`Акропол под наем!`

2 копии

Поранешниот член на грчката влада Герасимос Јакуматос денеска дал предлог Грција под закуп да ги даде најважните археолошки локалитети, во кои секако спаѓа и Акрополот во Атина, за поуспешна борба со должничката криза. "Акрополот и останатите важни археолошки локалитети треба да ги дадеме под наем за достоинствено да стигнеме до парите кои ни се потребни наместо да ги скратуваме платите и пензиите" - истакнал за една локална радио станица поранешниот Министер за здравство на Грција. Тој повикал и на прекин на штрајковите против мерките за штедење во Министерството за култура, поради што многу туристи останаа скусени од можноста да ги посетат најзначајните историски локации кај јужниот сосед. "Апсолутно недозволиво и понижувачко е туристи од Кина, Еквадор, Финска и други да дојдат во Атина и да видат дека Партенон е затворен поради штрајк" , истакнал Јакуматос. Колку за потсетување, туризмот влегува со 18% во вкупниот национален приход, а ваквата идеја на бившиот Министер наиде на лавина незадоволство кај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Апел на ексминистер Поранешниот грчки заменик-министер за здравство Герасимос Јакуматос изјави дека Акрополот и другите археолошки локалитети во Грција треба да се дадат под наем за да се ублажи должничката криза. "Ние треба да го издадеме Акрополот и другите места за да ги зголемиме приходите на државата, место да ги намалуваме пензиите и платите", истакна Јакуматос, кој апелираше до вработените во тие локалитети да прекинат со штрајковите за да се зголемат приходите. "Понижувачки е кога еден турист од Кина, Финска или Еквадор ќе пристигне во Атина и не можат да го посетат Партенон поради штрајкот", рече Јакуматос.
| | веќе видена | слични

Дали ќе се најде решение за спас на оваа презадолжена земја – ќе разговараат доцна попладнево германската канцеларка и шефот на ММФ, Кристин Лагард. За Грција е најдобро да ја напушти еврозоната и да се врати на драхмата, смета и чешкиот гувернер на Народната банка Мирослав Сингер. Според него – Европа губи премногу време решавајќи го проблемот со оваа земја иако проблемот е нерешлив. „Европа две години ја решава Грција, односно со два отсто од својата економија. На што би личела Чешка кога последните две години би ги решавала долговите на градовите големи како Кладн или Домазлиц“, рече Сингер. Кога политичарите од Унијата би престанале да се занимаваат со Грција, според Сингер, би имале време за поважни проблеми. Дека проблемите за сега се нерешливи покажува и денешниот пример на поранешниот член на грчката Владата Јакуматос, кој дал предлог Наместо да се кратат плати и пензии - Под закуп да се дадат најважните археолошки локалитетите во кои спаѓа и Акрополот во Атина. Ги повикал на прекин на штрајкот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две лица завршија со лесни повреди во скопската населба Ченто, откако на нивното возило биле испукани 30-тина куршуми од полуавтоматска пушка „Калашников“. ...
сите 242 | | | веќе видена

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 109 | | | веќе видена

М орам да признам дека секој нов ден поминат со политичарот Христијан Мицкоски носи сè поголеми изненадувања. Земете го, на пример, последниот, викендашки ...
сите 18 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на денешната прес-конференција изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека нема да излезе да гласа на ...
сите 49 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Акропол под наем!`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: