Странските туристи лани во земјава потрошија 257 милиони евра


Странските туристи лани потрошија 257 милиони евра во земјава, а девизниот прилив од нив во првите три месеци од оваа година изнесува 48,7 милиони евра, покажуваат податоците за платниот биланс на Народната банка на Македонија. Охрабрувачки за туристичкиот сектор е што од година на година расте износот на парите што странците ги оставаат при посетата на нашите туристички центри. Така, минатогодишниот прилив на девизи во туризмот е за 17 милиони евра поголем во споредба со 2015 година, а дури 35 милиони евра отколку во 2014 година. Овој тренд продолжува и оваа година, па туристичките работници во првото тримесечје од 2017 година заработија 4 милиони евра повеќе во споредба со истиот период лани. Според Ѓорѓи В`чков, претседател на Стопанската комора за туризам на Македонија овој зголемен девизен прилив од странските туристи се должи на неколку мерки и активности кои беа преземени во последниве години. - Една од нив е силната промотивна кампања на македонските знаменитости во голем број светски туристички ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Првиот авион со 150 туристи од Белорусија слета на аеродромот „Мајка Тереза" во главниот град на Албанија, јави агенцијата АТА. Позитивните ефекти од укинувањето на визите за неколку држави, што неодамна го одобри Владата во Тирана, почнаа со Белорусија, од каде секоја недела доаѓаат се повеќе туристи. Избрана е туристичката агенција „Алер Травел" да носи туристи од руското говорно подрачје и тоа по интензивната промотивна кампања која ја спроведе Министерството за туризам на Албанија. Тие до крајот на септември секоја недела ќе носат туристи од Белорусија и Украина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според ставот на експертите, ова е само почеток на летната туристичка сезона, а очекувањата се големи во поглед на доаѓањето на странските туристи Граничната полиција на Албанија наведе дека во мај оваа година во земјата влегле 360.000 странци, од кои 131.993 се туристи. Според ставот на експертите, ова е само почеток на летната туристичка сезона, а очекувањата се големи во поглед на доаѓањето на странските туристи
| | веќе видена | слични

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Се зголемува бројот на туристи кои што ја посетиле Битола, а од нив најбројни биле турските државјани. Вака велат од Завод и Музеј од Битола. И статистиката на Државен завод пресмета дека во април најбројни посетители на земјава биле турските државјани. Бројот на туристите во април 2017 година, во однос на април 2016 година, е зголемен за 18.4%, а бројот на ноќевањата пораснал за 18.6%. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во април 2017 година изнесува 68 047, а бројот на ноќевањата e 140 081. Бројот на домашните туристи во април 2017 година, во однос на април лани е зголемен за 15.8%, а бројот на странските туристи е зголемен за 19.6%. Бројот на ноќевањата на домашните туристи во април 2017 година, во однос на април 2016 година, е зголемен за 15%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 21.1%. Во периодот јануари – април 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 10.7% и тоа: кај ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Бројот на туристите во април годинава во Македонија изнесува 68.047, а на ноќевањата 140.081, што во однос на април лани е зголемување за 18,4 проценти, односно за 18,6 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Бројот на домашните туристи во април годинава споредено со април лани е зголемен за 15,8 проценти, а на странските за 19,6 проценти. Кај домашните туристи има зголемување за 15 проценти на бројот на ноќевањата, а на странските туристи за 21,1 процент. Најмногу т уристи имало од Турција, Грција, Бугарија, Србија, азиските држави, како и од Германија, Хрватска, Косово, Албанија,... Статистичките податоци покажуваат дека во периодот јануари - април годинава, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 10,7 проценти. Кај домашните туристи има зголемување за 9,4 проценти, а кај странските за 11,4 проценти. Во периодот јануари - април годинава, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 9,8 проценти, при што кај ...
| | веќе видена | слични

Во првиот квартал на 2017 година во однос на истиот период лани, бројот на туристите е зголемен за 10,7 проценти и тоа кај домашните туристи има зголемување за 9,4 проценти, а кај странските има зголемување за 11,4 отсто, објави Државниот завод за статистика. Во истиот период има зголемување и кај бројот на ноќевањата и тоа за 9,8 проценти. Кај домашните туристи бројот на ноќевања бележи зголемување за 3,4 проценти, а кај странските има зголемување за 14,6 отсто. Бројот на туристите во април изнесувал 68.047, а бројот на ноќевањата изнесува 140.081. Во однос на истиот месец лани, бројот на туристи е зголемен за 18,4 отсто, а бројот на ноќевањата е зголемен за 18,6 проценти.
| | веќе видена | слични

Огромен раст на бројот на туристи во април од 18.4% и на бројот на ноќевања од 18.6% споредено со истиот месец лани – објави државната статистика. Земјава ја посетиле над 68 илјади туристи кои оствариле 140 илјади ноќевања или во просек секој турист Огромен раст на бројот на туристи од 18.4% и на бројот на ноќевања од 18.6% во април споредено со истиот месец лани – објави државната статистика. Земјава ја посетиле над 68 илјади туристи кои оствариле 140 илјади ноќевања. Бројот на домашните туристи во април бил зголемен за 15.8%, а бројот на странци за 19.6%. Бројот на ноќевањата на домашните туристи, пак, бил зголемен за 15 отсто, а бројот на ноќевањата на странските туристи за 21.1%. Туризмолозите се задоволни, бидејќи атрактивноста на локалитетите е огромна и вон сезоната. Велат токму тоа и треба на државава, стратегија како да ги задржи туристите во Македонија преку целата година, а не само за време на летните месеци. „Основен проблем на туризмот, генерално земено би претставувала ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бројот на домашните туристи во април годинава споредено со април лани е зголемен за 15,8 проценти, а на странските за 19,6 проценти.  Кај домашните туристи има зголемување за 15 проценти на бројот на ноќевањата, а на странските туристи за 21,1 процент. Најмногу туристи имало од Турција, Грција, Бугарија, Србија, азиските држави, како и од Германија, Хрватска, Косово, Албанија,... Статистичките податоци покажуваат дека во периодот јануари - април годинава, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 10,7 проценти. Кај домашните туристи има зголемување за 9,4 проценти, а кај странските за 11,4 проценти.  Во периодот јануари - април годинава, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 9,8 проценти, при што кај домашните туристи има зголемување за 3,4 проценти, а кај странските за 14,6 проценти.
| | веќе видена | слични

Во април најбројни посетители на земјава биле турските државјани. Бројот на туристите во април 2017 година, во однос на април 2016 година, е зголемен за 18.4%, а бројот на ноќевањата пораснал за 18.6%. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во април 2017 година изнесува 68 047, а бројот на ноќевањата e 140 081. Бројот на домашните туристи во април 2017 година, во однос на април лани е зголемен за 15.8%, а бројот на странските туристи е зголемен за 19.6%. Бројот на ноќевањата на домашните туристи во април 2017 година, во однос на април 2016 година, е зголемен за 15%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 21.1%. Во периодот јануари - април 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 10.7% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 9.4%, а кај странските има зголемување за 11.4%. Во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 9.8% и тоа: кај домашните туристи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Граничната полиција на Албанија наведува дека во мај оваа година во оваа земја влегле 360.000 странци, а од тие 131.993 туристи. Според мислењето на експертите, ова е само почеток на летната туристичка сезона, а очекувањата се големи во поглед на доаѓањето на странски туристи. Бројките се сметаат за позитивен сигнал за туризмот, но и за хотелиерството, угостителството и пратечките услуги. За тоа време, во Шенѓин, Драч и на јужната обала се до Саранда, се повеќе внимание се посветува на чистењето и уредувањето на плажите, пренесува агенцијата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 466 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Странските туристи лани во земјава потрошија 257 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: