Албанската Законодавна парламентарна комисија го поддржа Протоколот за членство на Македонија во НАТО


Законодавната парламентарна комисија на албанскиот Парламент едногласно го подржа Протоколот за членство на Македонија во Северноатлантската алијанса. – Членовите на Комисијата од власта и од опозицијата, по долг период за првпат се одногласни околу едно прашање а тоа е изгласувањето на Протоколот, со кој се отвора патот за Северна Македонија да се приклучи во НАТО како 30-та членка, наведуваат албанските медуми. Со денешното гласање на Протоколот од страна на Законодавната комисија му се дава зелено светло на Собранието да го ратификува Протоколот, што ќе се случи во четврток, за кога веќе е закажана седница. Агенцијата „Балкан веб“ јави дека на собраниската седница во Албанија се очекува да присуствува претседателот на Собранието Талат Џафери. Четврток, како можен ден за ратификација на Протоколот го посочи и претседателот на албанскиот Парламент Грамоз Ручи на средбата со македонскиот амбасадор Данчо Марковски. – Првиот можен датум за ратификација е следната седмица, 14 февруари 2019 година, за кога е ...
| | веќе видена | слични

Грција, Словенија и Албанија се единствените три држави, од вкупно 29-те земји-членки на НАТО, кои досега го ратификуваа во националните парламенти Пристапниот протокол за членство на Македонија. Согласно Договорот од Преспа, токму Грција беше задолжена прва да го ратификува протоколот, откако ќе биде известена од домашните власти, дека кај нас е завршен процесот на уставните измени. Со 153 гласови гласови „за“, грчкиот парламент, по 11-часовна расправа, на 8-ми февруари во доцните вечерни часови, го усвои Пристапниот протокол. Протоколот доби поддршка од пратениците на владејачката СИРИЗА, предводена од премиерот Алексис Ципрас, нивните коалициони партнери, како и неколку независни пратеници, а „против“ се изјаснија 143 пратеници, претежно од опозициската Неа демократија, но и дел од пратеничката група на Независни Грци, предводена од Панос Каменос. Словенија беше втората држава која го финишираше процесот на ратификација на пристапниот протокол во Државниот збор, на седница на која присуствуваше и ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Парламентот на Бугарија в среда на пленарна седница треба да го ратификува Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Се очекува на ратификацијата на протоколот да присуствува претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. Парламентарната Комисија за одбрана на 15 февруари го одобри протоколот и им препорача на пратениците да го усвојат, пренесува БГНЕС. Претседателот на Комисијата, генерал Константин Попов изјави дека Северна Македонија може да смета на целосна поддршка и соработка од Бугарија на патот кон полноправно членство во НАТО. Протоколот за членство во НАТО прва го ратификуваше Грција, а досега тоа го направија и Словенија и Албанија.
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери ќе присуствува на гласањето во бугарското Народно собрание нза Протоколот за пристапување на земјата кон НАТО. На 15 февруари парламентарниот Комитет за одбрана го одобри Протоколот, а гласањето се очекува да се одржи во среда – 20 февруари, известуваат бугарски медиуми. „Одговорно изјавуваме дека Северна Македонија може да смета на целосна поддршка и помош за целосно пристапување кон НАТО “, изјави претседателот на Комисијата за одбрана генерал Константин Попов. Претседателот на македонскиот парламент присуствуваше на ратификацијата на Протоколот за Македонија во НАТО во словенечкиот и во албанскиот парламент.
| | веќе видена | слични

Во грчкиот парламент започна гласањето за ратификација на Протоколот за членство во НАТО. Сите 300 пратеници поединечно треба да се произнесат и да гласаат со „да“, „не“ или „воздржано“ за нацрт-законот на Министерството за надворешни работи на Грција „Ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор за пристап на Република Северна Македонија“. Седницата започна со барањето на партиите Златна Зора и Независни Грци да се зголеми мнозинството потребно за ратификување на документот од 151 на 180 пратеници, или во спротивно, според нив, одлуката би била неуставна бидејки со неа се отстапувале суверените права на грчката држава. Барањето беше одбиено, а пратенците од Сириза потсетија дека вакви прашања не беа покренувани кога се ратификуваа протоколите за пристапување на Албанија и Бугарија во НАТО. Во текот на дебатата пратенците на власта и опозицијата останаа на своите стари позиции ,,за” и ,,против” Преспанскиот договор. Од Нова демократија повторно се заканија дека ќе го искористат правото на вето ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот парламент го ратификуваше Протоколот за влез на Македонија во НАТО. Со 153 гласа „за“, 140 „против“ и еден воздржан, грчкиот парламентот на Грција по 10 часовна расправа го ратификуваше Протоколот за членство во Алијансата. ,Историјата ќе ни суди”, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, бранејќи го Договорот од Преспа на долгата расправа во грчкиот рарламент која заврши со ратификација на Протоколот со кој и се овозможува на земјава да стане дел од НАТО под името ,,Северна Македонија”. Седницата започна со барањето на партиите Златна Зора и Независни Грци да се зголеми мнозинството потребно за ратификување на документот од 151 на 180 пратеници, или во спротивно, според нив, одлуката би била неуставна бидејки со неа се отстапувале суверените права на грчката држава. Барањето беше одбиено, а пратенците од Сириза потсетија дека вакви прашања не беа покренувани кога се ратификуваа протоколите за пристапување на Албанија и Бугарија во НАТО.
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата земја во НАТО, објави БГНЕС. На 15 февруари Парламентарниот комитет за одбрана го одобри Протоколот. Гласањето се очекува да биде во среда. „Пред 27 години Бугарија прва безусловно ја призна Македонија под нејзиното уставно име и како самостојна и независна држава. Бугарија ги убеди и Турција и Русија, исто така, да ја признаат нејзината независност. Најодговорно изјавуваме дека Северна Македонија може да смета на целосната ни поддршка и помош за целосното нејзиното пристапување кон НАТО “, изјави претседателот на комисијата за одбрана ген. Константин Попов по ратификација на протоколот ,од Комисијата за одбрана за пристапувањето на Северна Македонија во НАТО.
| | веќе видена | слични

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер од нашата држава учествува на состанок во седиштето на НАТО, заедно со колегите од земјите членки на Алијансата. Со учеството на министерката Радмила Шекеринска на состанокот на министри за одбрана на Северноатлантскиот совет на НАТО, станавме активен учесник во процесите за глобална безбедност, на иста маса со земјите членки на најсилниот безбедносен сојуз. Граѓаните од цела држава се горди на историскиот успех, ние сме НАТО! Се остваруваат децениски национални и државни интереси, обезбедена е иднината, стабилноста и сигурноста. Политиките на интеграција, решавање на проблемите, градењето пријателства се препознаени од нашите европски пријатели. Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО, веќе започна да се ратификува во земјите членки на Алијансата. По Република Грција, Протоколот веќе е ратификуван и од парламентите на ...
| | веќе видена | слични

Со учеството на министерката Радмила Шекеринска на состанокот на министри за одбрана на Северноатлантскиот совет на НАТО, станавме активен учесник во процесите за глобална безбедност, на иста маса со земјите членки на најсилниот безбедносен сојуз. Граѓаните од цела држава се горди на историскиот успех, ние сме НАТО! Се остваруваат децениски национални и државни интереси, обезбедена е иднината, стабилноста и сигурноста. Политиките на интеграција, решавање на проблемите, градењето пријателства се препознаени од нашите европски пријатели. Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО, веќе започна да се ратификува во земјите членки на Алијансата. По Република Грција, Протоколот веќе е ратификуван и од парламентите на Словенија и Република Албанија. Првиот чекор е поминат во парламентот на соседна Бугарија, најавана е брза постапка за ратификација во парламентот на Црна Гора. Ова е важно за што поскоро завршување на пристапниот процес. Република Северна Македонија го доби своето заслужено ...
| | веќе видена | слични
2 копии

,,За првпат во историјата, министер од нашата држава учествува на состанок во седиштето на НАТО, заедно со колегите од земјите членки на Алијансата.Со учеството на министерката Радмила Шекеринска на состанокот на министри за одбрана на Северноатлантскиот совет на НАТО, станавме активен учесник во процесите за глобална безбедност, на иста маса со земјите членки на најсилниот безбедносен сојуз.Граѓаните од цела држава се горди на историскиот успех, ние сме НАТО!, изјави Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата. Според него, се остваруваат децениски национални и државни интереси, обезбедена е иднината, стабилноста и сигурноста. ,,Политиките на интеграција, решавање на проблемите, градењето пријателства се препознаени од нашите европски пријатели.Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО, веќе започна да се ратификува во земјите членки на Алијансата. По Република Грција, Протоколот веќе е ратификуван и од парламентите на Словенија и Република Албанија. Првиот чекор е поминат во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 286 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 224 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 271 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена ...
сите 453 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанската Законодавна парламентарна комисија го поддржа Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: