САД обучуваат поранешни борци на ИД во Сирија, тврди началникот на рускиот Генералштаб

Началникот на Генералштабот на руските оружени сили ги обвини Соединетите Американски Држави дека обучуваат поранешни борци на „Исламска држава" во Сирија и оти се обидуваат да ја дестабилизираат земјата. Тврдењата на генералот Валериј Герасимов, изнесени во интервју за весникот „Комсомолскаја правда", се однесуваат на американска воена база кај граничниот премин меѓу Сирија и Ирак. Русија тврди дека американската база е нелегална и оти околностите ја претвориле во „црна дупка", каде што екстремистите делуваат непречено.
| | веќе видена | слични

Сулајмани ги предводи надворешните операции на корпусот и тој ги раководи борбите во Сирија, Ирак и Јемен. Поранешен висок функционер на МОСАД за „Al-Jareeda“ изјави дека Израел пред три години можел да го убие Сулејмани. Тие требало да го убијат во областа Дамаск, но САД дознале за подготвениот напад и успеале да го предупредат иранското раководство поради тоа што не успеала операцијата.  
| | веќе видена | слични
2 копии

Началникот на Генералштабот на израелската армија Гади Ајзенкот денеска изјави дека Иран тоши стотици милиони долари годишно во повеќето воени интервенции кои ги врши на Блискиот Исток, вклучително во Сирија, Јемен, Либан, Ирак, Бахреин и палестинската област Газа. - Иран многу инвестираше во целта да постигне регионална хегемонија, изјави израелскиот генерал во обраќање на универзитет во градот Херцелија. Најголемата инвестиција, според генералот Ајзенкот, Иран ја врши во Либан, каде ја помага шиитската герилска група Хезболах која беше важен фактор во победата на Башар ал Асад во граѓанската војна во Сирија. Според проценките на Ајзенкот, иранското вложување само во војната во Сирија од 2012 година до сега изнесува неколку милијарди долари, при што Иранците таму испратиле свои 2.000 воени советници, 10.000 шиитски борци и 8.000 борци на Хезболах. На протестите што избија во Иран минатата недела, во кои досега се убиени над 20 лица, демонстрантите честопати извикуваат дека сакаат иранските пари да се трошат ...
| | веќе видена | слични

Иран троши стотици милиони долари годишно во повеќето воени интервенции кои ги врши на Блискиот Исток, вклучително и во Сирија, Јемен, Либан, Ирак, Бахраеин и палестинската област Газа, изјави началникот на Генералштабот на израелската армија Гади Ајзенкот.– Иран многу инвестираше во целта да постигне регионална хегемонија, изјави израелскиот генерал во обраќање на универзитет во градот Херцелија.Според него Иран најмногу инвестирал во Либан, каде што ја помага шиитската група Хезболах, која што беше важен фактор во победата на Башар ал Асад во граѓанската војна во Сирија.Според проценките на Ајзенкот, од 2012 до сега Иран во Сирија има вложено неколку милијарди долари, при што Иранците таму испратиле и 2.000 воени советници, 10.000 шиитски борци и 8.000 борци на Хезболах.
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 402 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев ја поздравува одлуката на пратеникот Павле Богоевски да поднесе оставка на функцијата и смета дека е храбра и во функција на понесување ...
сите 422 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност, во попладневните часови променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ...
сите 198 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД обучуваат поранешни борци на ИД во Сирија, тврди началникот на рускиот Генералштаб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: