Акција за чистење на јавните претпријатија во Аеродром


Јавните претпријатија „Паркови и зеленило“ и „Комунална хигиена“ денеска започнаа акција за чистење на повеќе локации во Општина Аеродром. Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ извршија ацкција за чистење на јавните површини, улиците и просторот околу контејнерите. Паралелно, специјалните екипи на ова претпријатие редовно спроведуваат акции за собирање на кабаст отпад. Екипите на „Паркови и зеленило“ работеа на чистење на зелените површини и паднати гранки, како и собирање на искосена трева.
| | веќе видена | слични

Акцијата в петок ќе се одвива во Ново Лисиче, Реонски центар „Аеродром“, населбата Лисиче и Горно Лисиче. Граѓаните кои имаат кабаст отпад од 7 до 9:30 часот ќе можат да го одложат пред своите куќи или згради. Потребно е да се внимава отпадот да не го попречува движењето на пешаците и возилата и местото да биде пристапно за возилата на ЈП „Комунална хигиена“ за да можат непречено да го соберат отпадот. В сабота акцијата ќе се одвива во населбите Мичурин, Стар Аеродром, Острово и Јане Сандански. Под кабаст отпад се подразбира мебел и делови од мебел, бела техника, електрични апарати за домаќинство (шпорети, ладилници, машини за перење алишта и за садови, бојлери и слични предмети), електронски апарати (компјутери, телевизори, музички системи и сл.), но не и градежен шут.
| | веќе видена | слични

Општина Аеродром во соработка со Град Скопје и Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ в петок и в сабота ќе спроведува акција за собирање кабаст отпад.Акцијата в петок ќе се одвива во Ново Лисиче, Реонски центар „Аеродром“, населбата Лисиче и Горно Лисиче. Граѓаните кои имаат кабаст отпад од 7 до 9:30 часот ќе можат да го одложат пред своите куќи или згради. Потребно е да се внимава отпадот да не го попречува движењето на пешаците и возилата и местото да биде пристапно за возилата на ЈП „Комунална хигиена“ за да можат непречено да го соберат отпадот.В сабота акцијата ќе се одвива во населбите Мичурин, Стар Аеродром, Острово и Јане Сандански.Под кабаст отпад се подразбира мебел и делови од мебел, бела техника, електрични апарати за домаќинство (шпорети, ладилници, машини за перење алишта и за садови, бојлери и слични предмети), електронски апарати (компјутери, телевизори, музички системи и сл.), но не и градежен шут.
| | веќе видена | слични
7 копии

Јавните претпријатија на градот Скопје интензивно работат на терен во пресрет на Суперкупот на УЕФА, кој ќе се одржи на националната арена „Филип Втори“ на 8 август, информираат од градот.Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ работат на просторот околу Градскиот парк и централното градско подрачје, на одржување на зеленилото и чистотата, чистење и одржување на кејот на реката Вардар, како и на одржување и поставување нова урбана опрема, во вид на клупи и канти за отпадоци.Од градот Скопје соопштија дека ЈП „Комунална хигиена“ работи на чистење и одржување на хигиената, каде што изминативе денови интензивно со луѓе и механизација се чистеше просторот околу арената „Филип Втори“ и централното градско подрачје.
| | веќе видена | слични

Во пресрет на Супер купот скопските хотели ги качија цените за 10 пати повеќе, нереално високи суми за ноќевање и кај приватното сместување. За нешто помалку од еден месец Скопје е домаќин на најголемиот спортски настан, Супер купот помеѓу европските ривали Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Скопје се подготвува да се претстави во најдобро можно светло на 8 август бидејќи се очекуваат повеќе од 10.000 илјади посетители. До хотелиерите и до оние кои издаваат приватно сместување постојано пристигнуваат апели да ги намалат енормно скапите цени. На најпознатиот сајт за таа намена букинг, хотелите во главниот град на Македонија за периодот од 7-ми ди 9-ти август цените се нереални. За две ноќевања во главниот град минималната цена за сместување во некој од хотелите изнесува 1000 евра па се до 6000 евра. И градоначалникот на град Скопје Коце Трајановски апелираше дека цените се превисоки и тоа негативно ќе се одрази врз репутацијата на градот. Според него можно е посетителите да ги откажат веќе закажаните ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Градот Скопје и јавните претпријатија интензивно работат на терен во пресрет на Супер купот на УЕФА, коишто ќе се одржи на Националната арена „Филип Втори" на 8 август Во рамки на бројните активности за подготвување на теренот за одржувањето на фудбалскиот Супер Куп, јавните претпријатија работат на терен во рамките на нивните надлежности и ингеренции. Екипите на ЈП „Паркови и зеленило" работат на терен на просторот околу Градскиот Парк и централното градско подрачје, на одржување на зеленилото и чистотата, чистење и одржување на Кејот на Реката Вардар, како и одржување и поставување на нова урбана опрема, во вид на клупи и корпи за отпадоци. Екипите на ЈП „Комунална хигиена" работат на чистење и одржување на хигиената, каде изминативе денови интензивно со луѓе и механизација се чистеше просторот околу арената „Филип Втори" и централното градско подрачје. На овие локации се работеше на расчистување на отпадот, чистење и рачно и машинско метење на улиците. Засилени активности за чистење екипите на ЈП ...
| | веќе видена | слични

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ работат на просторот околу Градскиот Парк и централното градско подрачје, на одржување на зеленилото и чистотата, чистење и одржување на Кејот на Реката Вардар, како и одржување и поставување на нова урбана опрема, во вид на клупи и корпи за отпадоци. Од Град Скопје соопштија дека ЈП „Комунална хигиена“ работат на чистење и одржување на хигиената, каде изминативе денови интензивно со луѓе и механизација се чистеше просторот околу арената „Филип Втори“ и централното градско подрачје. /МИА
| | веќе видена | слични
7 копии

ЈП „Комунална хигиена"-Скопје, во координација со Град Скопје, почна да спроведува посебна акција за одржување на јавната чистота во централното градско подрачје и во околината на Градскиот стадион Акцијата, информираат од Јавното претпријатие, почна на 11 јули и ќе трае до завршувањето на Супер купот на УЕФА што на 8 август 2017 година ќе се одигра на арената „Филип Втори" во Скопје. - Во акцијата секојдневно учествуваат приближно 20 работници кои се ангажирани за расчистување на отпадот, чистење и метење на скалите што ја поврзуваат улица „Лазар Личеноски" со кејот на реката Вардар и рачно и машинско метење на скалите во близина на Градскиот стадион. Покрај тоа работат на расчистување на отпадот под мостот „Гоце Делчев", Камениот Мост, мостот „Мајка Тереза", мостот „Око" и мостот „Слобода", како и на рачно и машинско миење на сите улици и патеки околу Градскиот стадион, соопшти Комунална хигиена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Акцијата почна на 11 јули и ќе трае до завршувањето на Супер купот на УЕФА што на 8 август ќе се одигра на арената „Филип Втори“ во Скопје. ЈП „Комунална хигиена“-Скопје, во координација со Град Скопје, почна да спроведува посебна акција за одржување на јавната чистота во централното градско подрачје и во околината на Градскиот стадион. Акцијата, информираат од Јавното претпријатие, почна на 11 јули и ќе трае до завршувањето на Супер купот на УЕФА што на 8 август ќе се одигра на арената „Филип Втори“ во Скопје. „Во акцијата секојдневно учествуваат приближно 20 работници кои се ангажирани за расчистување на отпадот, чистење и метење на скалите што ја поврзуваат улица „Лазар Личеноски“ со кејот на реката Вардар и рачно и машинско метење на скалите во близина на Градскиот стадион. Покрај тоа работат на расчистување на отпадот под мостот „Гоце Делчев“, Камениот Мост, мостот „Мајка Тереза“, мостот „Око“ и мостот „Слобода“, како и на рачно и машинско миење на сите улици и патеки околу Градскиот стадион, соопшти ...
| | веќе видена | слични

Општината Аеродром во соработка со јавните претпријатија „Паркови и зеленило“ и „Комунална хигиена“ започнува акција за расчистување на мини-депониите што се појавија на неколку локации на нејзината територија.Истовремено, општината Аеродром апелира до сите несовесни граѓани, кои својот шут, отпад и дотраени апарати и предмети од домаќинство ги фрлаат на места што не се за таа намена, дека ќе се преземат одредени санкции за спречување на оваа појава. Некои граѓани ѓубрето го оставаат до контејнерите, со што се загадува животната средина и се нагрдува ликот на општината. Општината Аеродром редовно организира акции за собирање кабаст отпад на целата територија на општината Аеродром, со што им се овозможува на граѓаните да се ослободат од стариот и неупотреблив мебел и електрични и електронски апарати од домаќинствата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 142 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Акција за чистење на јавните претпријатија во Аеродром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: