Албанија ќе го усогласува земјоделството со стандардите на ЕУ

Студија финансирана од ЕУ ја мапира состојбата на земјоделството во Албанија и сугерира во кои области се најпотребни стандардите на Унијата. Официјални претставници на ЕУ ја советуваат Албанија да ги спроведе земјоделските стандарди на Унијата. [AФП] Земјоделството сочинува една петтина од БДП на Албанија и во истото е вработено повеќе од половина од населението на земјата, но ЕУ неодамна предложи земјата да ги спроведе стандардите на ЕУ за подобрување на конкурентноста. Експертите велат дека спроведувањето на стандардите на ЕУ и поголемата соработка во земјоделството ќе го зголемат профитот и конкурентноста на секторот. „Одржувањето на јавните добра, како што е заштитата на животната средина, зачувувањето на биодиверзитетот, плодноста на почвата и квалитетот на водата, животинското и растителното здравје и димензијата на руралниот развој се основа на Европската заедничка земјоделска политика“, рече Ингве Енгстром, шеф на операциите во делегацијата на ЕУ во Албанија. Неодамнешната студија финансирана од ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 244 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 283 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија ќе го усогласува земјоделството со стандардите на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: