Ал Каеда ги повикува на џихад муслиманите до Западот

3 копии

Глобалната терористичка мрежа Ал Каеда објави нова видео снимка направена по ликвидацијата на нејзиниот водач Осама бин Ладен, на која муслиманите коишто живеат на Запад се повикуваат на џихад „на непријателската територија“ Како што објaви американскиот Центар за следење на исламистичките интернет страници (SITE Intelligence Group), снимката од два дела којашто вкупно трае еден час и четириесет минути, содржи обраќање на Ајман ал-Завахири, еден до најблиските соработници на убиениот лидер Осама бин Ладен , и Американецот Адам Гадахан кој се јавува како портпарол на Ал Каеда. Муслиманите на Западот се „најпогодни за пресудната улога во џихадот против ционистите и крстоносците“, изјавил Гадахн на англиски јазик. Како што пренесува натаму SITE, тој рекол и дека муслиманите во САД во продавниците можат како и секој друг многу лесно да набават автоматско оружје а притоа да не мора да ја покажат личната карта. „Битно е да ја ослабиме желбата на нашите кукавички непријатели за војување, така што ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Американското седиште за следење на исламистички интернет страници известило дека на снимката можело да се забележи како муслиманите кои живеат на Запад се повикуваат на џихад на “непријателска територија“ На снимката, составена од два дела во времетраење од еден час и четириесетина минути, со свои пораки се обратиле еден од челниците на Ал Каеда, Ајман ал Завахир и американецот Адам Гадахн портпарол на мрежата. Муслиманите на Западот биле “најсоодветни за пресудна улога во џихадот против крстоносците“, рекол Гадахн на англиски јазик и додал дека муслиманите во САД може во многу продавници многу лесно да набават автоматско оружје, а да не море да остават лични податоци “Битно е да ја намалиме желбата на нашите кукавички пријатели за војување така што ќе ги нападнеме влијателните јавни личности , владата и економските гиганти“, додава Гадахн.
| | веќе видена | слични

Терористичката мрежа Ал Каеда објавила нова видео снимка направена веднаш по смртта на Осама Бин Ладен, пишува хрватски “Дневник“, пренесува НетПрес. На снимката можело да се забележи како муслиманите кои живеат на Запад се повикуваат на џихад на “непријателска територија“, известило американското седиште за следење на исламистички интернет страници. Снимката, која инаку била составена од два дела, траела вкупно еден час и четириесетина минути. На снимката со свои пораки се обраќаат меѓу останатите и Ајман ал Завахир еден од челниците на Ал Каеда и американецот Адам Гадахн портпарол на мрежата. Муслиманите на Западот биле “најсоодветни за пресудна улога во џихадот против крстоносците“, рекол Гадахн на англиски јазик. “Муслиманите во САД може во многу продавници многу лесно да набават автоматско оружје, а да не море да остават лични податоци“, рекол Гадахн. “Битно е да ја намалиме желбата на наите кукавички пријатели за војување така што ќе ги нападнеме влијателните јавни личности , владата и економските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 157 | | | веќе видена

„Јас го извадив пиштолот и кажав – полиција, за да не пристапуваат кон личноста која ја заштитувам“, рече директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо ...
сите 209 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 97 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ал Каеда ги повикува на џихад муслиманите до Западот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: