Камбовски: Договорот од Преспа е најоптимално решение за Македонија


„Договорот од Преспа е оптимално и најдобро можно решение што Македонија можеше да го постигне во спорот за името“, смета академикот Владо Камбовски. Тој денеска заедно со академикот Владо Поповски и Нано Ружин одржа средба со новинарите посветена токму на договорот од Преспа, на која ги искажаа своите мислења и ставови. Со него се согласува и Поповски кој денеска истакна дека подобар договор од овој не можело да има. Камбовски истакна дека ова не е официјален став на МАНУ, туку некои научни погледи на академици од Центарот за стратегиски истражувања на Академијата.
| | веќе видена | слични

Идентитетските прашања, што ако Договорот со Грција пропадне, различните ставови дека земјата избира пат меѓу Западот и Русија, се дел од прашањата на кои во неделното интервју на Радио Слободна Европа одговара, претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, академик Таки Фити. Лично смета, дека ако не се променеше Уставот, Македонија ќе имаше и подобар Договор. „Мислам дека ако не се променеше Уставот ќе имавме и подобар Договор, но гледате тоа се преговори и исходот на преговорите во крајна линија зависи од вкупната консталација на односи, но исто така зависи и од преговарачката и политичката моќ на самите земји. Грција е полноправна членка на ЕУ, таа има многу поголема преговарачка моќ и компромисот е што нешто мора да дадете, нешто да добиете и на крајот двете страни од нешто се незадоволни, тоа е компромис по дефиниција и сите ние тоа го знаеме“ - смета Таки Фити. Според Фити, доколку Македонија успееше со меѓународен договор да го реши прашањето врзано со промена на Уставот, тогаш ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ако не се променеше Уставот ќе имавме и подобар Договор, но тоа се преговори, а исходот на преговорите зависи од вкупната констелација на односи и од преговарачката и политичката моќ на самите земји. Грција има многу поголема преговарачка моќ, вели академик Таки Фити, претседател на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) во неделното интервју на Радио Слободна Европа.Во врска со спротивставените ставови во МАНУ за прашањето за името, тој вели дека слични проблеми има во сите академии.„За секое прашање мислат дека МАНУ треба да има став, па МАНУ не е политичка партија, МАНУ е врвна научна и уметничка институција. Од тоа треба да се тргне, не мора да се постигне едногласие за кое било прашање, дури и за најтешките и не е добро, иманентно е на научна институција да има различни погледи и сфаќања и сега не може вие да инсистирате и да натурате. Јас велам – секое поинакво мислење, апсолутно е легитимно, секој академик има право тоа да си го каже", изјави Фити.На прашањето дали македонската страна ...
| | веќе видена | слични

Во МАНУ дел академици имаат сосема спротивставени ставови за прашањето за името. Дебатирате ли внатре во академијата и тешко ли е да се дојде до заеднички став за ова прашање? Кога станува збор за заеднички ставови има едно недоразбирање и тоа не е случај само во Македонија, слични проблеми имаат сите и српската академија и словенечката, јас сум разговарал со сите претседатели . За секое прашање мислат дека МАНУ треба да има став, па МАНУ не е политичка партија, МАНУ е врвна научна и уметничка институција . Од тоа треба да се тргне, не мора да се постигне едногласие за кое било прашање, дури и за најтешките и не е добро, иманентно е на научна институција да има различни погледи и сфаќања и сега не може вие да инсистирате и да натурате. Јас велам – секое поинакво мислење, апсолутно е легитимно, секој академик има право тоа да си го каже. И покрај генералната ваша оцена дека Договорот е позитивен, сметате ли дека македонската страна можеше нешто повеќе да издејствува во текот на преговорите? Јас мислев дека ...
| | веќе видена | слични

Ако Договорот за името пропадне ќе се зголемат интересите на околните балкански земји, така што историјата може да почне да извира под нашите нозе околу тоа кои се Македонците, чии се и чија е територијата на Македонија, вели професор Денко Малески. Договорот за името со Грција не смее да пропадне зашто во таков случај се отвора многу неизвесна иднина за Македонија, вели поранешниот министер за надворешни работи, професор Денко Малески. Сликовито објаснува дека во таков случај „може да почне да извира историја од под нашите нозе“. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во интервју за МИА, вели дека ако се пропушти можноста за прифаќање на Договорот со Грција на референдумот на 30 септември, вратата за ЕУ ќе се затвори „со децении, ако не и засекогаш“. Малески вели дека вакво поклопување на жалбите на Македонија и интересите на големите сили за на земјава да ѝ се отвори патот кон евроатлантските интеграциите нема да се повтори во скоро време. На домашен план, пак, неуспехот на референдумот ќе значи ...
| | веќе видена | слични

Договорот за името со Грција не смее да пропадне зашто во таков случај се отвора многу неизвесна иднина за Македонија, вели поранешниот министер за надворешни работи, професор Денко Малески . Сликовито објаснува дека во таков случај „може да почне да извира историја од под нашите нозе“. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан , во интервју за МИА, вели дека ако се пропушти можноста за прифаќање на Договорот со Грција на референдумот на 30 септември, вратата за ЕУ ќе се затвори „со децении, ако не и засекогаш“. Малески вели дека вакво поклопување на жалбите на Македонија и интересите на големите сили за на земјава да ѝ се отвори патот кон евроатлантските интеграциите нема да се повтори во скоро време. На домашен план, пак, неуспехот на референдумот ќе значи драматична поделба на македонското општество , каде што речиси 100 проценти од втората по големина етничка заедница, Албанците, се „за“. „Таа поделба многу ќе наликува на украинската ситуација, која ќе ја дестабилизира земјата внатре. Оттука натаму веќе ...
| | веќе видена | слични

Од исклучителна важност е да препознаеме дека вратата е отворена. Исто е важно гордо и со исправена глава да поминеме низ неа. Друга врата нема, ниту е на повидок. Вчера во МАНУ зборував за заветот да ја осигураме нашата државност, за регионалниот и ЕУ контекст и за потребата од историско помирување.
| | веќе видена | слични

Најмалку на два фронта академиците и премиерот Зоран Заев ќе треба да ја бијат битката Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) да не го промени името како што налага Договорот со Грција и тоа надвор, со грчката страна и дома со албанскиот политички блок, а можно е и со ВМРО-ДПМНЕ. Ова произлегува откако претседателот на Академијата Таки Фити и академикот Владо Камбовски излегоа со став дека при спроведувањето на Договорот од Преспа ќе се заложат да не се смени името на МАНУ. Тие ова го темелат на принципот бона фиде (добронамерност, добра волја) на која се надеваат од грчка страна, но и тоа што пандан на институција со такво име нема на спротивната страна, во Грција. И Заев верува во духот на бона фиде дека ќе се најде решение за ова прашање. Но, и доколку се претпостави дека принципот на добронамерност за МАНУ МНТ, Македонската филхармонија … ќе помине во Грција,тешко дека ќе има бона фиде од албанскиот политички блок за зачувување на имињата на тие институции. Сите партии на Албанците без ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зачувување на идентитетот и економските бенефиции, кои ќе произлезат од интегрирањето во ЕУ и НАТО се придобивките од Договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот со името, е ставот со кој излезе Македонската академија на науките и уметностите, во врска со договореното и во пресрет на претстојниот референдум, закажан за 30 септември. Академиците вчера организираа научна расправа на која ги изнесоа своите ставови во врска со Договорот и процесите кои со него се отвораат насловена како „Спогодбата од Преспа: Меѓународно значење и импликации врз евроатланските интеграции на Република Македонија“, на која беа поканети претставници на Владата, поранешни функционери, амбасадори, претставници на научната фела. МАНУ со генерална поддршка за Договорот, иако сите нејзини членови не се согласуваат со него во целина. Ставовите на МАНУ за спорот со Грција околу името се градат во континуитет од 1992 година до денес и тие, како што велат оттаму се научно засновани и аргументирани. Се менувале со менување на ...
| | веќе видена | слични

МАНУ има свои ставови за прашањето за името, уште од 1992 година до денес, т.е. до моментот кога преговорите навлегоа во критична фаза. И тие ставови еволуираа со текот на времето, вели претседателот на МАНУ, Таки Фити Македонската академија на науките и уметностите, односно нејзиниот Центар за стратегиски истражувања организира научна конференција на тема „Спогодбата од Преспа – меѓународно значење и импликации врз евроатлантските интеграции на Република Македонија“. Иако предвидена за изнесување научни аргументи од страна на академиците, за придобивките, но и недостатоците на спогодбата од Мала Преспа, пред претстојниот референдум (каде што спогодбата е дел од референдумското изјаснување за членство на Македонија во ЕУ и во НАТО), сепак во првата сесија доминираа искажувањата на претставниците од Владата што учествувале во преговарачкиот процес со Грција, како премиерот Зоран Заев и министрите за евроинтеграции и надворешни работи Бујар Османи и Никола Димитров. Свои излагања на темата имаа и амбасадорите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Камбовски: Договорот од Преспа е најоптимално решение за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: