„Европа не смее да се распадне поради бегалците“

Пред самитот на ЕУ, претседателот на ЕП, Антонио Тајани ги предупреди членките да не водат егоистична миграциска политика. Можни се прифатни бегалски центри на Балкан, во Албанија или Македонија, вели тој. Зборови со голема тежина од претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани во пресрет на самитот на ЕУ кој ќе се одржи следната недела: „Пристапот кон прашањето на доселениците не смее да води кон уништување на ЕУ“, изјави тој во денешно интервју за медиумите од групата Функе. „Ако секоја земја-членка се раководи само од својот сопствен интерес, ќе дојде до распад на Унијата“, истакнува тој. Притоа, тој ги потсетува закараните коалициски партнери во германската влада дека миграцијата не е „чисто германски проблем“, дека под силен притисок се и Италија и Грција: „Сега не смее да се оди во национални решенија, потребна ни е заедничка европска стратегија“. Антонио Тајани - европска стратегија наместо национални решенија Самитот на ЕУ е закажан за 28. и 29. јуни. Германската Христијанско социјална унија ...
| | веќе видена | слични

По примерот на Албанија и БиХ одби да прифати изградба на бегалски кампови во својата земја и тоа отворено одбивајќи ја идејата на Брисел за отворање на прифатилишта надвор од ЕУ зоната. Од друга страна, Европската комисија одби да финансира отворање на камп во Босна со изговор дека местото на кој бил планиран е преблиску до границата со Хрватска, која е дел од Европската Унија и која може да биде на мета на мигрантите. Албанскиот премиер Еди Рама вчера одлучно одби да прифати изградба на кампови во земјата иако во меѓувреме дел од германските медиуми јавуваат дека тој не го прифатил договорот дури ни по цена Албанија да влезе во ЕУ. Неизвесно е како лидерите ќе се договорат за реформите за мигрантска политика за земјите кои се надвор од ЕУ. Во меѓувреме, германската канцеларка Ангела Меркел оствари средба со шпанскиот премиер Педро Санчез, на која беше разгледана идејата за отворање на кампови во Шпанија и со тоа да се спречи приливот на мигранти од Африка. Тоа што лидерите на ЕУ ги загрижува се тешките ...
| | веќе видена | слични

Денеска попладне 20 дена откако Алфа побара, дојде одговор од македонското МНР за идејата на некои европски земји да се градат кампови за мигранти во Македонија. Денеска попладне 20 дена откако Алфа побара, дојде одговор од македонското МНР за идејата на некои европски земји да се градат кампови за мигранти во Македонија. Во својот одговор што беше подготвуван цели три недели МНР негира дека Македонија може да ја напуштуи политиката според која земјава може да прифати бегалски кампови за трајно сместување на луѓе од Сирија, Авганистан и други кризни региони. Според МНР Македонија не добила официјално барање за отварање бегалски кампоци од европски членки. Во продолжение целосните прашања и одговори упатени од Алфа и добиени до МНР. 1.Дали за Македонија е прифатлива австро-данската идеја за отворање на мигрантски кампови на наша територија во кои би биле сместени оние бегалци и мигранти кои не ги исполнуваат условите за влез во ЕУ, а не можат да се вратат во матичните земји? - Македонија продолжува со ...
| | веќе видена | слични

„Никогаш нема да прифатиме вакви ЕУ-бегалски кампови. Нема да изградиме вакви бегалски кампови ако тоа значи очајните луѓе да се истоварат некаде, како отровен отпад кој никој не го сака. Бегалската криза мора да се решава независно од актуелниот момент на нашите обиди за приклучување“, изјави Еди Рама – Премиер на Албанија. Во текот на вчерашниот ден, со сличен став и првиот човек на македонската полиција. Спасовски истакна дека Македонија е само транзитна земја за мигрантите, а не нивна крајна дестинација.  Предлогот за бегалски кампови на Балканот и во северна Африка потекна од австрискиот канцелар Курц и претседателот на ЕП Антонио Тајани. Мораме ефикасно да ги штитиме надворешните граници, и мораме да инвестираме повеќе во Африка, за да ги сузбиеме причините кои доведуваат до појава на бегалци. Освен тоа, потребни ни се центри за баратели на азил надвор од ЕУ, при што може да има два вакви евентуални прифатни бегалски центри на Балкан. Мигрантите и мигрантската криза се очекува да биде главна тема на ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама категорично одби неговата земја да отвори кампови за мигранти спасени на море, како што спомнуваше Европската унија. Албанскиот премиер Еди Рама категорично одби неговата земја да отвори кампови за мигранти спасени на море, како што спомнуваше Европската унија. „Никогаш нема да прифатиме такви кампови на ЕУ, бидејќи тоа се сведува на ‘истовар на очајни луѓе како токсичен отпад што никој не го сака, никаде’“, изјави Рама за германскиот весник Билд. Соочени со политичката криза околу мигрантите, ЕУ планира да формира центри за истовар на мигранти спасени на море и надвор од Европската унија. Целта е да се избегне дипломатски спор околу тоа каде мигрантите ќе бидат истоварени, како што се случува сега, како и во таа работа да се вклучат и земјите надвор од Унијата. Албанија е подготвена да ѝ помогне на ЕУ, но Рама одби такви кампови да бидат поставени во неговата земја, дури и во рамки на пристапување во Европската унија. „Бегалската криза треба да се реши независно од сегашната фаза ...
| | веќе видена | слични

Албанија отфрли секаков предлог за градење на центри за прифаќање мигранти на нејзина територија кои сакаат да стигнат до Европската унија. Ова е ставот на албанскиот премиер Еди Рама кажан во интервју за германскиот весник Билд. Албанија никогаш нема да прифати такви бегалски кампови од ЕУ, дури и во замена за членство во ЕУ, потенцирал Рама. Според него, „властите во Тирана сакаат да помогнат во решавањето на овој европски проблем, но тие самите не можат да го направат тоа“. Одлуката на ЕУ да ги започне претпристапните разговори со Македонија и Албанија во јуни 2019 година е голем ден за двете страни, додаде Рама. Добивме тешка битка, но војната продолжува- кажал Рама. „Ова е голем ден за Албанија и Македонија, се разбира и за иднината на ЕУ. Благодарност до сите земји-членки на ЕУ и до Европската комисија за нивната поддршка“, потенцирал албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати.
| | веќе видена | слични
14 копии

Албанија отфрлa понуда за евентуална изградба на нејзината територија приемни центри за мигранти, кои се упатиле кон држави од Европската унија. Албанија никогаш нема да прифати такви бегалски кампови на ЕУ, па макар и од ЕУ да добие во замена членство, изјави премиерот Еди Рама во интервју за германски „Билд”. Рама додава во интервјуто дека државата сака да даде свој дел за решавање на тој европски проблем, но, не може да го направи тоа сама. – Претворањето на Албанија во некаква камена брана за мигранти, кои сакаат да влезат во држави од ЕУ, би било опасно решение, додаде тој. Австрискиот канцелар Себастијан Курц и претседателот на ЕП, Антонио Тајани предложија да се сместат бегалци во балканските држави. Темата за мигрантите ќе биде во фокусот на средбата на врвот на ЕУ во Брисел на 28 и 29 јуни
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека неговата земја нема да изгради прифатни центри за азиланти. Луѓето не се отровен отпад, вели Рама. „Никогаш нема да прифатиме вакви ЕУ-бегалски кампови“, изјави албанскиот премиер Еди Рама за денешното издание на весникот „Билд“. Неговата земја, тврди Рама, нема да изгради вакви бегалски кампови ако тоа значи „очајните луѓе да се истоварат некаде, како отровен отпад кој никој не го сака“. Албанија секогаш ќе биде подготвена да даде праведен придонес за справување со европскиот товар, но тоа не може да значи неговата земја да ги носи проблемите за сите на своите рамена. Ниту една земја не може сама да излезе на крај со сегашната бегалска криза, објаснува албанскиот премиер. Би било „опасно решение доколку се сака Албанија да се претвори во бранолом за европските бегалци“, нагласува Рама. Повеќе: Албанија отвора бегалски камп во замена за ЕУ-датум? „Европа не смее да се распадне поради бегалците“ Тој тврди дека неговата земја нема да изгради бегалски центри ниту како ...
| | веќе видена | слични

Албанската влада го отфрла предлогот да биде домаќин на центри за прием на мигранти и бегалци кои сакаат да стигнат до земјите-членки на ЕУ, вели албанскиот премиер Еди Рама. Австрискиот канцелар Себастијан Курц и претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајањи предложија барателите на азил и имигрантите да бидат испратени во кампови во земјите на Балканот. Тирана никогаш нема да прифати кампови за бегалци и мигранти на албанска територија, дури и ако за возврат ѝ биде понуден прием во ЕУ, вели Рама во интервјуто објавено за германски „Билд„“. Тој тврди дека неговата влада е подготвена да придонесе и да помогне во решавањето на пан-европските проблеми, но, се разбира, не може да ги реши таквите проблеми самостојно. Миграциската криза ќе биде во фокусот на самитот на ЕУ утре и во петок. Вчера владите на ЕУ дадоа привремено зелено светло за отварање на преговорите за пристапување со Албанија и Македонија, но во исто време го поврзаа нивниот напредок со спроведувањето на реформите.
| | веќе видена | слични

Рама додава во интервјуто дека државата сака да даде свој дел за решавање на тој европски проблем, но, не може да го направи тоа сама. Албанија отфрлa понуда за евентуална изградба на нејзината територија приемни центри за мигранти, кои се упатиле кон држави од Европската унија. Албанија никогаш нема да прифати такви бегалски кампови на ЕУ, па макар и од ЕУ да добие во замена членство, изјави премиерот Еди Рама во интервју за германски „Билд". Рама додава во интервјуто дека државата сака да даде свој дел за решавање на тој европски проблем, но, не може да го направи тоа сама. - Претворањето на Албанија во некаква камена брана за мигранти, кои сакаат да влезат во држави од ЕУ, би било опасно решение, додаде тој. Австрискиот канцелар Себастијан Курц и претседателот на ЕП, Антонио Тајани предложија да се сместат бегалци во балканските држави. Темата за мигрантите ќе биде во фокусот на средбата на врвот на ЕУ во Брисел на 28 и 29 јуни
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 124 | | | веќе видена

Неименуван американски претставник, задолжен за одбранбени прашања, за американските медиуми кажал дека „САД се сомневаат дека Иран веќе запленил танкер со ...
сите 128 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 208 | | | веќе видена

Нежни женски прсти, со црвен лак на ноктите, бројат и ги редат во скапа торба Луи Витон, дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски ...
сите 433 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Европа не смее да се распадне поради бегалците“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: