Шилегов: По победата на изборите ќе ја извадиме оградата од пред Влада (Видео)


СДСМ јавно се обврзува дека по победата на изборите во април следната година околу зградата на владата нема да има ограда и дека таа ќе биде извадена. Овој простор повторно ќе им биде вратен на граѓаните, изјави денеска пред зградата на владата портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, кој смета дека треба да се врати стариот лик на оваа зграда. Тој нагласи дека нема ограда што може да го спаси Груевски. „Никола Груевски се оградува од народот, од граѓаните. Барокната ограда од ковано железо е најголемиот симбол на неговиот страв. Тој се плаши од револтот кај граѓаните коишто не сакаат нечесни политичари. Груевски се плаши од одговорност за криминалот, корупцијата, за сите злоупотреби во изминатите 9,5 години, за се она што се потврди со доказите од проектот „Вистината за Македонија“,рече Шилегов. Тој потсети дека и во време на еднопартискиот систем, зградата на Владата не само што не била оградена, туку просторот околу неа бил еден од поубавите јавни простори. „Но, Груевски се навикна сопствените комплекси и ...
| | веќе видена | слични

Новата верзија на старата изрека за атот и самарот, од пред неколку дена, гласи: Ако не можеш по Владата, удри по оградата! Оваа тазе политичка поговорка е од последната прес-конференција на социјалдемократите, што се одржа пред Владата. Од таму портпаролот на опозициската партија објави дека јавно се обврзуваат оти по победата на изборите во април ќе ја урнат оградата. За да биде бомбата уште побомбастична и да одекне погласно и подалеку, ветено е дека оградениот простор повторно ќе им биде вратен на граѓаните и дека сакаат да се врати стариот лик на владината зграда. Тоа, со други зборови, значи тоа што и` мислат на оградата исто и` мислат и на фасадата. А со најпрости зборови кажано, ќе ја урнат и фасадата на зградата за да и` го вратат стариот лик! И тоа би бил социјалдемократскиот чекор напред во интерес на сите граѓани. Со потсетување дека и во време на еднопартискиот систем зградата не само што не била оградена туку просторот околу неа бил еден од поубавите јавни простори. Пеки! Велат за вкусови не се ...
| | веќе видена | слични

Картонска ограда пред оградата од ковано железо пред Влада. Вака членовите на Граѓанската иницијатива „АЈДЕ“ денеска реагираа на поставувањето ограда околу владиниот објект и со мирен собир направја „спектакуларното сечење лента на новата ограда на Владата на Република Македонија.“ „АЈДЕ заедно да ги славиме нашите големи дела и успеси!Македонија оградена и вечна! За Македонија напреТ! Важно се (о)гради!“ велат од АЈДЕ. Акцијата на активистите следува по поставувањето ограда на предниот дел од објектот на Владата, со што се ограничува и пристапот до зградата. Оградата чини 700.000 евра. Активистите на картонскат аограда напишаа „И неи се оградуваме од вас“. За поставената ограда со реакција излезе и Социјалдемократскиот сојуз на Македонија од каде најавија дека доколку победат на изборите во април, оградата околу зградата на влада ќе се извади и просторот ќе им биде вратен на граѓаните. - Никола Груевски се оградува од народот, од граѓаните. Оваа барокна ограда, од ковано железо, е најголемиот симбол на ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „АЈДЕ“ за утре во 13 часот најавува спектакуларното сечење лента на новата ограда на Владата на Република Македонија. „За да учествувате на настанот и за да ви биде издадена потврда за влез, треба на „лице место“ пред Владата, да ни доставите список од најмалку 15 ваши роднини, пријатели и колеги. Не ја пропуштајте извонредната можност да пресечете лента и да се оградите од скапоцената владина ограда! АЈДЕ заедно да ги славиме нашите големи дела и успеси!Македонија оградена и вечна! За Македонија напреТ! Важно се (о)гради!“ се вели во поканата на АЈДЕ. Акцијата на активистите следува по поставувањето ограда на предниот дел од објектот на Владата, со што се ограничува и пристапот до зградата. Оградата чини 700.000 евра. Со неа предвидени се 4 или 5 влеза низ кои ќе се влегува, а кои навечер ќе бидат затворени. Оградата ја изведува компанијата Бауер БГ и ова е прв владин објект кој е изграден отворен, а потоа се оградува. За поставената ограда со реакција излезе и Социјалдемократскиот ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ влегоа во нов конфликт, по информациите дека привршува поставувањето на ограда од ковано железо околу зградата на Владата, која изминатава година доби барокна фасада. Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов најави дека доколку социјалдемократите дојдат на власт, ќе ја отстранат оградата. Тој изјави дека Владата се оградува поради тоа што се плаши од револтот на граѓаните и од одговорноста за, како што рече, криминалот и направените злоупотреби во изминатите девет и пол години. „Дури и во време на еднопартиски систем, оваа зграда не само што не беше оградена, туку просторот пред неа беше еден од поубавите јавни простори“, рече Шилегов. На ваквиот став реагираа од владејачката ВМРО-ДПМНЕ од каде што порачаа дека никогаш не се криеле од својот народ. „Би сакале да порачаме дека единствената ограда која стои меѓу Шилегов и Владата не е физичката, направена од ковано железо, туку онаа ограда меѓу СДСМ и народот на Македонија направена од тенеќе, која ја поставуваат самите со својата очајна ...
| | веќе видена | слични

Од владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ, велат дека опозициската СДСМ има синдром на уривање и дека не знаат да градат, по најавата дека ако дојдат на власт ќе ја отстранат оградата која се поставува околу Владата. „Во СДСМ има синдром наречен рушење. Тие секогаш зборуваат само за тоа што ќе рушат, што ќе извадат и што ќе корнат. Ниту еднаш не кажаа што ќе направат и што ќе изградат. СДСМ дваесет години нема ставено ниту еден штраф, нема изградено ниту еден објект. Тие не знаат да градат“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, СДСМ почитта кон институциите на Република Македонија ја демонстрирала пред неколку месеци, организирајќи напад врз Владата и притоа физички повредувајќи 28 полицајци. „Истиот овој Шилегов се потсмеваше на полицајците во акцијата во Куманово, исто како што се потсмеваше за сериозните напади врз зградата на Владата. Тоа го покажува тоталното отсуство на одговорност и неговата неспособност да ги процени сите спекти од пошироко регионално значење“, се вели во реакцијата. ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија јавно се обврзува, дека по победата на изборите во април, оградата околу зградата на владата ќе биде извадена, најави во четврток, портпаролот на партијата Петре Шилегов. „Овој простор повторно ќе им биде вратен на граѓаните“, рече Шилегов. Според опозициската партија, премиерот Никола Груевски `се оградува од народот, од граѓаните`. „Оваа барокна ограда, од ковано железо, е најголемиот симбол на стравот на Никола Груевски.Груевски се плаши од револтот кај граѓаните коишто не сакаат нечесни политичари. Груевски се плаши од одговорност за криминалот, корупцијата, за сите злоупотреби во изминатите девет и пол години, сé она што се потврди со доказите од проектот Вистината за Македонија“, рече Шилегов. Тој потсети дека дури и во време на еднопартискиот систем, оваа зграда не само што не била оградена, туку просторот пред неа бил еден од поубавите јавни простори. The post СДСМ, ако дојде на власт, ќе ја извади оградата околу Владата appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 254 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов: По победата на изборите ќе ја извадиме оградата од пред Влада (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: