Нема договор за името: Мицкоски нагласи дека одговорноста е кај Владата


Средбата беше од очекуван информативен карактер, министерот за надворешни работи Никола Димитров и премиерот Зоран Заев нѐ информираа за текот на разговорите, односно преговорите, изјави лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повеќечасовната координативна средба за спорот за името до Грција. „Исто така, беше презентиран и предлогот од страна на господинот (медијаторот на ОН, Метју) Нимиц, предлог кој помалку или повеќе ѝ е познат на јавноста во Република Македонија. Оваа средба требаше порано да се случи, сега ги имаме информациите. Можам да кажам дека од овој момент па натаму, целокупниот процес за водење на преговорите поврзани со овој спор го води Владата, тој спор треба да продолжи и натаму да го движи“, рече Мицкоски.ж ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Мицкоски, е силен поддржувач на преговорите и останува единствена на опцијата дека Република Македонија мора да биде дел од НАТО и Европската унија, и ВМРО-ДПМНЕ останува на браникот на државните и националните интереси на Република Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Посредникот во спорот за името Метју Нимиц вчера имаше средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. На масичката до нив од страната на Ахмети стоеше знамето на Албанија а до Нимиц македонското знаме. Ако се знаме дека Нимиц е медијатор на Обединетите нации, до него требаше да стои знамето на светската организација, а пак до лидерот на ДУИ,знамето на Република Македонија. Во средина пак беше знамето на ДУИ. Но затоа пак во горниот дел стоеја знамињата на САД, ЕУ и НАТО
| | веќе видена | слични

Коалициоскиот партнер на СДСМ, лидерот на ДУИ Али Ахмети при средбата со медијаторот Нимиц искажал целосна поддршка во однос на мисијата која медијаторот ја има за решавање на спорот со името. Решението за името има големо влијание врз иднината, мирот и стабилноста во регионот, изјавил Ахмети по средбата. „Ние му даваме целосна поддршка на Нимиц во оваа многу знајачна мисија што ја има и се надеваме дека што е можно поскоро ова прашање да има епилог затоа што има големо влијание врз нашата иднина, но и врз мирот и стабилноста“, рекол Ахмети. Нимиц пак кажал дека секогаш по разговорите со Ахмети добивал добри идеи.
| | веќе видена | слични

Некои случувања во Грција не одат во прилог на надминувањето на разликата за името. Ова е ставот на ВМРО-ДПМНЕ што му го претставен вчера лидерот на партијата Христијан Мицкоски на посредникот на ОН, Метју Нимиц. Треба да се почитуваат времената спогодба, резолуциите на светската организација и пресудата на Меѓународниот суд на правдата, рекол Мицкоски. На средбата претседателот Мицкоски ги афирмираше официјалните ставови и позиции на ВМРО-ДПМНЕ поврзани со спорт за името. Тој посочи дека разговорите треба да продолжат да се водат во рамката утврдена од Обединетите нации, почитувајќи ги документите и принципите на Советот за безбедност, Времената спогодба и пресудата од Меѓународниот суд на правдата. На средбата од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше изразена загриженост за одредени чекори во грчкото општество кои иритираат и поттикнуваат негативи чувства кон Република Македонија и истите не се од помош на целокупниот процес, стои во соопштението на опозициската партија. Мора да бидат запазени државните и националните ...
| | веќе видена | слични

Секогаш добивам добри идеи при средбите со Ахмети, оценил посредникот Нимиц по разговорите со лидерот на ДУИ. Тој добро го познава ова прашање, но при средбата ги претстави гледиштето на неговата партија и ставовите на албанската заедница. Според Нимиц, зборувале и за можните решенија. Решението за името има големо влијание врз иднината, мирот и стабилноста во регионот, изјавил Ахмети по средбата. Лидерот на ДУИ изјави дека му дава целосна поддршка на медијаторот во неговата мисија за решавање на спорот со името. Ние му даваме целосна поддршка на Нимиц во оваа многу знајачна мисија што ја има и се надеваме дека што е можно поскоро ова прашање да има епилог затоа што има големо влијание врз нашата иднина, но и врз мирот и стабилноста, изјави Ахмети. Се надеваме на што поскорешен епилог, регкол Ахмети.
| | веќе видена | слични
5 копии

Медијаторот на Обединетите нации за спорот за името Метју Нимиц попладнево по средбата со лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека имале конструктивни разговори, потенцирајќи оти секогаш добива добри совети од Ахмети. - Разменуваме мислења за тоа како да се реши прашањето. Многу ги почитувам неговите ставови и секогаш добивам добри совети од него. Разговаравме и за тоа дека процесот напредува. Добив и уверување дека ќе игра конструктивна улога во напорите да се изнајде фер и разумно решение - изјави Нимиц по средбата. Лидерот на ДУИ изјави дека му дава целосна поддршка на медијаторот во неговата мисија за решавање на спорот со името. - Ние му даваме целосна поддршка на Нимиц во оваа многу знајачна мисија што ја има и се надеваме дека што е можно поскоро ова прашање да има епилог затоа што има големо влијание врз нашата иднина, но и врз мирот и стабилноста, изјави Ахмети, Тој не сакаше да коментира за предлози за името, бидејќи, како што рече, тоа нема да му служи на процесот. Покрај со Ахмети, медијаторот Нимиц ...
| | веќе видена | слични

Со Мицкоски и Ахмети медијаторот Нимиц ја заокружи дводневната посета во Македонија. По завршувањето на средбата од ВМРО-ДПМНЕ излегоа со соопштение во кое посочуваат дека во преговорите кои ги води македонската влада треба да се запазат националните интереси. Во дописот се наведува: „Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше истакнато дека решението за кое преговара македонската Влада треба да ги запазува државните и националните интереси и да не го загрозува националниот идентитет на Македонците. ВМРО-ДПМНЕ изразува загриженост и за одредени чекори во грчкото општество кои иритираат и поттикнуваат негативи чувства кон Република Македонија и истите не се од помош на целокупниот процес.“ Од ДУИ пак оптимисти дека е вистинско време да се реши спорот со името. Лидерот на партијата Али Ахмети по средбата со Нимиц во изјавата која ја дадоа заедно за медиумите рече дека ДУИ ги презентирале своите ставови и мислења во врска со преговорите за решавање на спорот со името и оти очекуваат решение прифатливо и за двете страни. ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба со медијаторот на ООН за прашањето за името Метју Нимиц рекол дека разговорите за името треба да продолжат да се водат во рамката утврдена од Обединетите нации, почитувајќи ги документите и принципите на Советот за безбедност, Времената спогодба и пресудата од Меѓународниот суд на правдата, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. На средбата, стои во соопштението, од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше изразена загриженост за одредени чекори во грчкото општество кои иритираат и поттикнуваат негативи чувства кон Република Македонија и истите не се од помош на целокупниот процес. - Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше истакнато дека решението за кое преговара македонската Влада треба да ги запазува државните и националните интереси и да не го загрозува националниот идентитет на Македонците, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Медијаторот Нимиц, кој од вчера е во посета на Македонија, денеска имаше средби со претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес, заедно со потпретседателот Александар Николоски, генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со специјалниот пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името Метју Нимиц. -На средбата претседателот Мицкоски ги афирмираше официјалните ставови и позиции на ВМРО-ДПМНЕ поврзани со спорт за името. Тој посочи дека разговорите треба да продолжат да се водат во рамката утврдена од Обединетите нации, почитувајќи ги документите и принципите на Советот за безбедност, Времената спогодба и пресудата од Меѓународниот суд на правдата. На средбата од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше изразена загриженост за одредени чекори во грчкото општество кои иритираат и поттикнуваат негативи чувства кон Република Македонија и истите не се од помош на целокупниот процес, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека од нивна страна било истакнато дека решението за кое преговара македонската влада треба да ги запазува државните и ...
| | веќе видена | слични

„Разменивме мислења за тоа како да се реши прашањето. Многу ги почитувам неговите ставови и секогаш добивам добри совети од него. Разговаравме и за тоа дека процесот напредува. Добив и уверување дека ќе игра конструктивна улога во напорите да се изнајде фер и разумно решение“ – изјави денеска Метју Нимиц по средбата со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Лидерот на интегративците, како што пренесува „Плусинфо“ му дал целосна поддршка на медијаторот во неговата мисија за решавање на спорот со името, со надеж „ што е можно поскоро ова прашање да има епилог затоа што има големо влијание врз нашата иднина, но и врз мирот и стабилноста“. Инаку, Ахмети, во интервју за „Катимерини“ објавено денеска, вели дека “најдобар начин да се реши прашањето со името е моделот на добрососедски релации каков што потпишаа Скопје и Софија, изготвени од владата и ратификувани во парламентите. „Во секој случај владата и опозицијата имаат историска одговорност да го решат проблемот и да ги водат нашите граѓани и нашата земја во иднина, во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 426 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 196 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 153 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема договор за името: Мицкоски нагласи дека одговорноста е кај Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: