Рома тесно пред Гордон

Нани Рома славеше на 477 километарската етапа, финиширајќи за пет секунди пред Роби Гордон, кој може да се каже дека излезе како победник од денешната осма етапа, бидејќи успеа да „скине“ пет и пол минути во однос на водечкиот Петерхансел. Иако Роби Гордон сеуште нема славено етапна победа на Дакар, сепак тој денес до последните метри беше противникот на Нани Рома. По трката, Американецот потенцираше дека денес тој не изгубил, туку напротив, победил, бидејќи надокнадил голем дел од разликата во однос на Французинот. Холовчик заврши како трет, а со денешниот одличен перформанс на Гордон падна на третото место во поредокот. Сепак, како „утешна“ награда можеби е намалувањето на разликата во однос на Петерхансел за три минути. Водечкиот во генералниот поредок заврши како четврти, додека зад него се најде Насер Ал Атијах, кој поради проблеми со алтернаторот изгуби драгоцено време. Моментално, се наоѓа на шестата позиција во поредокот со 45 минути заостанување зад Петерхансел. Генерален поредок: Поз Возач ...
| | веќе видена | слични

Катарецот се откажа во деветтата етапа по механички дефект во пустината во Чиле Ланскиот победник на рели „Дакар“ во конкуренција на автомобилисти, Катарецот Насер ал Атијах нема да ја одбрани титулата. Тој мораше да се повлече од деветтата етапа на годинашното издание на трката по тешкиот механички дефект што го затекна во пустина во Чиле додека ја држеше шестата позиција во генералниот пласман. Минатата година тој се радуваше на вкупна победа во „Фолксваген“, овојпат се реши да го брани тронот со Хамер, но очигледно неуспешно. Првото место во деветтата етапа кај автомобилистите му припадна на Американецот Роби Гордон. Делницата од Антофагаста до Инике во Чиле долга 556 километри тој ја мина за 4:35,21 часа. Французинот Стефан Петерхансел заостана 1:39 минути на втората позиција, но притоа го задржа водството во генералниот пласман. Трето време оствари Шпанецот Нани Рома (+8:37 минути). Кај мотоциклистите триумфира Сирил Депре (5:04,33 часа), а покрај етапната победа тој имаше и дополнителна причина за ...
| | веќе видена | слични

Сирил Деспре победи во 9 етапа од релито Дакар во категоријата мотоцикли и го презеде водството во генералниот пласман. Французинот ја извози етапата од Антофагаста до Икике во Чиле за време од 5 часа 4 минути и 33 секунди, пред Марк Кома и Хоан Бареда. Деспре по 9 извозени етапи има предност од една и пол минута во генералниот пласман пред Кома. Во категоријата автомобили Роби Гордон победи во 9-та етапа со време од 4 часа, 35 минути и 21 секунда, пред фаворитот Стефан Петерхансел кој заостана 1 минута и 38 секунди, а третото место го освои Хоан Рома кој имаше 8 минути и 37 секунди послабо време од победникот. Стефан Петерхансел останува лидер во генералниот пласман. Десеттата етапа од релито Дакар ќе се вози од Икике од Арика во Чиле.
| | веќе видена | слични

Францускиот моторциклист, Сирил Деспре, се врати во водство по деветата етапа на Релито Дакар. Деспре, која на осмата етапа заглави во кал и лидерската позиција му ја препушти на Марк Кома, беше најбрз на деветата етапа, но исто како и Кома заработи казна од 15 минути, па победата заврши во рацете на Португалецот Елдер Родригез. Деспре по извозени девет, од вкупно 14 етапи, има предност од 90 секунди во однос Кома, третопласираниот Родригез нема никакви шанси за вкупна победа бидејќи заостанува 44 минути зад Деспре. Што се однесува до автомобилистите, од трката се откажа минатогодишниот шампион Ал-Атијах, а на етапата победи Роби Гордон, пред Штефан Петерхансел, додека како трет заврши Нани Рома. Петерхансел, во генералниот пласман има предност од пет минути во однос на Гордон. Дакар продолжува со десетата етапа, која во должина од 694 километри ќе се вози од Икуику до Арика, што е последна станица на релито во Чиле, од утре Дакар се сели во Перу. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични
2 копии

Најпознатото и најтешкото светско рели – Релито Дакар, остана без бранителот на титулата во конкуренција на автомобилисти, Катарецот Насер Ал-Атијах. Тој поради технички проблеми со своето возило, мораше да се откаже по деветтата етапа. Ал-Атијах, оваа година на Дакар се натпреваруваше со „Хамер“, а од настапот се откажа поради проблеми со алтернаторот, дефект што неговите механичари не успеаја да го поправат. На годинешното рели, Ал-Атијах победи на втората и седмата етапа. Деветтата етапа на релито беше долга 565 километри, а се возеше од Антофагаста до Икуику. Францускиот ас, Стефан Петерхансел, човек кој има најмногу етапни победи во историјата на Дакар, е лидер во генералниот пласман кај автомобилистите.
| | веќе видена | слични

Францускиот мотоциклист Сирил Деспре триумфираше на деветтата етапа од релито Дакар преземајќи го водството во генералниот пласман. Деспре во понеделникот заглавувајќи во блато изгуби многу време при што му дозволи на неговиот главен ривал и актуелен шампион Марк Кома да дојде до водечката позиција. Сепак, Французинот возврати на 565 километри долгата етапа од Антофагаста до Икуику која ја заврши со време од 5:04.33. Кома заврши на втората позиција со заостанување од четири минути. Деспре после девет од вкупно 14 етапи има една минута и пол предност во однос на Кома, додека Португалецот Елдер Родригес на третото место без малку остана без шанси за триумф затоа што неговото заостанување е речиси еден час. Во конкуренција на автомобилисти најбрз беше Американецот Роби Гордон во Хамер пред Стефан Петерхансел од Франција, додека трет беше Нани Рома. Петерхенсел го задржа водството во генералниот пласман кое сега е повеќе од пет минути предност во однос на Гордон.
| | веќе видена | слични

Бранителот на титулата во конкуренција на автомобили на релито Дакар, Катарецот Насер Ал Атијах на 9. етапа беше принуден да се откаже поради технички проблеми. 31-годишниот Катарец направи три непредвидени застанувања за време на 556 километри долгата етапа од Антофагаста до Икике, пред конечно да стави крај на одбраната на тронот поради проблемите со алтернаторот на неговиот Хамер. Ал Атијах, кој лани со Фолксваген ја освои титулата, од стартот на престижното рели на 1. јануари го следеа малери со технички и механички проблеми, но сепак успеа да слави на втората и седмата етапа. Инаку 9. етапа му припадна на сопственикот на тимот, кој е воедно и тимски колега на Ал Атијах, американскиот ас Роби Гордон, додека во генерален пласман водечки се уште е Стефан Петерхансел (Мини). Кај мотоциклите славеше Сирил Деспре (КТМ), со што повторно го презеде водството во генералниот пласман од неговиот ривал Марк Кома.
| | веќе видена | слични

Водството во главниот пласман на автомобилистите го задржа французинот Стефан Петерхансел, додека во генералниот пласман на моторциклистите Кома со 1.26 минути предност над французинот Сирил Деспре Антофагаста – Шпанскиот автомобилист Џоан Рома е победник на осмата етапа на традиционалното Рели Дакар, додека во конкуренцијата на моторциклистите триумфираше неговиот сонародник и бранител на титулата, Марк Кома. На стазата од Копијапо до Антофагаста Рома 477км ги извози за 4:25,44 часа, пет секунди побрзо од долгогодишниот американец Роби Гордон, додека полјакот Кшишор Холовчик на третото место заостана со 2,04 минути зад победникот. Водството во генералниот пласман го задржа французинот Стефан Петерхансел, кој беше четврт. Кома во конкуренција со моторциклистите постигна резултат од 5:03,52 часа, што беше за седум минути подобро време од двојнопласираниот португалец Рубен Фариј. Третото место го зазема португалецот Хелдер Родригес со 7,10 минути заостанување зад победникот. Во генералниот пласман Кома води со ...
| | веќе видена | слични

Минатогодишниот шампион на релито Дакар, Насер Ал-Атија, се откажа од одбраната на тронот откако денеска повторно се соочи со сериозни проблеми на својот „Хамер“. Катарскиот возач во првите неколку етапи имаше големи проблеми со моторот на своето возило, поради што имаше огромно заостанување во однос на водечкиот Стефан Петерхансел. Ал-Атија го имаше второто најдобро време на втората контролна точка од деветтата етапа од релито Дакар кога повторно се соочи со проблеми со алтернаторот. Откако овие проблеми не беа надминати експресно, Катарецот исфрустрирано реши да ја прекине трката и да се откаже од натамошното натпреварување на најпознатото светско рели.
| | веќе видена | слични

Стефан Петерхансел со Мини продолжува да е лидер на Дакар и по осмата етапа но неговата предност веќе е стопена на помалку од осум минути од Роби Гордон преставника на Хамер. Во осмата етапа најбрз беше Нани Рома, а како второпалсиран заврши Гордон. Двајцата завршија во растојание од 5 секунди по крајот на 477-километри долгата дистанца. Карванот премина преку пустината Атакама возејќи ја најдолгата етапа на натпреварувањето оваа година. После оваа победа Рома останува четврти во генералниот пласман со 12.5 минути послабо време од лидерот, а пред него се Холовчик и Гордон и се разбира лидерот Петерхансел.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство, Мицкоски да одговори за средбата со Груевски и посетите на Белград и ...
сите 235 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 297 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 61 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Намалувањето на загадувањето на воздухот од в година ќе биде стратешки приоритет на Владата. „На седницата што се одржа вчера беше разгледан и усвоен предлог ...
сите 233 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рома тесно пред Гордон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: