Каде е создадена кирилицата? Путиновиот одговор предизивика бес на Балканот!

Владимир Путин вчера се сретна со нашиот претседател и Ѓорге Иванов. Покрај раговорите за политичката ситуација во нашата земја тие дискутираа и за Кирилицата. А ставот на Рускиот Претседател предизвика бес во Бугарија. Имено … Целиот текст прочитајте го тука
| | веќе видена | слични

Инаку, претседателот Путин изјавата за тоа од каде извира словенската писменост ја даде на денот на чествувањето на сесловенските просветители на средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов. Изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека словенската писменост доаѓа од македонска почва, а која предизвика бурни реакции во официјална Софија, е една од најважните за Македонија, коментира академикот, Митко Маџунков. Тој вели дека многу е значајно токму Русија, најголемата словенска територија, да го признае местото на Македонија како земја каде е зародишот на словенската писменост. За реакциите кои по изјавата на Путин дојдоа од соседна Бугарија, академик Маџунков вели дека секој би сакал да биде основоположник на некоја голема работа, како што се писмото, јазикот и црквата – но сите тие појави, сепак се случиле во Македонија. Слични ставови има и славистот Трајко Стаматовски. Тој во изјава за „Дојче Веле“ вели дека ваквата оценка на Путин се потпира на резултати до кои дошла науката во Русија. ...
| | веќе видена | слични

Оценката на Путин дека словенската писменост дошла од македонска почва се потпира на резултатите до кои дошла науката во неговата земја. Затоа нападите од Бугарија имаат доза на невкус, вели Трајко Стаматоски Трајко Стаматоски (92) и припаѓа на плејадата големи македонски лингвисти, кој е современик и на кодификацијата на македонскиот литературен јазик и неговиот современ развој. Тој е еден од најпочитуваните слависти на Балканот. Зтаматоски оценува дека нападите од политичките и научните структури во Бугарија врз рускиот претседател Владимир Путин по неговата изјава дека „писменоста дојде кај нас токму од македонската почва“ имаат „доза на невкус". Стаматоски нагласува дека Путин во својата изјава се потпрел на резултатите до кои дошла науката во Русија. Во целиот научен славистички свет јазикот на кој што Кирил и Методиј ги напишале и превеле делата се нарекува старословенски. Само во бугарската наука му се дава на тој јазик национална ознака. Неочекуваната бура од реакции од Бугарија на изјавата на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Русија им подари симпатичен гест на националистичките приврзаници на Никола Груевски во Македонија, кого Москва отворено го поддржува во внатрешниот конфликт во соседната држава, коментира Иван Бедров Прво, треба да престанеме да ја нарекуваме изјавата на Владимир Путин од 24 мај гаф, пропуст или недоразбирање. Тоа е целосно смислена провокација. Доказ- рускиот претседател рече дека словенската писменост „кај нас дојде од македонските земји“. И откако таа изјава предизвика еднодневна бура во Бугарија, портпаролката на Министерството за надворешни работи во Москва, Марија Захарова рече дека се работи за „вештачки скандал“ и се посомнева во... преводот. Не, нема грешка во преводот. До неодамна изучувањето на рускиот јазик беше задолжително во Бугарија. И држава од рангот на Русија не може да си дозволи да упатува случајни посланија преку претседалот или уште послучајни коментари преку дипломатијата. Путин многу добро си ги пресметал думите со кои, истовремено кажува дека писменоста доаѓа од ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов беше два дена во Москва. Официјалниот повод беше примањето на наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексиј Втори", а неофицијалниот, средба со рускиот претседател Владимир Путин. Веднаш мора да се биде јасен. Алал да му е на тој дипломат, наш или руски, кој успеа да му ја организира средбата на Иванов со Путин. Овој пат немаше намигнувања како со Обама, туку вистинско ракување и разговор. Иванов не е првиот македонски претседател кој се сретнува со својот руски колега. На гости кај Борис Елцин беше Киро Глигоров, со Путин се имаат сретнато Борис Трајковски и Бранко Црвенковски. Четири средби на македонски претседатели со руски колеги за изминатите дваесет и повеќе години. За средбите на словенечките претседатели и премиери со руските лидери малку се сите прсти и на рацете и на нозете. Оваа посета на Русија не му е прва на Иванов. Претходните беа посета на некој настан или свечености. Есента 2012 година учествуваше во меѓународниот форум „Светот и ...
| | веќе видена | слични

Брутално посегање по бугарскиот национален идентитет, неприфатлива изјава, провокација... се само некои од квалификациите што вчера беа искажани во бугарската јавност како реакција Провокација, непочитување на бугарската историја и придонес во светската и европската култура, брутално посегање по бугарскиот национален идентитет, неприфатлива изјава... се само некои од квалификациите што вчера беа искажани во бугарската јавност како реакција на завчерашната средба меѓу рускиот лидер Владимир Путин и македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Незадоволството на бугарските политичари - од премиерот Бојко Борисов преку министрите, па до бугарските политичари и историчари од пониските ешалони - ескалира по изјавата на Владимир Путин дека писменоста во Русија дошла од Македонија. Путин ова го кажал на средбата со Иванов одржана токму на денот на сесловенските просветители, светите Kирил и Методиј, кога македонскиот претседател прими и значајно руско признание. -Денес во Русија е свечен ден, Денот на словенската ...
| | веќе видена | слични

“Уште во времето на Римската империја регионот, каде подоцна се родиле и работеле светите Кирил и Методиј, се е нарекувал Македонија”, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, за ТАСС. Според Захарова можно е зборовите на шефот на државата да биле протолкувани или преведени неправилно, нагласувајќи дека според Москва акцент треба да се стави на разгледувањето на прашања од билатералната соработка, а не да се бараат поводи за конфронтација таму каде ги нема. Во дадениот случај станува збор за македонските земји како географска поим. Скандалот во Бугарија со историскиот потекло на словенската писменост носи вештачки карактер. Ова го изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова во одговор на прашање во врска со појавата во бугарски медиуми критики во однос на изјавата на рускиот претседател Владимир Путин за време на средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Москва. “Убедена сум дека таков светол празник како денот на ...
| | веќе видена | слични

Руската политика никогаш не била фер кон Бугарија и бугарската историја, вели бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, по повод изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека словенската писменост е дојдена од Македонија. Каракачанов, кој е лидер на бугарската партија ВМРО вели дека благодарение на бугарската азбука и Русите имаат писменост. – Целиот културен проект словенска азбука е дело на бугарската држава. Очекувам идниот 24 мај рускиот претседател да биде поподготвен – рече Каракачанов, додавајќи дека проектот Македонија е проект на Коминтерната – под закрила на Москва. Во реакцијата на ВМРО – Бугарско национално движење по изјавата на Путин се вели дека Русија треба да престане да прави политика од историјата. „Руската империјална политика има огромна вина за создавањето на крајниот македонизам. Русија повторно поттикнува слични манифестации. Изјавата дека Св. Климент е македонски светец, можат да биде прифатена само дека исто им значи и на Македонците и на Бугарите. ...
| | веќе видена | слични

Владимир Путин се сретна вчера со претседателот на Македонија Ѓорге Иванов и во таа прилика, баш на Денот на словенската писменост, го прокоментира како словенското писмо во Русија, стигнало од Македонија. Оваа опашка на рускиот претседател предизвика бурни реакции во бугарската јавност и кај тамошните министри. „Словенскиот алфабет во Русија дошол од македонско тло“, изјави Путин пред Иванов, кој оддаде почит на словенските просветители Ќирил и Методиј, творците на глаголицата, која служеше како база за сегашното словенско писмо. Но, меѓу првите кои ова го прокоментираа беше Екатерина Захаиева, бугарската министерка за надворешни работи, која е и авторка на неколку книги за односите на Балканот, која на својот Фејсбук профил јасно стави до знаење колку Путин погреши. „Продолжувањето на словенската писменост, не може да се одвои од Бугарскат адржава и изненадена сум што претседателот на најголемата словенска нација на је познава историјата“, алудирајќи на фактот дека Бугарија отсекогаш сакала да ја присвои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Официјална Софија со десетици критики кон рускиот претседател Владимир Путин затоа што вчера изјави оти словенската писменост доаѓа од Македонија. Покрај бугарските медиуми и историчари, изјавата на Путин наиде на нож и кај бугарскиот премиер Бојко Борисов и двајца владини министри - Денес во Русија е свечен ден - Денот на словенската писменост, а писменоста дојде кај нас токму од македонската земја. Сакам да ве поздравам со оваа награда - вака рускиот претседател Владимир Путин му ја честита наградата од Руската православна црква на македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Ваквата изјава на Путин предизвика лавина реакции од официјална Софија, затоа што државната политика на Бугарија е дека Кирил и Методиј се Бугари. -Не е важно кој од каде поминал. Тоа не е европски пристап. Важно е дека близу 300 милиони луѓе читаат и пишуваат на кирилица и на крајот на краиштата ја збогатуваат европската култура. Какво значење има од каде поминале, коментираше бугарскиот премиер Бојко Борисов. Реакција на, како што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 136 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каде е создадена кирилицата? Путиновиот одговор предизивика бес на Балканот!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: