`Акропол под наем!`

2 копии

Поранешниот член на грчката влада Герасимос Јакуматос денеска дал предлог Грција под закуп да ги даде најважните археолошки локалитети, во кои секако спаѓа и Акрополот во Атина, за поуспешна борба со должничката криза. "Акрополот и останатите важни археолошки локалитети треба да ги дадеме под наем за достоинствено да стигнеме до парите кои ни се потребни наместо да ги скратуваме платите и пензиите" - истакнал за една локална радио станица поранешниот Министер за здравство на Грција. Тој повикал и на прекин на штрајковите против мерките за штедење во Министерството за култура, поради што многу туристи останаа скусени од можноста да ги посетат најзначајните историски локации кај јужниот сосед. "Апсолутно недозволиво и понижувачко е туристи од Кина, Еквадор, Финска и други да дојдат во Атина и да видат дека Партенон е затворен поради штрајк" , истакнал Јакуматос. Колку за потсетување, туризмот влегува со 18% во вкупниот национален приход, а ваквата идеја на бившиот Министер наиде на лавина незадоволство кај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Апел на ексминистер Поранешниот грчки заменик-министер за здравство Герасимос Јакуматос изјави дека Акрополот и другите археолошки локалитети во Грција треба да се дадат под наем за да се ублажи должничката криза. "Ние треба да го издадеме Акрополот и другите места за да ги зголемиме приходите на државата, место да ги намалуваме пензиите и платите", истакна Јакуматос, кој апелираше до вработените во тие локалитети да прекинат со штрајковите за да се зголемат приходите. "Понижувачки е кога еден турист од Кина, Финска или Еквадор ќе пристигне во Атина и не можат да го посетат Партенон поради штрајкот", рече Јакуматос.
| | веќе видена | слични

Дали ќе се најде решение за спас на оваа презадолжена земја – ќе разговараат доцна попладнево германската канцеларка и шефот на ММФ, Кристин Лагард. За Грција е најдобро да ја напушти еврозоната и да се врати на драхмата, смета и чешкиот гувернер на Народната банка Мирослав Сингер. Според него – Европа губи премногу време решавајќи го проблемот со оваа земја иако проблемот е нерешлив. „Европа две години ја решава Грција, односно со два отсто од својата економија. На што би личела Чешка кога последните две години би ги решавала долговите на градовите големи како Кладн или Домазлиц“, рече Сингер. Кога политичарите од Унијата би престанале да се занимаваат со Грција, според Сингер, би имале време за поважни проблеми. Дека проблемите за сега се нерешливи покажува и денешниот пример на поранешниот член на грчката Владата Јакуматос, кој дал предлог Наместо да се кратат плати и пензии - Под закуп да се дадат најважните археолошки локалитетите во кои спаѓа и Акрополот во Атина. Ги повикал на прекин на штрајкот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 297 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 273 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 18 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 135 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Акропол под наем!`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: