Гетеборг обоен во црвено-жолто: Македонците во Шведска со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ФОТО ГАЛЕРИЈА)


Поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од шведскиот град Гетеборг каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија. Македонците во Шведска со македонски знамиња, пароли и натписи протестираа и порачаа дека нема да дозволат да се променат името, знамето, химната и државниот грб. Гетеборг е еден од многумината градови каде што Македонците досега излегоа на протести и застанаа во одбрана на унитарноста на Македонија, против Тиранската платформа која е вовед во редефинирање и федерализација на државата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Имам 25 години и по професија сум дипломиран економист. Одлично зборувам македонски и можам гордо да кажам дека завршив финансиски менаџмент на државниот факултет во Скопје, а не во Мала Речици. Јас сум интелектуалец кој што сака да работи и да има кариера во оваа земја исто како сите други Македонци, вели на почетокот на разговорот. Не е ми важно дали ќе работам во банка каде што ќе се говори албански или македонски, мене ми е најважно да земам редовна плата затоа што многу години сум се посветил на образование. Имам инвестирано многу пари во моето образование и верувајте воопшто не ми е важно дали ќе работам во Чаир или во Центар. „Имам многу другари и пријатели македонци или подобро кажано имав. Сега веќе не. Политичките случувања во државава ми ги нарушија односите со сите пријатели македонци. Што ќе ми т.н. албанска платформа? Таа нема да ми даде ниту леб, ниту плата, а нема ниту да ми ги замени пријателите – македонци. Во државата во која живеев мене не ми е премиер некој си албански политичар па тој ...
| | веќе видена | слични

По вчерашното писмо на Албанецот З.И. кое го објавивме на Скопје Инфо , денес стигна реакција од Македонецот Горан С. од Скопје. Тој во своето писмо реагира на приказната објавена вчера и го советува З.И. да се обиде да им објасни на своите политичари тоа што тој го мисли затоа што вистинско време е Албанците да сфатат дека ова е Македонија – земја на Македонците и Албанците. Во продолжение во целост ви ја пренесуваме реакцијата на Горан. Драг пријателе, со внимание го прочитав твоето писмо. Навистина сум горд што во мојата земја има некој што размислува така. Искрено, сакам да те видам да те запознавам и да те поздравам. Да ти честитам што еден млад човек размислува како што ти размислуваш. Но, сакам да те замолам една работа и се надевам дека ќе ме послушаш. Сакам да ти сугерирам тоа што ти го мислиш да се обидеш да им да го објасниш на твоите политичари. Да им кажеш дека е навредливо и дрско да го рушат уставниот поредок на една земја со интонирање на албанската химна во собранието на друга држава, а во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вчерашните случувања беа причина до редакцијата на Скопј Инфо да се обрати З.И. Албанец од Скопје која сака својата животна приказна да ја сподели со македонската јавност. Открива дека лошата политика на албанските партии била главна причина да замине засекогаш од Македонија. Имам 25 години и по професија сум дипломиран економист. Одлично зборувам македонски и можам гордо да кажам дека завршив финансиски менаџмент на државниот факултет во Скопје, а не во Мала Речици. Јас сум интелектуалец кој што сака да работи и да има кариера во оваа земја исто како сите други Македонци, вели на почетокот на разговорот. Не е ми важно дали ќе работам во банка каде што ќе се говори албански или македонски, мене ми е најважно да земам редовна плата затоа што многу години сум се посветил на образование. Имам инвестирано многу пари во моето образование и верувајте воопшто не ми е важно дали ќе работам во Чаир или во Центар. „Имам многу другари и пријатели македонци или подобро кажано имав. Сега веќе не. Политичките случувања во ...
| | веќе видена | слични

Интегрално го објавуваме јавното обраќање на реисул улема на ИВЗ во Македонија, Сулејман Реџепи: Вџашен сум од синоќешните случувања во Парламентот што ескалираа во невидено насилство кон дел на избраниците на народот и новинарите. Вандалското и криминалното еднесување на толпата која што една одредена политика ја злоупотребува веќе по долго време, предеставува пред се разнебитување на демократските и цивилизацијските норми, но и многу низок удар врз денешнината и иднината на нашата заедничка држава. Ужасот што владее во Македонија и беше виден од целиот свет, раскрвавените пратеници, отворено искажаната омраза кон политичките неистомисленици и кон тие што припаѓаат на еден друг народ, за жал само ја употполнија сликата за една погрешна политика што еден дел на народот го користи за да се спаси себеси. Не е потребно да се биде познавач на конспирациите за да се погоди која беше целта на инспираторите на “ протестите“ што трајеа скоро два месец и. Таканаречената „Тиранска платформа“ беше само претекст што го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Игнорирајќи ја волјата на стотици илјади граѓани кои секојдневно на улиците пртестиртаат против проифаќањето на Тиранската платформа, за зачувување на унитарниот карактер на Македонија и за избори за крај на кризата, претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од собраниската говорница повика на државен удар и избор на нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија, надвор од собранискиот деловник и процедура, спротивно на Уставот. Заев од говорницата се закани дека ќе избереле претседател на Собранието во друга сала, а ако требало и на скалите на Собрание, а истото го повтори и на прес-конференција. На конференцијата за печатот во Собранието Заев уште една повтори дека ќе ја реализира Тиранската плаформа и дека е беспредметно да се дискутира дека има нешто негативно во платформата. – Апсолутно, ќе ми кажете прво што тоа е лошо во таа платформа па после тоа ќе дебатираме… Даваме шанса. -Мнозинството ќе избере претседател во оваа сала, во друга сала, на скалите на ова Собрание ако треба. Заврши ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе ја реализира Тиранската платформа. Според неговата изјава се додека некој не му каже дека има нешто негативно во неа, тој нема намера ниту да дискутира. -Апсолутно, ќе ми кажете прво што тоа е лошо во таа платформа па после тоа ќе дебатираме. Даваме шанса, вели Заев одговарајќи на новинарско прашање денес во законодавниот дом. Веќе нема дилеми, по ваквите изјави дека Заев ги игнорира илјадниците граѓани кои секојдневно маршираат по улиците ширум Македонија барајќи отфрлување на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата. Со ова однесување Заев јасно говори дека гласот и повикот на граѓаните од „За заедничка Македонија“ кои се противат на постизборно подметнување на платформа од туѓа државата за него не е важен. Дополнително на лидерот на СДСМ не му е прв пат да се додворува кај Албанците, да ја фали и да изјавува дека на Тиранската платформа имаат позитивен аспект. -Ние не бегаме од платформата, неколку пати потенцираме имаме позитивен аспект на платформата, ...
| | веќе видена | слични

-Апсолутно, ќе ми кажете прво што тоа е лошо во таа платформа па после тоа ќе дебатираме. Даваме шанса, вели Заев одговарајќи на новинарско прашање денес во законодавниот дом. Веќе нема дилеми, по ваквите изјави дека Заев ги игнорира илјадниците граѓани кои секојдневно маршираат по улиците ширум Македонија барајќи отфрлување на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата. Со ова однесување Заев јасно говори дека гласот и повикот на граѓаните од „За заедничка Македонија“ кои се противат на постизборно подметнување на платформа од туѓа државата за него не е важен. Дополнително на лидерот на СДСМ не му е прв пат да се додворува кај Албанците, да ја фали и да изјавува дека на Тиранската платформа имаат позитивен аспект. -Ние не бегаме од платформата, неколку пати потенцираме имаме позитивен аспект на платформата, вели Заев. -Се сеќавате дека реков, ние сме позитивни кон оваа платформа, вели Заев. Содржината на платформата потпишана во соседна Албанија под директно влијание на Еди Рама, за која ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ништо не те плаши Македоонијоо, на овој бели свеет ! – не поздравува пред Влада Богдан. Одиме по стандард маршрута– ни најавува, прво кај Претседател па пред Собрание. Повели маестро, и Дурловски почнува. Луѓево дисциплинирано како во строј пеат, некои со раката десна на срце, некои во став мирно. По неа, повикувајќи ги славните херои од минатото: Даме, Јане, Гоце и сите ние, ајде на пат кон Собрание! – извика Богдан. Од земја го подигаат убаво распосланото знаме (она големото), и така лелеаво трнуваме. Се знае напред „дипломатите“ (багери, камиони, и сл.) збогатени со уште по еден двајцанивни колеги хахахаха, па југото (шо ми прокува денес пак, ама нема везе), Тапанџиите по нив, и кул тројца дечки со нивните колички, моторизирани и тие, а зад транспарент, глеам и не ми се верува уште дваца чегеваровци….хахаха го скинале имиџот на Богдан. Во позадина оди на Јаневска „И сепак некој сака сèе, да ни украде! – И не давам јас никому, тоа да го однесее, и.т.н. знаетекако оди….Јас и ти сме едно о земјо моја, твоето ...
| | веќе видена | слични

Македонија веќе не е држава, таа е деспотија на организирана група криминалци! Затоа ние, ограбените, понижемите, згмечените од диктаторската чизма; обични граѓани нса Македонија, кои сакаме со својот чесен труд, да имаме колку за еден достоинствен живот… толку, доволно ни е… оти колки да имаш спални во домот, цел хотел дом да рти е – ти можеш, и ќе легнеш, во само еден – од сите тие кревети; за јадење, та и кој и да си и колкав да си, еден ручек секако и саекогаш ќе те засити, освен ако не се товиш – или како што рекол еден стар монах, кога го прашале, дали мансатирот е доволно опскрбен со храна и вино за зима – “ Та, рекол тој, се завису од нас, ако јадеме како стока, ќе има доволно, а ако јадеме како луѓе е тогаш може да се деси многу бргу да снемаме од залихите“…. И да не должам, ако немаш “гладни очи“ – за еден достоен, чесен и достоинствен живот, ти треба толку малку и сонот да ти стане јаве; но за жал, кај нас во Маскедонија, 11 години; или неможеш да засониш од неправдите, или ако засониш… Но кога ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 154 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 377 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 125 | | | веќе видена

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП „Македонија пат" апелира на внимателно возење и прилагодување ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гетеборг обоен во црвено-жолто: Македонците во Шведска со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: