Фудбалска грозница го зарази светот: На хитна седница, пратениците си разменуваа сликички

Имам, имам, имам, немам, имам, имам… На фотографиите се гледа како пратеници од бразилскиот парламент, за време на битна седница и гласање си разменуваат сликички…
| | веќе видена | слични
2 копии

Дваесет и првото Светско првенство во фудбал ќе се одржи од 14. јуни до 15. јули годинава во Русија. Со години омилено хоби на фановите, како загревање пред почетокот на Мундијалот, е собирањето на албумот со самолепливи сликички на Панини. Албумот на Панини за Светското првенство во фудбал во Русија 2018 година ги содржи сликите на играчите од 32 национални репрезентации, специјални слики со нивните амблеми, групна слика, како и слики од стадиони, односно содржи вкупно 682 сликички. За целосно да се пополни албумот потребни се 137 пакетчиња со сликички. На македонскиот пазар албумот содржи 670 сликички. Албумот на 80 страници со гратис шест сликички во Македонија се продава по цена од 80 денари, додека едно пакетче со пет сликички чини 40 денари. Под услов да не добиете ниту еден дупликат, тоа значи дека е потребно да потрошите 5.400 денари. Традиционалните колекционери на албумот, знаат дека веројатноста да се соберат сите сликичките без ниту еден дупликат е многу тешко остварливо. За целосно пополнет ...
| | веќе видена | слични

 Како да беа вчера годините кога траеше треската за собирање на албуми со самолепливи сликички. Никогаш нема да ја заборавам возбудата и целата еуфорија која ме следеше во детството, тие моменти кои понекогаш ме оставаа без сон само поради тоа што во себе ја носеа суштината на среќата. Онаа чиста радост што можеше да се опипа во првата деценија од животот на човекот. Не дека сега изворот на задоволството и исполнувањето не постои, но тогаш беше поедноставно да се разбере. Не знам како другите деца гледаа на собирање на албум со самолепливи сликички, но за мене таа активност претставуваше еквивалент на незаборавна авантура. Самата помисла дека штедиш десет-дваесет денари за да купиш пакетче со пет сликички носеше толкава возбуда што возрасните воопшто не можеа да ја сфатат. Почетоците секогаш беа лесни, зошто знаеш дека нема да ти се падне дупликат, но како празните полиња се пополнуваа така сé повеќе и повеќе се трупаа исти сликички, кои за да не стојат залудно дома, се купуваше втор албум и одново се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Шпанскиот ас, Рафаел Надал одигра квалитетно на овогодинешното издание на Вимблдон на кое како и лани дојде до полуфиналето во кое подобар од него беше Рожер ...
сите 290 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерска средба најверојатно нема да има. Извори од СДСМ синоќа брифираа дека лидерот Зоран Заев им соопштил на сопартијците дека форматот на средбата без ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фудбалска грозница го зарази светот: На хитна седница, пратениците си разменуваа сликички

Од:
До кого (е-маил):
Порака: