Косово отвора разговори за пошироко признавање

Косово е признаено од 106 членки на Обединетите нации. [Архива на SETimes] Косовските власти одржуваат разговори со арапските држави, Ватикан и Израел, за да добијат официјално глобално признавање, пет години по прогласувањето независност од Србија. „Процесот на меѓународно признавање на Косово е незапирлив и е со глобална географија“, рече косовскиот министер за надворешни работи, Енвер Хоџај, за интензивирањето на преговорите со Организацијата за исламска соработка (ОИС) и Ватикан. Во септември Хоџај оствари разговори со генералниот секретар на ОИС, Екмеледин Ихсаноглу, како и со Франческо Каналини, специјален претставник на папата Франциско. „Чекорот на официјално признавање од страна на Ватикан би претставувал благодарност за страдањата и сегашниот силен ангажман на народот во Косово во градењето на една демократска држава, целосно во согласност со најважните европски вредности“, рече Хоџај, додавајќи дека е убеден оти папата „ќе го отвори своето срце“ за народот во Косово и ќе ги признае вредностите на ...
| | веќе видена | слични

Албанците од општините Прешево и Бујановац бараат реципроцитет во остварувањето на правата, како што ги добиваат Србите во северниот дел во Косово. Денеска се одржал состанок со српскиот премиер Ивица Дачиќ и претставници на Албанците од југот на Србија. Пред состанокот претседателот на општината Бујановац Нагип Арифи рекол дека очекува дека тема на разговорите ќе биде вклучување на Албанците во безбедноста, правосудството, образованието и економскиот развој. - Она што го добиваат Србите на северот на Косово исто го бараат и Албанците во Прешевската долина, рекол Арифи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Протестот го организираше ткн штаб за бојкот на изборите на самопрогласеното Привремено собрание на Автономната покраина Косово и Метохија, коешто во својот назив го содржи името на поранешната автономна покраина во рамките на поранешната СФРЈ и потоа на СР Југославија и со којашто се испраќа директна порака дека тие не ја признаваат исто така самопрогласената независност на Косово во 2008-ма година од страна на албанските власти во Приштина, откако со интервенцијата на НАТО во 1999-та година беа отстранети сите српски институции. Во маршот до главниот мост на Ибар кој го раздвојува северниот српски од јужниот албански дел на градот, на мнозинството Срби од Митровица, како што јавуваат српските медиуми, им се придружиле и сонародниците од другите српски општини од северот на Косово. Привременото собрание на Автономната покраина Косово и Метохија, којашто беше организатор на протестот, беше основана на 4-ти јули во Звечани, кога претставниците на четирите општини од северно Косово каде што е доминантно ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави денеска дека од 21 октомври ќе бидат укинати влезните такси за автомобили, кои во Косово влегуваат од јужниот дел на Србија, пишува весникот „Блиц“. - Одлучив да го олеснам движењето на граѓаните на Прешево, Бујановац и Медвеѓа кон Косово, истакна Тачи, додавајќи дека мерката, која ќе стапи во сила на 21 октомври, има за цел ја олесни слободата на движењето. Косовскиот премиер ова го изјави по средбата со претставници на политичките партии од тие општини во јужна Србија. Тачи истакна дека Владата на Косово ќе го поддржи и формирањето на универзитет во јужна Србија.
| | веќе видена | слични

Останато

Барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување ја постигна целта. Ги спречивме нечесните намери. Аболицијата на Иванов е незаконска и ...
сите 344 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 495 | | | веќе видена

Додатокот за доверливост, повисок и од основната плата што ја земале обвинителите на СЈО го нема во нивните анкетни листови, вели за телевизија ...
сите 149 | | | веќе видена

Владата ги прифати сите седум барања од организаторите на „Марш за чист воздух“ што ги поставија минатиот петок на протест како услов за да одат на средба со ...
сите 101 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 129 | | | веќе видена

2019 треба да биде последна година кога сите други ги ставете пред себеси, а следната година треба да биде првата кога себеси ќе почнете да се гледате како ...
сите 87 | | | веќе видена

Иако законодавно-правната комисија едногласно одлучи дека автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување нема да има со објаснување дека членот не ...
сите 195 | | | веќе видена

Заев е принцот на политиканството во Македонија.Заев со одбивањето на иницијативата за предвремено ратификување на протоколот на НАТО признава дека се плаши од ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово отвора разговори за пошироко признавање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: