Бујар Османи: Приоритет ни се програмите, а не ресорите


Распределбата на функции во вториот и третиот ешалон не довела до расипување на односите меѓу партијата на Али Ахмети и Зијадин Села. Оваа информација која вчера проструи во дел од медиумите кои се повикаа на свои извори од ДУИ и ДПА за „Дневник“ ја демантира актуелниот вицепремиер за евроинтеграции и партиски портпарол на интегративците, Бујар Османи. Според него, односите со Движењето за реформи ДПА не се нарушени, туку токму спротивното - соработката била на солидно ниво. - Напротив, имаме солидна комуникација. Повеќе ни се приоритет реализацијата на програмските определби на партиите отколку поделбата на ресори и позиции - ни изјави вчера Османи. Сепак, ова не значи дека комуникацијата со Тачи не се реализира, односно дека отпаѓа од игра она што вчера го објави „Дневник“ дека наскоро ќе има средба меѓу лидерите на ДУИ и на ДПА за евентуална меѓупартиска соработка во владината коалиција. Османи вчера не го демантира ова. Од ДПА вчера не одговараа на прашањата на „Дневник“ . Kако што објавивме завчера, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Демократската унија за интеграција денеска во Амбасадата на САД во Скопје оствари средба со директорот на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во Стејт департментот Метју Палмер, како и американскиот Амбасадор во Македонија, Џес Бејли, соопшти ДУИ.- Ахмети и гостинот од Вашингтон разговараа околу актуелната ситуација во земјата и регионот, предизвиците на новата реформска влада како и за процесот на интеграција на земјата во НАТО и во ЕУ, се вели во соопштението.Претседателот на ДУИ го запознал Палмер за приоритетите на ДУИ во новата влада кои вклучуваат спроведување на реформите во областа на владеењето на правото, целосно спроведување на Охридскиот Договор, непосредна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската Унија, заедно со економскиот развој, подигање на животниот стандард и отворање на нови работни места.- Ахмети истакна дека што поскоро остварување на полноправно членство на Македонија во НАТО е најпотребно и дека ДУИ ќе ги вложи сите напори за да се ...
| | веќе видена | слични

Според соопштението од ДУИ , Ахмети го запозна Палмер со приоритетите на ДУИ во новата влада кои вклучуваат спроведување на реформите во областа на владеењето на правото, целосно спроведување на Охридскиот договор, непосредна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската унија, заедно со економскиот развој, подигање на животниот стандард и отворање на нови работни места.Лидерот Ахмети истакна дека е најпотребно што поскоро остварување на полноправно членство на Македонија во НАТО и дека ДУИ ќе ги вложи сите напори за да се постигне оваа цел. Секое одлагање во овој пат остава простор за проширување на странски идеологии, геополитички и геостратешки судир.Ахмети ја посочи неговата целосна посветеност да се реализираат овие цели и ги повика САД и меѓународната заедница да ни помогнат во надминување на пречките кон нив.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД се сретнал со директорот на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во Стејт департментот, Метју Палмер и со американскиот амбасадор, Џес Бејли.На средбата, како што соопшти ДУИ се разговарало за актуелната ситуација во во земјата и регионот,за предизвиците на новата реформска влада, како и за процесот на интеграција на земјата во НАТО и во ЕУ.„Ахмети го запозна Палмер за приоритетите на ДУИ во новата влада кои вклучуваат спроведување на реформите во областа на владеењето на правото, целосно спроведување на Охридскиот договор, непосредна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската Унија, заедно со економскиот развој, подигање на животниот стандард и отворање на нови работни места.Ахмети истакна дека што поскоро зачленување на Македонија во НАТО е најпотребно и дека ДУИ ќе ги вложи сите напори за да се постигне оваа наша цел. Секое одлагање на овој пат остава простор за проширување на странски идеологии, геополитички и ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денес во амбасадата на САД оствари средба со директорот на бирото за Јужна и Централна Европа во Стејт департментот ,Метју Палмер. Ахмети и гостинот од Вашингтон разговараа околу актуелната ситуација во земјата и регионот,околу предизвиците за новата реформска влада и процесот на интеграција на земјата во НАТО и во ЕУ. Ахмети го запозна Палмер со приоритетите на ДУИ во новата влада кои вклучуваат спроведување на реформите во областа на владеењето на правото, целосно спроведување на Охридскиот договор, непосредна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската унија, заедно со економскиот развој, подигање на животниот стандард и отворање на нови работни места. Лидерот Ахмети истакна дека е најпотребно што поскоро остварување на полноправно членство на Македонија во НАТО и дека ДУИ ќе ги вложи сите напори за да се постигне оваа цел. Секое одлагање во овој пат остава простор за проширување на странски идеологии, геополитички и геостратешки судир. Ахмети ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерите на владината ДУИ и опозициската ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, договориле соработка за спроведување на Пржинскиот договор, е официјалната позиција на двете страни по средбата, која завчера вечерта се одржа во тетовски ресторан. Според неофицијални информации, пак, доскорашните најжестоки политички противници договарале можна соработка за претстојните локални избори кои треба да се одржат на 15 октомври. Се лиферуваат и информации дека средбата Ахмети Тачи, на која и`претходеше телефонски разговор меѓу двајцата лидери, најмалку е случајна, и е порака, од една страна, до премиерот Зоран Заев, а, од друга страна, до Движењето Беса и Движењето за реформи на ДПА на Зијадин Села во пресрет на локалните избори. И владејачкиот и опозицискиот лидер два и полчасовната средба ја квалификуваа како вообичаена и редовна, иако одамна Ахмети и Тачи, барем јавно, не седнале на заедничка маса. Впечатливо е дека претходно и од двете партии се потрудија состанокот да добие публицитет во јавноста. Ахмети изјави дека се ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ДР-ДПА Зијадин Села ја искоментира средба помеѓу Ахмети и Тачи. Тој рече дека тоа не било средба помеѓу власта и опозицијата како што некои ја нарекуваа. „Како прво, добро е што овие средби се јавни, бидејќи во минатото имало тајни средби кои што јас сум ги осудил, и пред и во текот на кампањата. Им честитам што барем средбата ја остварија јавно. Но, оваа средба не може да се нарече дека е средба помеѓу албанската опозиција и албанската власт. Ја користам ова прилика да зборувам за политичката декларација или платформата, која поинаку се нарекува Албанска платформа. Таму работите се јасно напишани. Меѓу другото, на крајот на таа декларација, стои „заедничка маса на политичките партии“.Сите кои до вчера се противеа, сега се поголеми заштитници на декларацијата. Имаше две средби на заедничка маса на политичките партии, не сакам да спомнувам имиња. Има еден субјект кој не учествувал на тие средби, а сега прашува каде остана декларацијата. За жал, и вчерашната средба послужи за омаловажување на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ДР-ДПА Зијадин Села попладнево го собра раководството и членството на партијата со цел да одлучуваат кој од нивната партија ќе биде дел од министерските кабинети. Но, лидерот на ДР-ДПА одлучи и да ја коментира вчерашната средба помеѓу Ахмети и Тачи. Тој рече дека тоа не било средба помеѓу власта и опозицијата како што некои ја нарекуваа. „Како прво, добро е што овие средби се јавни, бидејќи во минатото имало тајни средби кои што јас сум ги осудил, и пред и во текот на кампањата. Им честитам што барем средбата ја остварија јавно. Но, оваа средба не може да се нарече дека е средба помеѓу албанската опозиција и албанската власт. Ја користам ова прилика да зборувам за политичката декларација или платформата, која поинаку се нарекува Албанска платформа. Таму работите се јасно напишани. Меѓу другото, на крајот на таа декларација, стои „заедничка маса на политичките партии“.Сите кои до вчера се противеа, сега се поголеми заштитници на декларацијата. Имаше две средби на заедничка маса на политичките ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синоќа, во тетовски ресторан се сретнаа лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Двајцата лидери разговарале два и пол часа, а од ДПА најавиле поддршка за позицијата кога се во прашање клучните работи за Албанците во Македонија. „Овој состанок е врз базата на Пржинскиот договор, односно како да успееме и во практика да го реализираме тој договор. Вакви состаноци ќе одржуваме и во иднина за полесно да дојдеме до релизација на Пржинскиот догор. Овој договор е многу битен бидејќи ги прави Албанците важен фактор во оваа држава и сигурно во Собранието ќе биде нужно и албанската опозиција да даде поддршка“, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети. ДПА ќе биде конструктивна опозиција која ќе ѝ дава поддршка на власта кога се во прашање евроатланската интеграција и подобрувањето на правата на Албанците, посочи Мендух Тачи. „Ништо не се договара под маса. Поддршката што ќе ѝ се даде на ДУИ во однос на интеграциските процеси е бланко поддршка од ДПА бидејќи Албанците како нација сакаат што побрзо да ...
| | веќе видена | слични

По синоќешната двоипол часовна средба меѓу Ахмети и Тачи  двајцата лидери пред медиумите излегоа со тврдење дека било разговарано за реализација на Пржинскиот договор и евроинтеграциските процеси, а не за локалните избори.  На новинарско прашање - Дали ќе коалицираат на локалните избори, лидерот на ДПА Тачи рече дека – оваа тема на била отворена. „На господинот Ахмети отворено му реков дека ние ќе продолжиме да ја вршиме улогата на албанската опозиција. На оваа средба не се разговараше за некакви групни интереси туку се разговараше за хармонизација политиката во склоп на интеграциските процеси и реформите во целата држава. Ништо не се договара под маса. Поддршката што ќе ѝ се даде на ДУИ во однос на интеграциските процеси тоа е бланко поддршка од ДПА бидејќи Албанците како нација сакаат што побрзо да бидат дел од западната цивилизација“, рече Тачи. „Овој состанок е врз базата на Пржинскиот договор, односно како да успееме и во практика да го реализираме тој договор. Вакви состаноци и во иднина ќе ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 261 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 375 | | | веќе видена

Почетокот на дебатата за Договорот од Преспа која беше планирано да заврши со гласање утревечер, може да биде одложен поради најавите на опозицијата за гласање ...
сите 65 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бујар Османи: Приоритет ни се програмите, а не ресорите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: