Хуманитарен концерт место операта `Мадам Батерфлај`

3 копии

Македонската опера и балет соопшти дека се откажува операта "Мадам Батерфлај" која во рамки на Мајските оперски вечери беше закажана за 28 мај во изведба на Националниот театар на опера и балет на Албанија. Наместо оваа претстава, ден претходно (27 мај), МОБ ќе организира хуманитарен концерт на пијанистот Дино Имери, со цел да се соберат пари за натамошно лекување во странство на младиот пијанист-ученик Никола Алексовски. "Сите хумани граѓани ќе може да донираат преку купување билет со симболична цена во МОБ, како и преку трансакциската сметка на неговата мајка: Елизабета Алексовска 300007085053957 Комерцијална банка АД Скопје", информира Македонската опера и балет. Дино Имери (1990) е еден од најперспективните македонски пијанисти, кој своето образование го стекнал кај професорите Људмила и Борис Романови и кај Симон Трпчески, а гостувал на познати европски концертни подиуми. На хуманитарниот концерт Имери ќе ги изведе Сонатата бр.23 оп.57 "Апасионата" на Бетовен и три дела од Лист - "Ла Кампанела", Мефисто ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Традиционално на 31 мај со Вердиевата „Аида“, утревечер во Македонската опера и балет ќе бидат затворени 45. Мајски оперски вечери. Оваа година во „Аида“ ќе настапат солисти од Турската државна опера од Истанбул. Режисер е Дејан Прошев, а диригент Вања Николовски-Ѓумар. Насловната улога ќе ја игра Дениз Јетим, а во екипата се и: Ајше Озкан (Амнерис), Ефе Кислали (Радамес), Тунџај Куртоглу (Рамфис), Џенгиз Сајин (Амонасро), Драгољуб Бајиќ од Србија (Фараон), Надежда Рубен (Главна свештеничка), Марјан Николовски (Гласник). Ќе настапат оркестарот, хорот и балетскиот ансамбл на Македонска опера и балет. Сценографијата е на Зоран Костовски, костимограф е Елена Дончева, кореограф - Снежана Филиповска. Македонската опера и балет соопшти дека за време на паузата на претставата „Аида“ ќе приреди коктел за сите присутни, а авиокомпанијата „Туркиш ерлајнс“ по случаен избор ќе му додели два билета на најсреќниот посетител. - „Аида“ е студија на историјата, географијата и религијата на Египет, опера која и денес ...
| | веќе видена | слични

Ќе настапат оркестарот, хорот и балетскиот ансамбл на Македонска опера и балет. Сценографијата е на Зоран Костовски, костимограф е Елена Дончева, кореограф - Снежана Филиповска Традиционално на 31 мај со Вердиевата „Аида“, утревечер во Македонската опера и балет ќе бидат затворени 45. Мајски оперски вечери. Оваа година во „Аида“ ќе настапат солисти од Турската државна опера од Истанбул. Режисер е Дејан Прошев, а диригент Вања Николовски-Ѓумар. Насловната улога ќе ја игра Дениз Јетим, а во екипата се и: Ајше Озкан (Амнерис), Ефе Кислали (Радамес), Тунџај Куртоглу (Рамфис), Џенгиз Сајин (Амонасро), Драгољуб Бајиќ од Србија (Фараон), Надежда Рубен (Главна свештеничка), Марјан Николовски
| | веќе видена | слични

Во среда на 31-ви мај , со почеток во 20 часот во Дом на АРМ , ќе се одржи хуманитарен концерт на Стефан Митревски. Наменет е за собирање на финансиски средства за лекување на 13-годишниот Гоце кој неуморно се бори за својот живот. За учесниците,програмата и за малиот Гоце , чујте во разговорот кој го водевме во “ФМ Врева“ со организаторот и главниот протагонист на концертот -Стефан Митревски. https://www.youtube.com/watch?v=OyvoFPIvqk0
| | веќе видена | слични
4 копии

Вечерва со почеток во 20 часот во Јавна соба ќе се одржи хуманитарниот концерт, наменет за лекување на 13-годишниот Гоце Марковски, кој својата борба против болеста ја води уште од изминатата година, кога беше опериран од тумор на мозокот. Поради потребата за собирање на средства за понатамошно лекување на 27 мај со почеток во 20 часот ќе се одржи хуманитарен концерт со ѕвездите од мјузиклот “Тајно моја” и студенти на факултетот за Музичка уметност – Скопје. Гоце Марковски е многу талентирано дете, првак на Македонија во пливање пеперутка стил, исто така свири на пијано, и на негови 13 години течно зборува неколку јазици. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
9 копии

Македонската опера и балет вечер ќе организира хуманитарен концерт на пијанистот Дино Имери за да се соберат пари за натамошно лекување во странство на младиот пијанист-ученик Никола Алексовски. - Сите хумани граѓани ќе може да донираат преку купување билет со симболична цена во МОБ, како и преку трансакциската сметка на неговата мајка: Елизабета Алексовска 300007085053957 Комерцијална банка АД Скопје, информира Македонската опера и балет. На хуманитарниот концерт Имери ќе ги изведе: Сонатата бр.23 оп.57 „Апасионата“ на Бетовен и три дела од Лист - „Ла Кампанела“, Мефисто Валцер бр.1 и Унгарска рапсодија бр.2. Дино Имери (1990) е еден од најперспективните македонски пијанисти, кој своето образование го стекнал кај професорите Људмила и Борис Романови и кај Симон Трпчески, а гостувал на познати европски концертни подиуми. Овој концерт е замена за откажаната оперска претстава „Мадам Батерфлај“ на Националниот театар на опера и балет на Албанија која требаше да биде изведена утревечер во рамки на фестивалот ...
| | веќе видена | слични

- Сите хумани граѓани ќе може да донираат преку купување билет со симболична цена во МОБ, како и преку трансакциската сметка на неговата мајка: Елизабета Алексовска 300007085053957 Комерцијална банка АД Скопје, информира Македонската опера и балет. На хуманитарниот концерт Имери ќе ги изведе: Сонатата бр.23 оп.57 „Апасионата“ на Бетовен и три дела од Лист - „Ла Кампанела“,  Мефисто Валцер бр.1 и Унгарска рапсодија бр.2. Дино Имери (1990) е еден од најперспективните македонски пијанисти, кој своето  образование го стекнал кај професорите Људмила и Борис Романови и кај Симон Трпчески, а гостувал на познати европски концертни подиуми. Овој концерт е замена за откажаната оперска претстава „Мадам Батерфлај“ на Националниот театар на опера и балет на Албанија која требаше да биде изведена утревечер во рамки на фестивалот Мајски оперски вечери. МОН претходно соопшти дека билетите купени за „Мадам Батерфлај“ може да бидат заменети за хуманитарниот концерт или да се вратат на нејзината билетарница.
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ не мирува. Во секојдневни координации организаторите ги планираат следните чекори. Борис Дамовски за „Дневник“ вели дека ги следат сите политички чекори будно и подготвени се да реагираат во оној момент кога ќе проценат дека треба. Судејќи според последните случувања, вели тој, мора да се постапува тактички, но нивното затишје не значи признание за некаков пораз, ами мудро анализирање. - „За заедничка Македонија“ не мирува во ниту еден момент. Постојано имаме координации, но не сакаме да излеземе само колку да н` има, ами ќе го почекаме развојот на работите. Очигледни се тактизирањата на политичарите, се постигна она што го сакаше странскиот фактор. Очигледни се и резултатите од ваквите притисоци. Затоа мора и ние да сме тактични, оти лесно можат работите да се сфатат погрешно -вели Дамовски. Во врска со кривичната пријава што ја најавија против незаконскиот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, против сите инволвирани, како и против оние што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Националниот театар на операта и балетот на Албанија го откажа настапот на Мајските оперски вечери (МОВ) закажан за в недела, поради безбедносни причини во Македонија. Од Македонската опера и балет (МОБ), на чии официјални Интернет страници не е објавено откажувањето, за СДК ја потврдиле информацијата дека операта „Мадам Батерфлај“ нема да се одржи. Од МОБ велат дека претставата е договорена многу однапред со сите платени трошоци од македонска страна, и требаше да биде гостување на целосна продукција на Националниот театар од Тирана, но ненадејно пред само неколку дена, им било речено дека настапот на фестивалот се откажува поради безбедносни причини. Од амбасадата на Албанија во земјава, на прашањето на САКАМДАКАЖАМ.МК зошто е откажано гостувањето на Националата опера и балет од Тирана на МОВ, одговорија дека тоа е „едноставно од безбедносни причини кои се резултат на ситуацијата што преовладува во Скопје во последно време“ . Директорот на Македонската опера и балет, оперскиот бас Игор Дурловски, кој е еден ...
| | веќе видена | слични

26 мај „Клеопатра“ – Балет на Василиј Медведев (Русија) Бисера Чадловска – диригент, Василиј Медведев (Русија) – кореограф, Нерија Голдберг (Литванија) – музика, Павол Јураш (Словачка) – сценографија/костимографија, Јана Темиз – либрето, Милчо Александров – светло дизајн. Главни улоги: Александра Мијалкова, Васил Чичијашвили (Грузија), Јован Веселиновиќ (Србија), Марија Кичевска-Шокаровска, Мими Поп Алексова Атанасовска, Дојчин Дочев (Бугарија) 27 мај Хуманитарен концерт на Дино Имери Концертот е со хуманитарен карактер, а целта е собирање на парични средства за понатамошно лекување во странство на младиот пијанист-ученик Никола Алексовски. Програма:Л. В. Бетовен – Соната бр.23 оп.57 “Апасионата”,Ф. Лист – “Ла Кампанела”,Ф. Лист – Мефисто Валцер бр.1,Ф. Лист – Унгарска Рапсодија бр.2. Дино ИМЕРИ (1990) е еден од најперспективните македонски пијанисти. Своето образование го стекнува кај професорите Људмила и Борис Романови, како и светски афирмираниот Симон Трпчески. Гостува на најпознатите европски концертни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 154 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хуманитарен концерт место операта `Мадам Батерфлај`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: