиси се е подготвена за 12-то издание за манифестацијата, која и годинава ќе се одржи на добро познатата локација, кај кружниот тек кај Градскиот стадион. На оваа локација ќе бидат поставени околу триесетина штандови од страна на угостителите, ...
| | веќе видена | слични

Штип се вклучи во одбележување на Светскиот ден на чистење на отпадот преку реализирање две акции. Се чистеше во старата штипска населба Ново Село и кај новата Пошта кај Градскиот стадион. Ученици, екологисти и екипи на двете јавни претпријатија „Исар“ и „Стипион“ го чистеа отпадот. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочвраски истакна дека на барање на жителите во Ново Село се чистеше просторот околу старите куќи кои што на општината ги подари кардиохиругот Жан Митрев. Најави дека овие куќи што ќе бидат реконструирани ќе прераснат во музеи. - Сакам да ги информирам граѓаните дека општината активно работи на проектирање на овие четири куќи, кои што треба да постанат музеи и ги прибираме сите потребни документи и од Музејот и од Министерството за култура за дозволи за конзервирање и со што потоа ќе преминеме кон барање на средства од ИПА фондовите. Тоа се грантови од Европската унија од околу 800.000 евра, кои што треба да бидат доделени на Општина Штип за да може да ги изгради овие објекти, вели ...
| | веќе видена | слични

Во штипската населба „Железничка“ почна изградбата на нови улици, по кои досега граѓаните одеа по кал. Екипите на ЈП „Стипион 2011“-Штип од денеска работат на тампонирање на крак на улица во населба Железничка.– Овде имаме доста улици коишто се со земјена подлога и се доста неповолни за движење на граѓаните во неповолни временски услови, така што започнавме да работиме на еден крак којшто е со 700 м2 димензија и 170 метри должина. Овој крак ќе биде изработен од ЈП „Стипион 2011“ до фаза на тампонирање и неговата вредност е 275.000 денари, рече градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски.Тој најави дека по завршувањето на оваа улица екипите ќе почнат со градежни работи на уште една поголема улица во населбата. Станува збор за улица од 2.800 м/2 димензија и 800 метри должина. – Општина Штип во овој дел од градот инвестира уште дополнителни 650.000 денари на нови улици коишто ќе бидат асфалтирани во должина од околу 300 метри. Ќе се работи и на пристапен тротоар на самиот влез од градот, од населба ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Се финализираат техничките детали за традиционалната манифестација „Пастрамајлијада“. Советникот за јавни дејности во Општина Штип, Кирил Панајотов вели дека речиси се е подготвена за 12-то издание за манифестацијата, која и годинава ќе се одржи на добро познатата локација, кај кружниот тек кај Градскиот стадион. На оваа локација ќе бидат поставени околу триесетина штандови од страна на угостителите, но и тезги каде што локални уметници ќе може да ги презентираат своите изработки. Утврдена е и цената на познатиот штипски гурамнски бренд. Панајотов вели дека цената е 120 денари и е иста како минатата година. - На терен ќе има контроли, кои ќе утврдат дали угостителите отстапуваат од утврдените стандарди за подготовка на штипската пастрамајлија, вели Панајотов. Од општината повикаа угостителите да не импровизираат, оваа година општината има издвоено 2.500.000 денари за оваа манифестација. На 21, 22 и 23 септември ќе настапат Влатко Стефановски, Ван Гог, Северина, Амадеус Бенд и познати имиња од македонската ...
| | веќе видена | слични

Во штипската населба Блок 2000 стартуваа градежните работи, со кои се пробиваат три нови улици, а за кои сопствениците на индивидуланите куќи што ги градат ги имаат платено претходно комуналиите. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска беше на терен. Изведбата на овие улици чини околу 3.000.000 денари, а станува збор за нова улична површина од 1300 квадратни метри и должина од 200 метри. - Многу важно е што овде се развиваат нови објекти, за коишто, патем, морам да ги информирам граѓаните дека се наплатени комуналии од овие плацеви и парите се потрошени од страна на претходната локална власт без да бидат направени улиците. Денес, оваа локална власт најде средства и си ги извршува обврсктие кон овие сопственици кои во минатото уредно си платиле комуналии и градат, а сега треба да им се донесе инфраструктура којашто треба да им се изгради до нивните домови, вели Бочварски. Во моментов овде се изведуваат земјени работи, а наскоро ќе започне и асфалтирањето на улиците. Изминатиов период беа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на ДУИ Али Ахмети знаел дека Законот за употреба на јазиците во целост ќе биде испратен за Мислење во Венецијанската комисија и оти тоа било направено ...
сите 402 | | | веќе видена

Согласно Законот и актите на Адвокатската комора на РСМ, за покренување на било каква постапка од страна на Комората, потребно е да има пријава, односно судска ...
сите 410 | | | веќе видена

Полицијата во Нов Зеланд соопшти денеска дека уште две лица починале од повреди здобиени во ерупцијата на вулканот на Белиот остров оваа недела, со што бројот ...
сите 106 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ има долг од околу 400.000 евра за неплатени обврски за кампањата на Гордана Сиљановска за претседателските избори.Бидејќи сметката за изборна ...
сите 127 | | | веќе видена

По денешното рочиште на случајот „Рекет” од однесување на судијката и обвинителката за организиран криминал при испитувањето на сведоците и обвинетите, станува ...
сите 107 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по првичното објавување на аудио снимки на „Јутуб“ објавени на каналот „U6e Big“, ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Избрани компизиците за фестивалот „Макфест“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: