Градоначалникот Захариев, за една година се сретнал со 12 илјади штипјани

Градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев во периодот јануари-декември 2014 остварил средби со 12 илјади или во просек по илјада лица месечно, пишува „1.мк„. „При тоа е важно да се напомене дека сите странки се примени, сослушани се нивните проблеми, пофалби или предлози, онаму каде што општината или градоначалникот имале ингеренции е помогнато, а онаму каде што немаат, испратени се барања и ургенции за решавање на проблемите на граѓаните преку државните институции,“ велат од Општината за овој медиум. Според статистичките податоци, во 2009 година интересот за локалната самоуправа бил 15% а до 2010 истиот е зголемен на 23 %. Според бројот на контакти со медиумите, граѓаните и информациите во оптек, интересот за локалната самоуправа во изминатите 4 години, како и за работата на локалната самоуправа е зголемен за дополнителни 10-15 % односно изнесува околу 38%. „Ваквото зголемување се должи и на се поголемата отвореност на општината за граѓаните, транспаренотста при објавување на информации за сервисите и ...
| | веќе видена | слични

Во вторник започнува второто полугодие и редовното одвивање на наставата во основните и средните училишта од градов. Денес активот на директори од училиштата остварија работна средба со секретарот на локалната самоуправа, Димитар Спасески, на која беа предочени моменталните услови за работа во сите образовни институции и беше дискутирано околу предизвиците во нивното работење. Претседателот на активот на директори на основни и средни училишта, Јордан Пуроски, вели дека е задоволен од ситуацијата во охридските училишта. „На ниво на град имаме многу добра комуникација со сите директори. Сите проблеми што ги имаме, ги истакнуваме на тие состаноци и брзо ги решаваме. Во однос на актуелноста на прашањето во вторник, во сите училишта, наставата ќе си се одвива непречено и сите родители ги известуваме дека училиштата ќе бидат отворени, дека слободно може да си ги донесат своите ученици.“ -вели претседателот на активот на директори на основни и средни училишта, Јордан Пуроски. Секретарот на општината, Димитар ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Информирањето и отчетноста за работата на локалната самоуправа и во изминатата 2014 година бележи позитивен тренд. Интересот за работата на локалната самоуправа бележи раст а и бројот на информации за активностите на локалната самоуправа е зголемен за најмалку 15 отсто. Од јануари до декември 2014 година од страна на одговорните лица за односи со јавност дадени се над 150 изјави за активности, процеси или проекти на локалната самоуправа, објавени се над 470 информации, соопштенија и податоци на официјалната веб страница на општина Штип и издадени се 12 броеви на општинскиот гласник „Мозаик". Зголемена е и бројката на луѓе кои имале средба и со градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев. Во периодот април-декември 2013, со градоначалникот средба оствариле 9600 граѓани, додека во периодот јануари-декември 2014 бројот на остварени средби е 12.000 или во просек по 1000 лица месечно. При тоа е важно да се напомене дека сите странки се примени, сослушани се нивните проблеми, пофалби или предлози, онаму каде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градоначалникот Захариев, за една година се сретнал со 12 илјади штипјани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: