Ал Каеда ги повикува на џихад муслиманите до Западот

3 копии

Глобалната терористичка мрежа Ал Каеда објави нова видео снимка направена по ликвидацијата на нејзиниот водач Осама бин Ладен, на која муслиманите коишто живеат на Запад се повикуваат на џихад „на непријателската територија“ Како што објaви американскиот Центар за следење на исламистичките интернет страници (SITE Intelligence Group), снимката од два дела којашто вкупно трае еден час и четириесет минути, содржи обраќање на Ајман ал-Завахири, еден до најблиските соработници на убиениот лидер Осама бин Ладен , и Американецот Адам Гадахан кој се јавува како портпарол на Ал Каеда. Муслиманите на Западот се „најпогодни за пресудната улога во џихадот против ционистите и крстоносците“, изјавил Гадахн на англиски јазик. Како што пренесува натаму SITE, тој рекол и дека муслиманите во САД во продавниците можат како и секој друг многу лесно да набават автоматско оружје а притоа да не мора да ја покажат личната карта. „Битно е да ја ослабиме желбата на нашите кукавички непријатели за војување, така што ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Американското седиште за следење на исламистички интернет страници известило дека на снимката можело да се забележи како муслиманите кои живеат на Запад се повикуваат на џихад на “непријателска територија“ На снимката, составена од два дела во времетраење од еден час и четириесетина минути, со свои пораки се обратиле еден од челниците на Ал Каеда, Ајман ал Завахир и американецот Адам Гадахн портпарол на мрежата. Муслиманите на Западот биле “најсоодветни за пресудна улога во џихадот против крстоносците“, рекол Гадахн на англиски јазик и додал дека муслиманите во САД може во многу продавници многу лесно да набават автоматско оружје, а да не море да остават лични податоци “Битно е да ја намалиме желбата на нашите кукавички пријатели за војување така што ќе ги нападнеме влијателните јавни личности , владата и економските гиганти“, додава Гадахн.
| | веќе видена | слични

Терористичката мрежа Ал Каеда објавила нова видео снимка направена веднаш по смртта на Осама Бин Ладен, пишува хрватски “Дневник“, пренесува НетПрес. На снимката можело да се забележи како муслиманите кои живеат на Запад се повикуваат на џихад на “непријателска територија“, известило американското седиште за следење на исламистички интернет страници. Снимката, која инаку била составена од два дела, траела вкупно еден час и четириесетина минути. На снимката со свои пораки се обраќаат меѓу останатите и Ајман ал Завахир еден од челниците на Ал Каеда и американецот Адам Гадахн портпарол на мрежата. Муслиманите на Западот биле “најсоодветни за пресудна улога во џихадот против крстоносците“, рекол Гадахн на англиски јазик. “Муслиманите во САД може во многу продавници многу лесно да набават автоматско оружје, а да не море да остават лични податоци“, рекол Гадахн. “Битно е да ја намалиме желбата на наите кукавички пријатели за војување така што ќе ги нападнеме влијателните јавни личности , владата и економските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 193 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 64 | | | веќе видена

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 61 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 45 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ал Каеда ги повикува на џихад муслиманите до Западот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: