Албанија ќе го усогласува земјоделството со стандардите на ЕУ

Студија финансирана од ЕУ ја мапира состојбата на земјоделството во Албанија и сугерира во кои области се најпотребни стандардите на Унијата. Официјални претставници на ЕУ ја советуваат Албанија да ги спроведе земјоделските стандарди на Унијата. [AФП] Земјоделството сочинува една петтина од БДП на Албанија и во истото е вработено повеќе од половина од населението на земјата, но ЕУ неодамна предложи земјата да ги спроведе стандардите на ЕУ за подобрување на конкурентноста. Експертите велат дека спроведувањето на стандардите на ЕУ и поголемата соработка во земјоделството ќе го зголемат профитот и конкурентноста на секторот. „Одржувањето на јавните добра, како што е заштитата на животната средина, зачувувањето на биодиверзитетот, плодноста на почвата и квалитетот на водата, животинското и растителното здравје и димензијата на руралниот развој се основа на Европската заедничка земјоделска политика“, рече Ингве Енгстром, шеф на операциите во делегацијата на ЕУ во Албанија. Неодамнешната студија финансирана од ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија ќе го усогласува земјоделството со стандардите на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: