Ајде лидерска средба за сликање и за кркање

Менито на претседателот Иванов супа од фазан, гулаш од муфлон, рестован компир, грав и десерт од тиква не ги орасположија лидерите да дојдат до спектакуларни решенија. Лидерската средба, која вчера ја организира македонскиот претседател Ѓорге Иванов во резерватот Јасен на 40 километри од Скопје, како и што се очекуваше, повеќе служеше за фотосесија отколку што донесе суштински поместувања за најзначајните прашања во државата. Тоа најмногу важи за ставот на клучните политички фактори за името. Претседателот Иванов, по завршување на двоиполчасовната средба со лидерите на најголемите политички партии, го оцени среќавањето во Јасен како корисно. Покрај за името, дискутирале и за останати важни прашања, како што е извештајот на ЕУ, претстојниот попис и спорот за името. - Нашиот став во врска со спорот за името е познат, решението треба да се бара во рамките на Резолуциите на Обединетите нации. Секое излегување од рамките го попречува наоѓањето на решение - изјави Иванов. За лидерот на СДСМ, Бранко ...
| | веќе видена | слични

Државниот врв на крајот на месецов ќе имаа координација во пресрет на новата средба во Њујорк на медијаторот Нимиц со преговарачите. - Кој е усогласениот став на државниот врв за името? „Нашата позиција околу тоа прашање ја има во нашите програми и во партиските и во владините. Можете да ја препрочитате доколку сакате, еве на пример партиската програма на страница 146, доколку сте ја загубиле“, изјави Никола Груевски, претседател на Влада. Партиската програма на владејачката партија очигледно е државната позиција во разговорите со Грција за името. „ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати промена на уставот со цел промена на уставното име. ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати идеи и предлози што ќе го нарушат македонскиот национален идентитет, македонската нација и македонскиот јазик. ВМРО-ДПМНЕ како одговорна и народна партија, нема да дозволи какво било решение и каков било компромис за спорот кој го наметна Грција, да бидат прифатени од страна на поединци политичари, влада или парламентот, без претходно за тоа да се изјаснат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 235 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство, Мицкоски да одговори за средбата со Груевски и посетите на Белград и ...
сите 238 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 295 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 61 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Намалувањето на загадувањето на воздухот од в година ќе биде стратешки приоритет на Владата. „На седницата што се одржа вчера беше разгледан и усвоен предлог ...
сите 229 | | | веќе видена

Колку лавината што ја предизвика случајот „Груевски“ може да влијае на кој било начин на стабилноста на обезбеденото мнозинство од 80 пратеници? Сериозни се ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ајде лидерска средба за сликање и за кркање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: