Град Скопје: на барање на жителите е спроведена акција за сечење и кастрење суви дрвја во Карпош 4


Во насока на поголема транспарентност и подобро информирање во врска со акцијата за сечење и кастрење дрвја во Карпош 4, Градот Скопје сака да ја информира јавноста дека истото се врши на барање на жителите согласно со сите законски постапки. Денеска екипите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ извршија акција во населбата Карпош 4, каде што на терен исекоа и извршија кастрење на повеќе дрвја. Истите се отстранети на барање (петиција) на жителите на околните згради, кои до Секторот за комунални работи на Град Скопје, на ден 26.04.2018 година, доставија барање за сечење на сувите стебла околу зградата на улица „Волгоградска“ број 1, како и за обновување на зеленилото околу овој објект. Стручните служби на Град Скопје излегоа на терен и извршија увид, каде што констатираа дека станува збор за поголем број дрвја од различни видови, кои се со надмината физиолошка зрелост, со суви и кршливи гранки. Овие дрвја претставуваат опасност за минувачите, паркираните возила и самиот објект и за истите Градот ...
| | веќе видена | слични

Во близина на ТЦ City Mall, Општина Карпош, во соработка со Здружението на граѓани „Центар за климатски промени – Гевгелија” и СВР Скопје, одржа акција за поголема безбедност во сообраќајот, во рамки на проектот „Заеднички за подобра животна средина во Општина Карпош”, поддржан од Европската унија.Во акцијата за подигнување на јавната свест на граѓаните се приклучи и градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, придружуван од младите карпошани, ученици на ОУ „Јан Амос Коменски”, при што, заеднички им делеа едукативен материјал на пешаците и возачите. Исто така, со рачно изработени сообраќајни знаци се алармираше да се почитува сообраќајнта сигнализација на бул. „Партизански Одреди” која претставува критична точка во градскиот сообраќај поради брзото возење и непочитување на сигнализацијата.Во оваа прилика, градоначалникот Богоев апелираше до сите учесници во сообраќајот на почитување на сообраќајните прописи и процедури.– Општина Карпош ќе ја интензивира соработката со СВР Скопје, со намера да се ...
| | веќе видена | слични

Засадени се нови цвеќиња и украсни грмушки на повеќе локации во општина Карпош: кај платото во Карпош 3, платото во урбаната заедница „Пецо Божиновски-Кочо“ (спроти студентскиот дом „Гоце Делчев“), плоштадот „Делфина“ во Влае, платото во Бардовци и на кружниот тек меѓу улиците „Варшавска“ и „Париска”. Општина Карпош информира дека продолжува со пролетното раззеленување и оплеменување на зелените површини.
| | веќе видена | слични

Актуелните случувања во општина Карпош и предизвиците со кои се соочува локалната самоуправа беа темите за кои денеска разговараа градоначалникот Стефан Богоев и унгарскиот амбасадор во Македонија Ласло Дукс.На средбата, како што информира општина Карпош, амбасадорот Дукс ги претстави особеностите на локалната самоуправа на Унгарија и организираноста на главниот град, Будимпешта.Амбасадорот Дукс напомена дека може да се иницира вмрежување и соработка меѓу бизнис заедницата од Карпош со бизнис секторот од некоја од општините во Унгарија.Богоев посочи дека Карпош има и индустриска зона (Момин Поток), каде функционираат повеќе компании што може да се потенцијални партнери за соработка со унгарски инвеститори. Дукс и Богоев разговарале и за унапредување на соработката во областа на културата, за вклучување на уметници од Унгарија во програмата на „Карпошовото културно лето“, кое се организира во втората половина на август.
| | веќе видена | слични

Фото: Opstina Karpos Жителите на Карпош ќе пијат поевтино кафе, ќе купуваат поевтини книги, а ќе имаат бенефиции и при други услуги што ги нудат локалните правни лица и други субјекти кои ќе се вклучат во проектот Моја картичка-Мој Карпош Станува збор за проект за попусти и бенефиции на жителите од Карпош на подрачјето на нивната општина. Општината веќе презема активности за реализација на проектот. Овој проект, којшто е дел од програмата на градоначалникот, Стефан Богоев, го спроведува Секторот за развој при Општината. За таа цел веќе се формираа тимови oд општинската администрација на Карпош кои излегуваат на терен, со цел да се информираат за интересот на угостителските објек ти, локални кафулиња, ресторани, продавници, книжари и други субјекти и правни лица, да се приклучат кон проектот. “Примарната цел е граѓаните на Карпош да добиваат повеќе попусти и бенефиции во локалните угостителски објекти, а истовремено, да се зголеми интересот за производите и услугите на малите и средни бизниси“, информираат ...
| | веќе видена | слични

Во опозиција паркобрани, на власт сечачи на дрвја, така може да се објасни примерот со Никола Наумоски, кој протестираше кога се сечеа дрвјата пред хотелот Бристол во центарот на Скопје, а денеска пак по налог на град Скопје, беа сечени дрвја во населбата Карпош 4. Инаку, Никола Наумоски е шеф на кабинетот на градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов. Во 2013 година претставувајќи се како независни граѓани, некои уште од тогаш, а некои сега истакнати членови на СДСМ организираа протести поради сечењето дрвја, еден од главните организатори беше Никола Наумоски сега шеф на кабинетот на скопскиот градоначалник, Петре Шилегов. Утринава во општина Карпош, поточно во населбата Карпош се спроведе сеча на две големи тополи, а граѓаните оправдано се револтирани. Од општина Карпош пак топката ја префрлија кај град Скопје, дека сечата се извршува по налог на градската администрација, а не општинската. -Во општина Карпош по барање на граѓаните од околните згради, а по налог на Град Скопје, ЈП Паркови и зеленило, ...
| | веќе видена | слични

Кој и како ќе сноси одговорност за најновата сеча во Крпош 4? Што ќе направи општината, на чело со вас, вакви нешта да не се повторат, прашуваат граѓанските иницијативи Ние сме Карпош4 и 02 Коалиција.„Провоцирани од вчерашната сеча на дрво пред Ценпром, во Карпош 4, ви се обраќаме со цел ветувањата за зелен Карпош кои беа ветени во предизборието да ги видиме на дело.Вакви сечи сме гледале изминативе години и против нив сме дигале глас. Она што очекуваме од вас како градоначалник на општина Карпош е следното:Во Решението донесено од градоначалникот на град Скопје на 3 мај по барање на Коста Пројчев се одобрува сеча на седум дрва – три бора, две тополи, елка и колреутерија, кои се наоѓаат во паркот на аголот на улицата Волгоградска со улицата Љубљанска. Исечената топола пред Ценпром не е во тој парк, односно се наоѓа на друга локација.Решението и исеченото дрво не соодвествуваат. Кој и како ќе сноси одговорност за ова? Што ќе направи општината, на чело со вас, вакви нешта да не се повторат?Сечења на дрва ...
| | веќе видена | слични

Познатата соросова невладина организација Метаморфозис од Скопје му доделила признание на градоначалникот на Карпош по само 6 месеци манадат, и без ниту еден реализиран проектГрадоначалникот на општина Карпош Стефан Богоев денеска и официјално ја прими Декларацијата за отвореност, отчетност и транспарентност на локалната самоуправа во Македонија со која се обврзува, покрај поголема транспарентност да ги трасира патеките и на поголема достапност, интегритет, ефективност, секојдневно подобрување на стандардите и континуирано унапредување на процентот на граѓанско учество во одлучувањето и соработка со општината.Декларацијата, како што соопштија од општината, на Богоев му ја врачи Лилјана Пецова - Илиеска, проектен координатор во Метаморфозис, која во оваа пригода информираше за резултатите од спроведениот мониторинг за компаративните предности и идните обврски што ги има Карпош во остварување на овие цели.Општина Карпош се истакнува на планот на комуникациите со граѓаните на социјалните мрежи, што води кон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Станарите на околните згради бараа да се исечат дрвјата, велат од Град Скопје откако денес жители на населбата Карпош 4 реагираа на новата сеча. Утрово, екипи од ЈП „Паркови и зеленило“ на улицата Волгоградска исекоа две повеќегодишни дрвја. Граѓаните на социјалните мрежи реагираа дека и новите градоначалници продолжуваат со праксата на нивните претходници за уништување на зеленило. Од Град Скопје велат дека добиле петиција од жителите да се исечат исушените стебла од старите дрвја и да се засади ново зеленило. „Во насока на поголема транспарентност и подобро информирање во врска со акцијата за сечење и кастрење дрвја во Карпош 4, Градот Скопје сака да ја информира јавноста дека истото се врши на барање на жителите согласно со сите законски постапки. Екипите на јавното претпријатие ’Паркови и зеленило‘ извршија акција во населбата Карпош 4, каде што на терен исекоа и извршија кастрење на повеќе дрвја. Истите се отстранети на барање (петиција) на жителите на околните згради, кои до Секторот за комунални ...
| | веќе видена | слични

Град Скопје испрати соопштение преку кое ја информира јавноста дека сечата на дрвјата во Карош 4 била спроведена по барање на жителите и согласно со сите законски постапки.„Денеска екипите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ извршија акција во населбата Карпош 4, каде што на терен исекоа и извршија кастрење на повеќе дрвја. Истите се отстранети на барање на жителите на околните згради, кои до Секторот за комунални работи на Град Скопје, на ден 26.04.2018 година, доставија барање за сечење на сувите стебла околу зградата на улица „Волгоградска“ број 1, како и за обновување на зеленилото околу овој објект. Стручните служби на Град Скопје излегоа на терен и извршија увид, каде што констатираа дека станува збор за поголем број дрвја од различни видови, кои се со надмината физиолошка зрелост, со суви и кршливи гранки. Овие дрвја претставуваат опасност за минувачите, паркираните возила и самиот објект и за истите Градот Скопје издаде решение за нивно сечење“, соопшти Град Скопје.Оттаму велат дека за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град Скопје: на барање на жителите е спроведена акција за сечење и кастрење суви дрвја во Карпош 4

Од:
До кого (е-маил):
Порака: