Македонскиот виолинист Иванов ќе ја претставува Европа на светски натпревар

2 копии

Шеснаесетгодишниот македонски виолинист Александар Иванов, ќе ја претставува Европа во Осака, Јапонија каде ќе настапи на еден од најголемите светски натпревари за виолинисти. Тој е избран како единствен Македонец меѓу сите кандидати од цела Европа. Инаку, ова момче кој е најмладиот студент на Конзерватороуомот "Рихард Вагнер" во Виена, на 20 мај ќе има концерт во Софија. Тој ќе свири со оркестарот на "Класик ФМ" заедно со познатиот концерт мајстор на амстердамската филхармонија Веско Ешкенази. Концертот ќе се одржи во концертна сала со капацитет од 1.300 седишта, а билетите се распродадени пред две недели. Иванов е студент во класата на професор Игор Петрушевски, кој предавал и на Кралската академија во Лондон. Минатата година Иванов учествуваше на мастерклас и натпревар во Будимпешта, каде доби високо признание и награда, а годинава на 29 јуни ќе настапи како солист заедно со "Данубе Симфони Оркестра". На Конзерваториумот "Рихард Вагнер" во Виена студираат исклучителни таленти од целиот свет. Вонредната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Минатата година, тој учествуваше и на мастерклас и натпревар во Будимпешта, каде доби високо признание и награда, а годинава на 29 јуни ќе настапи како солист заедно со "Данубе Симфони Оркестра". Шеснаесетгодишниот македонски виолинист Александар Иванов е избран на аудиција како единствен Македонец меѓу кандидати од цела Европа и во октомври годинава во Осака, Јапонија, ќе настапи на еден од најголемите светски натпревари за виолинисти. Тој е и најмладиот студент на Конзерваториумот "Рихард Вагнер" во Виена, Австрија, во класата на професор Игор Петрушевски, кој предавал и на Кралската академија во Лондон. На 20 мај младиот Александар Иванов ќе свири во Софија со оркестарот на "Класик ФМ" заедно со познатиот концерт-мајстор на амстердамската филхармонија Веско Ешкенази. Минатата година, тој учествуваше и на мастерклас и натпревар во Будимпешта, каде доби високо признание и награда, а годинава на 29 јуни ќе настапи како солист заедно со "Данубе Симфони Оркестра". Инаку, на Конзерваториумот "Рихард Вагнер" во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот виолинист Александар Иванов (16 години), иако е на средношколска возраст, сепак е најмладиот студент на Конзерваториумот „Рихард Вагнер“ во Виена, Австрија, во класата на професор Игор Петрушевски, кој предавал и на Кралската академија во Лондон. На 20 мај ќе свири во Софија со оркестарот на „Класик ФМ“ заедно со познатиот концерт мајстор на амстердамската филхармонија Веско Ешкенази. Концертот ќе се одржи во концертна сала со капацитет од 1.300 седишта, а билетите се веќе пред две недели распродадени. Минатата година, зема учество на мастерклас и натпревар во Будимпешта, каде доби високо признание и награда, а годинава на 29 јуни ќе настапи како солист заедно со „Данубе Симфони Оркестра“. Но веста, која неодамна одекна низ светот е дека на аудиција беше избран како единствен Македонец меѓу сите кандидати од цела Европа и во октомври годинава во Осака, Јапонија ќе настапи на еден од најголемите светски натпревари за виолинисти и со самото тоа ќе ја претставува Европа. Уште во 2015 година на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шеснаесетгодишниот македонски виолинист Александар Иванов, кој е најмладиот студент на Конзерваториумот „Рихард Вагнер“ во Виена, задутре ќе свири во Софија со оркестарот на „Класик ФМ“ заедно со познатиот концерт мајстор на амстердамската филхармонија Веско Ешкенази. Иванов е студент во класата на професор Игор Петрушевски, кој предавал и на Кралската академија во Лондон. Концертот ќе се одржи во концертна сала со капацитет од 1.300 седишта, а билетите се распродадени пред две недели. Минатата година Иванов учествуваше на мастерклас и натпревар во Будимпешта, каде доби високо признание и награда, а годинава на 29 јуни ќе настапи како солист заедно со „Данубе Симфони Оркестра“. Иванов неодамна на аудиција беше избран како единствен Македонец меѓу сите кандидати од цела Европа и во октомври годинава во Осака, Јапонија ќе настапи на еден од најголемите светски натпревари за виолинисти и со што ќе ја претставува Европа. Уште во 2015 година на Александар му беше понудено да студира во Виена, но беше премлад, па ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот виолинист Александар Иванов на 20 мај ќе свири во Софија со оркестарот на „Класик ФМ“ заедно со познатиот концерт мајстор на амстердамската филхармонија Веско Ешкенази... Александар Иванов (16 години), иако е на средношколска возраст, сепак е најмладиот студент на Конзерваториумот „Рихард Вагнер“ во Виена, Австрија, во класата на професор Игор Петрушевски, кој предавал и на Кралската академија во Лондон. Концертот ќе се одржи во концертна сала со капацитет од 1.300 седишта, а билетите се веќе пред две недели распродадени. Минатата година, зема учество на мастерклас и натпревар во Будимпешта, каде доби високо признание и награда, а годинава на 29 јуни ќе настапи како солист заедно со „Данубе Симфони Оркестра“. Но веста, која неодамна одекна низ светот е дека на аудиција беше избран како единствен Македонец меѓу сите кандидати од цела Европа и во октомври годинава во Осака, Јапонија ќе настапи на еден од најголемите светски натпревари за виолинисти и со самото тоа ќе ја претставува Европа. Уште ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонскиот виолинист Иванов ќе ја претставува Европа на светски натпревар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: