Градоначалникот Захариев, за една година се сретнал со 12 илјади штипјани

Градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев во периодот јануари-декември 2014 остварил средби со 12 илјади или во просек по илјада лица месечно, пишува „1.мк„. „При тоа е важно да се напомене дека сите странки се примени, сослушани се нивните проблеми, пофалби или предлози, онаму каде што општината или градоначалникот имале ингеренции е помогнато, а онаму каде што немаат, испратени се барања и ургенции за решавање на проблемите на граѓаните преку државните институции,“ велат од Општината за овој медиум. Според статистичките податоци, во 2009 година интересот за локалната самоуправа бил 15% а до 2010 истиот е зголемен на 23 %. Според бројот на контакти со медиумите, граѓаните и информациите во оптек, интересот за локалната самоуправа во изминатите 4 години, како и за работата на локалната самоуправа е зголемен за дополнителни 10-15 % односно изнесува околу 38%. „Ваквото зголемување се должи и на се поголемата отвореност на општината за граѓаните, транспаренотста при објавување на информации за сервисите и ...
| | веќе видена | слични

Во вторник започнува второто полугодие и редовното одвивање на наставата во основните и средните училишта од градов. Денес активот на директори од училиштата остварија работна средба со секретарот на локалната самоуправа, Димитар Спасески, на која беа предочени моменталните услови за работа во сите образовни институции и беше дискутирано околу предизвиците во нивното работење. Претседателот на активот на директори на основни и средни училишта, Јордан Пуроски, вели дека е задоволен од ситуацијата во охридските училишта. „На ниво на град имаме многу добра комуникација со сите директори. Сите проблеми што ги имаме, ги истакнуваме на тие состаноци и брзо ги решаваме. Во однос на актуелноста на прашањето во вторник, во сите училишта, наставата ќе си се одвива непречено и сите родители ги известуваме дека училиштата ќе бидат отворени, дека слободно може да си ги донесат своите ученици.“ -вели претседателот на активот на директори на основни и средни училишта, Јордан Пуроски. Секретарот на општината, Димитар ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Информирањето и отчетноста за работата на локалната самоуправа и во изминатата 2014 година бележи позитивен тренд. Интересот за работата на локалната самоуправа бележи раст а и бројот на информации за активностите на локалната самоуправа е зголемен за најмалку 15 отсто. Од јануари до декември 2014 година од страна на одговорните лица за односи со јавност дадени се над 150 изјави за активности, процеси или проекти на локалната самоуправа, објавени се над 470 информации, соопштенија и податоци на официјалната веб страница на општина Штип и издадени се 12 броеви на општинскиот гласник „Мозаик". Зголемена е и бројката на луѓе кои имале средба и со градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев. Во периодот април-декември 2013, со градоначалникот средба оствариле 9600 граѓани, додека во периодот јануари-декември 2014 бројот на остварени средби е 12.000 или во просек по 1000 лица месечно. При тоа е важно да се напомене дека сите странки се примени, сослушани се нивните проблеми, пофалби или предлози, онаму каде ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 745 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Кисела Вода гласаше за кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според податоците до кои дојде Република, таму е висока предноста за ...
сите 267 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 166 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 5 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градоначалникот Захариев, за една година се сретнал со 12 илјади штипјани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: