Ако сакаш хотел, ќе градиш и Офицерски дом

Инвеститорот, освен што ќе треба да гради во стилот академизам, ќе треба да решава нерешени имотни спорови, да го изгради Офицерскиот дом и да и подари цел кат на државата. Министерството за транспорт и врски, на јавно наддавање ќе продава градежно земјиште на плоштадот Македонија по почетна цена од 6.000 денари од квадратен метар, а намената ќе биде изградба на хотел. Станува збор за површина од 6.308 квадратни метри, во чиј состав влегуваат две урбанистички парцели, од кои едната е целосно во државна сопственост, а другата делумно. Според порталот билд.мк, потенцијалниот купувач ќе се здобие со правото да изгради нов хотел на 4.400 квадратни метри, на празниот простор веднаш до најавениот хотел од ланецот „Мериот“. Височината на објектот е ограничена на 29 метри до венец, а бруто развиената површина изнесува 39.600 квадратни метри. Хотелот мора да има најмалку четири ѕвездички и да биде управуван или под франшиза на синџир со минимум 250 хотели во светот. Фасадното обликување задолжително треба да ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет од скопска единица составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска – Масевска ги одби жалбите на осомничените во случајот ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 47 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 239 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ако сакаш хотел, ќе градиш и Офицерски дом

Од:
До кого (е-маил):
Порака: