Македонскиот филм „Враќање“ во строгата селекција на фестивалот во Олденбург

На филмскиот фестивал во Олденбург, Германија, кој поради неговиот висок рејтинг и силните критериуми на селекција го нарекуваат уште и европски „Санденс“, во официјалната конкуренција ќе биде прикажан македонскиот филм „Враќање“ во режија на Кастриот Абдули, соопшти Агенцијата за филм.На ова 25. јубилејно издание на меѓународниот фестивал што ќе се одржи од 12-16 септемеври, претставниците од Агенцијата за филм во Олденбург од 13-17 септември ќе учествуваат на настанот ‘MatchBox Coproduction Lounge’ “, соопшти Агенцијата за филм.Учеството на Агенцијата ќе биде најавено и на отворањето на фестивалот а на покана на директорот на фестивалот, господинот Торстен Њуман на 15 септември, Агенцијата за филм ќе има можност да ја претстави Македонија како атрактивна дестинација за снимање (филмски локации) и ќе ја афирмира законската регулатива со која се овозможува поврат на средства од копродукциски услугу и филмски сервис.Агенцијата ќе се претстави со учество на проекти во развој во официјалната програма на овој ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во рамките на Matchbox co-production lounge, што се одржа на 15.09 во рамките на јубилејниот 25. Филмски фестивал во Олденбург, Германија, била успешно презентирана македонската кинематографија и нашите продукциските можности. На фестивалот што го носи епитетот европски Санденс, Агенцијата ги споделила можностите и поволностите за привлекување странски филмски продукции, атрактивни локации за снимање, како и можноста за поврат на вложените средствата согласно со Законот за филмска дејност. Пред германската публика и гостите на фестивалот во Олденбург светска премиера во официјалната конкуренција имаше македонскиот филм „Враќање“ на режисерот Кастриот Абдили. Фестивалот бил во фокусот на познатиот американски актер Кеит Карадин („Нешвил“ на режисерот Роберт Алтаман, „Двобој“ на режисерот Ридли Скот, ТВ-серијата „Фарго“ ) за кого била откриена и ѕвездата на патеката на славните во Олденбург.
| | веќе видена | слични
3 копии

Агенцијата за филм на РМ ја промовираше македонската кинематографија и продукциската дејност на „Matchbox co-production lounge“ што се одржа во рамки на јубилејниот 25-ти Филмски фестивал во Олденбург, Германија од 13 до 16 септември 2018 година. Како што соопштуваат од Агенцијата за филм, на фестивалот што го носи епитетот Санденс во Германија е презентирана Агенцијата и можностите и поволностите за привлекување странски филмски продукции, атрактивни локации за снимање како и можноста за поврат на вложените средства согласно Законот за филмска дејност. Покрај Агенцијата на овој настан учествуваа и ги претставија своите проекти пред заинтересираните странски продуценти и македонските продуценти Марија Димитрова со проектот „Сестра“ на режисерката Дина Дума и Вардан Тозија сопствениот филмски проект „М“. Пред германската публика и гостите на фестивалот во Олденбург светска премиера во официјалната конкуренција имаше македонскиот филм „Враќање“ на режисерот Кастриот Абдили. Во рамките на фестивалот, се ...
| | веќе видена | слични

Филмската програма вечер ќе почне со чехословачкиот игран филм од 1970 година „Случај за неискусниот џелат“, по сценарио и режија на Павел Јурачек. Во наредните четири дена ќе бидат прикажани и: бугарскиот документарен филм „Агресијата“ од 2015 година во режија на Ана Петкова;  „Сонувачи“ на Бертолучи од 2003 година, копродукција меѓу Велика Британија, Италија, Франција и САД; избор од журналите на „Филмски новости“ за ‘68 - документарни филмови од СФР Југославија од 1968 година. Програмата ќе заврши на 21 септември со македонскиот документарен филм „Утопија 1968 - годината со килибарна надеж“, документарен филм на Никола Т. Калајџиски и Аристид Филактов, снимен оваа година. Филмот е посветен на Јан Палах, кој во знак на протест против советската инвазија врз неговата земја Чехословачка се самозапали во Прага во 1969 година. Во пролетта и летото во 1968 година се случуваат бурни протести на младите од САД, преку Париз и Берлин, до Прага и Белград, кои ја носат идејата за револуционерна промена на светот како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од денеска до 21 септември во Кинотеката на Македонија ќе бидат прикажани пет филма за бурните настани во 1968. Програмата е насловена „Филмови за ’68: половина век од Полов(н)ата револуција“. Филмската програма вечер ќе почне со чехословачкиот игран филм од 1970 година „Случај за неискусниот џелат“, по сценарио и режија на Павел Јурачек. Во наредните четири дена ќе бидат прикажани и: бугарскиот документарен филм „Агресијата“ од 2015 година во режија на Ана Петкова; „Сонувачи“ на Бертолучи од 2003 година, копродукција меѓу Велика Британија, Италија, Франција и САД; избор од журналите на „Филмски новости“ за ‘68 – документарни филмови од СФР Југославија од 1968 година. Програмата ќе заврши на 21 септември со македонскиот документарен филм „Утопија 1968 – годината со килибарна надеж“, документарен филм на Никола Т. Калајџиски и Аристид Филактов, снимен оваа година. Филмот е посветен на Јан Палах, кој во знак на протест против советската инвазија врз неговата земја Чехословачка се самозапали во Прага во 1969 ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот филм „Враќање“ во режија на Кастриот Абдули се најде во строгата селекција на фестивалот во Олденбург. Агенцијата за филм на Македонија известува дека на филмскиот фестивал, кој поради неговиот висок рејтинг и силните критериуми на селекција го нарекуваат уште и европски „Санденс“, македонскиот филм ќе биде прикажан во официјалната конкуренција. На ова 25-то јубилејно издание на меѓународниот фестивал во Олденбург, Германија, кое ќе се одржи од 12 до 16 септември, претставниците од Агенцијата за филм во Олденбург од 13 до 17 септември ќе учествуваат на настанот „Меч бокс копродукшн лаунџ“. Учеството на агенцијата ќе биде најавено и на отворањето на фестивалот а по покана од директорот на фестивалот, господинот Торстен Њуман на 15 септември, Агенцијата за филм ќе има можност да ја претстави Македонија како атрактивна дестинација за снимање (филмски локации) и ќе ја афирмира законската регулатива со која се овозможува поврат на средства од копродукциски услуги и филмски сервис. Агенцијата ќе се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Охрид, 14. септември 2018 (ИНПРЕС) – Со снимање на подводни сцени во Охридското Езеро, вчера падна првата клапа на краткиот игран филм со работен наслов „Јов“, во режија на Александар Андоноски. Филмот претставува интимна приказна за загубата, очајот, тагата и новата реалност што се изнедрува од нив, јави порталот plusinfo.mk . Сценариото е на Оливера Андоноска, главните улоги ги толкуваат Димитар Ѓорѓиевски и Марија Спиркоска-Илијеска, а директор на фотографија е Тони Коцев. Филмот е поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија, а е во продукција на „Видео Студио Петковски“.
| | веќе видена | слични

На 25. јубилејно издание на меѓународниот фестивал во Олденбург, Германија што ќе се одржи од 12-16 септември, претставниците од Агенцијата за филм во Олденбург од 13-17 септември ќе учествуваат на настанот MatchBox Coproduction Lounge. На фестивалот ќе биде прикажан македонскиот филм „Враќање“ во режија на Кастриот Абдули, а на 15 септември, Агенцијата за филм ќе има можност да ја претстави Македонија како атрактивна дестинација за снимање (филмски локации) и ќе ја афирмира законската регулатива со која се овозможува поврат на средства од копродукциски услугу и филмски сервис.
| | веќе видена | слични

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 426 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 196 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 135 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 141 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонскиот филм „Враќање“ во строгата селекција на фестивалот во Олденбург

Од:
До кого (е-маил):
Порака: