Ахмети нападнат и тонски

Нов наводен доказ за вмешаноста на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во полициската акција во тетовското село Бродец стаса вчера. Станува збор за снимен телефонски разговор меѓу Хабиб Ахмети осуден во истиот случај и уште едно непознато лице, во кој се вели дека Ахмети, вицепремиерот Абдулаќим Адеми и Абдуалим Касами зеле над 500.000 (најверојатно евра) и биле виновни за случувањата во Бродец. Материјалот им беше поделен вчера на новинарите. - Овие се виновниците, но јас сега не сакам да им кажам додека не се дознае, накратко дали разбираш, никој друг не е виновен - се вели во разговорот. Уште се напоменува дека тогаш имало договор меѓу Груевски и Ахмети да ја растурат владата, да ја соборат ДПА и да дојдат на власт. Снимката ја подели Кадри Даути, татко на еден од обвинетите во случајот. - Оваа снимка е вистинита, ако не е веродостојна, можам да одам во затвор повеќе од 192 години, колку што се осудени сите. Ова е моја должност затоа што поради овој случај четворица членови од моето семејство се во ...
| | веќе видена | слични

Не престанува да се вжештува атмосферата со наводните кодошки досиеја. МВР вчера поднесе кривична пријава против поранешниот разузнавач во СДБ, Хисен Муслиу, кој е осомничен за фалсификување на досиејата „Ибар“, „Мама“, „Вујко“ и „Стрелец“ . Истовремено, Кадри Даути, кој до лустраторите го достави досието „Вихор“, презентираше аудиоснимка од телефонски разговор како наводен доказ дека лидерот на ДУИ, Али Ахмети, бил вмешан во акцијата во Бродец и дека единствена цел му била да ја симне ДПА од власт. Апсењето на поранешниот разузнавач Муслиу МВР целосно го снимило, а снимката ја поставиле на страницата „Јутјуб“. На истата Интернет-страница достапна е и аудиоснимката со телефонскиот разговор што беше претставен како поткрепа на најновото кодошко досие за Ахмети. МВР вчера преку соопштение информираше дека по акцијата „Фалсификатор“ против Муслиу е поднесена кривична пријава поради фалсификување досиеја за високи функционери на ДУИ, по што за него е одреден притвор. „Во текот на 2010 година Муслиу стапил во ...
| | веќе видена | слични

Продолжува таканаречената улична лустрација. Лицето Кадри Даути од Бродец, кој неодамна до Комисијата за лустрација достави документи кои се однесуваат на лидерот на ДУИ, денеска презентираше и видео запис. Уличната демократија открива дел од стратегиите... Продолжува таканаречената улична лустрација. Лицето Кадри Даути од Бродец, кој неодамна до Комисијата за лустрација достави документи кои се однесуваат на лидерот на ДУИ, денеска презентираше и видео запис. Уличната демократија открива дел од стратегиите на партиите на Албанците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети им платил 500.000 евра на вооружените групи во Бродец, ги организирал, па на крај, во договор со премиерот Никола Груевски ги предал. Причината за неговото предавство на групите во кој вложил толку многу пари и време е затоа што добил наредба од Американската амбасада да се повлече од своите планови. Ова се само дел од податоците од телефонски разговор меѓу Хабиб Ахмети, кој е еден од уапсените во полициската акција “Планинска бура“ во Бродец и Кадри Адили, кој пред една недела доби казна затвор поради не дозволено носење на оружје. Телефонскиот разговор во јавноста го објави Кадри Даути, жител на Бродец, кој тврди дека материјалите некој му ги оставил на колата. Даути, кој минатата недела достави и документи за наводна соработка на Ахмети со хрватските тајни служби, вели дека зад него, не стои ДПА, туку единствената причина била револт, бидејќи четири члена од неговата фамилија, како што тврди, се неправедно затворени поради Ахмети.
| | веќе видена | слични

Кадри Даути, човекот кој пред една недела на лустраторите им достави хрватски документи во кои високи функционери од ДУИ се поврзуваат со акцијата „Планинска бура“, денеска презентира и снимени телефонски разговори меѓу Хебиб Мехмети, еден од лидерите на терористичката група во Бродец со неговиот пријател Кадри Адили. Според Даути, целта на раководството на ДУИ било преку Бродец да се направи обид за уривање на ДПА и создавање влада во која би партиципирала партијата која ја предводи Ахмети. Во полициската акција во Бродец, во ноември 2007-та беше разбиена терористичка група предводена од Рамадан Шиити и Лирим Јакупи-Нацист. Седуммина членови на вооружената група беа убиена а 12 екстремисти беа уапсени.
| | веќе видена | слични

Скопје - Делењето досиеја веќе не е модерно. Откако лустрацијата стигна до таму да се раздаваат досиеја по дворови, поштенски сандачиња, сега се премина на раздавање цедиња. Жителот на село Бродец Кадри Даути подели тонски снимки за полициската акција против вооружената група во Бродец кои според него докажувале дека Али Ахмети ја организирал групата на Лирим Јакупи- Нацист и Рамадан Шити. Како што пренесе Канал 5 новото обвинување за лидерот на ДУИ преку цеде му било оставено на автомобилот, тврди Даути. „Ми паднаа врз колата и се што ќе добијам во врска со лустрацијата ќе ги предавам во Комисијата за верификација на фактите„, вели Кадри Даути од с. Бродец. На испорачаното ЦД има снимен разговор меѓу Хебиб Амети член на групата на Нацист кој бил во Бродец и неговиот пријател Кадри Адили. Во разговорот Амети тврдел дека зад групата стои Али Ахмети со цел да ја симнат ДПА од власта. Во Планинска бура при пресметката на полицијата со оружената група на Нацист беа застрелани 6-мина вооружени, а беа уапсени 13 ...
| | веќе видена | слични

Од ДУИ не ги коментираат денешните снимки кои беа презентирани од Кадри Даути од Бродец. Велат дека тие се сценарио на ДПА. „Денес уште еднаш слабите „сценаристи и режисери„ на ДПА се обидоа да го направат наредниот фалсификат и тоа со некои снимки за кои и јавноста знае кој и како ги направил. Ние повеќе не можеме да коментираме, но имаме само неколку јавни прашања: Од кој компјутер на Хисен Муслиу ги земавте овие материјали и дали навистина мислите дека веќе некој ќе му поверува на овој ваш филм во заедничка режија на ДПА и некојси Спасиќ“, велат од ДУИ. Додаваат дека се убедени дека одговорите ги знаат оние кон кои се упатени овие прашања. „Убедени сме дека одговорите сигурно ги знаете, но не знаеме дали ви е јасно дека сте влезени во жив песок од кој веќе не можете да излезете надвор, сега веќе не може да ви помогне ни вашиот Спасиќ“, посочуваат од ДУИ.
| | веќе видена | слични

Денес уште еднаш слабите „сценаристи и режисери“ на ДПА се обидоа да го направат наредниот фалсификат, и тоа со некои снимки за кои и јавноста знае кој и како ги направил, се наведува во соопштението на владејачката ДУИ Од Демократската унија за интергација велат дека не се заинтересирани веќе да ги коментираат, појавувањата на снимки и документит за кои се тврди дека ја покажуваат поврзаноста на нејзините високи партиски функционери со поранешните безбедносни служби. Според нив станува збор за фалсификати, коишто, како што се наведува во соопштението, и од истражните органи се потврдени како фалсификати. „Ние повеќе не можеме да коментираме, но имаме само неколку јавни прашања: Од кој компјутер на Хисен Муслиу ги земавте овие материјали и дали навистина мислите дека веќе некој ќе му поверува на овој ваш филм во заедничка режија на ДПА и некојси Спасиќ“, се додава во писмената реакција на ДУИ. Од партјата наведуваат дека ДПА е влезена во своевидена „жив песок од кој веќе не може да излезе надвор“. Кадри ...
| | веќе видена | слични

Од кој компјутер на Хисен Муслиу ги земавте овие материјали и дали навистина мислите дека веќе некој ќе му поверува на овој ваш филм во заедничка режија на ДПА и некојси Спасиќ Од ДУИ не ги коментираат денешните снимки кои беа презентирани од Кадри Даути од Бродец, велат дека тие се сценарио на ДПА. „Денес уш....
| | веќе видена | слични

Жителот на село Бродец Кадри Даути поддели тонски снимки за полициската акција против вооружената група во Бродец кои според него докажувале дека Али Ахмети ја организирал групата на Лирим Јакупи- Нацист и Рамадан Шити. Новото обвинување за лидерот на ДУИ преку ЦД-а му било оставено на автомобилот, тврди Даути. - Ми паднаа врз колата и се што ќе добијам во врска со лустрацијата ќе ги предавам во Комисијата за верификација на фактите, вели Кадри Даути од с. Бродец. На испорачаното ЦД има снимен разговор меѓу Хебиб Амети член на групата на Нацист кој бил во Бродец и неговиот пријател Кадри Адили. Во разговорот Амети тврдел дека зад групата стои Али Ахмети со цел да ја симнат ДПА од власта. Во Планинска бура при пресметката на полицијата со оружената група на Нацист беа застрелани 6-мина вооружени, а беа уапсени 13 меѓу кои и спомантиот Хебиб Амети. Кадри Адили чиј глас се слуша на снимката е уапсен пред една недела за недозволено носење на оружје. Новите документи доаѓаат откако полицијата го уапси ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ахмети нападнат и тонски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: