Мицкоски : Го очекуваме предлогот за името, охрабруваме да се најде достоинствено решение


2 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во изјава за грчката телевизија „Антена“ вели дека неговата партија го очекува предлогот за името но оти не сакаат да се мешаат за да не влијаат на самиот процес. Мицкоски нагласува дека има позитивна атмосфера но оти не ја знае причината за тоа бидејќи со доаѓањето на новата влада немаат никакви информации за текот на преговорите. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во изјавата за грчкиот медиум постојано го користеше терминот „Македонија“ за нашата земја но не сакаше да ги коментира можните предлози како што е на пример „Нова Македонија. Оптимизмот во двете земји дека е можно до јули да се најде решение за спорот се засилува и поради утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас во Давос. Постојат информации дека во следниот период главнииот збор на преговорите ќе го водат шефовите на дипломатиите Димитров и Коѕијас, наместо преговарачите Наумовски и Коѕијас.Дали тоа ќе биде така ќе се види за време на посетата на медијаторот Метју Нимиц во Скопје и во Атина за десетина дена. Но оптимизмот кај ...
| | веќе видена | слични

– Најдобар начин за затворање на ова прашање е моделот на договорот за добрососедство меѓу Скопје и Софија, преку консензус меѓу двете влади, а потоа ...
| | веќе видена | слични
18 копии
3 копии

Тој, вели дека подобро време за договор од сега не постои и објаснува дека владата ќе преговара за да се постигне договор, а не само за да преговара. Под ...
| | веќе видена | слични

Се надевам дека политичарите ќе постигнат консензус за предлогот за решение за спорот за името што е на маса, се разбира, доколку станува збор за добар ...
| | веќе видена | слични

Иванов, Заев, Мицкоски и Ахмети на иста маса за името – сите се за достоинстевно решение. Да има решение на спорот за името кое ќе ги отвори вратите на НАТО и ЕУ, но тоа биде достоинствено – ова е позицијата за која има консензус меѓу власта и опозицијата во пресрет на координативниот состанок, кој според најавите, најверојатно ќе се одржи в сабота. Но, она што не е јасно е што Заев и Мицкоски подразбираат под достинствено решение и дали гледаат такво меѓу петте предлози на Нимиц. ,,Можам да почувствувам во општеството во Македонија дека има позитивна атмосфера. Како што реков, ние ги охрабруваме – момци, Ве молиме, продолжете и најдете решение кое ќе биде достоинствено за двете земји – изјави Мицкоски за грчка ТВ Антена. На средбата иницирана од МНР, учеството го потврди и претседателот Иванов.  Тој во своето годишно обраќање и даде поддршка на Владата да најде взаемно прифатливото решение за името, кое мора да го почитува национален идентитет. Според најавите на средбата ќе учествува и лидерто на ДУИ, Али ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за грчката телевизија Антена го коментираше интензивираниот дијалог меѓу Македонија и Грција и оптимизмот за решавање на прашањето за името. – Во двете земји има позитивна атмосфера, како што реков, не знам која е причината за оваа позитивна атмосфера, но верувам дека постои причина за тоа, можеби треба да ги прашате премиерите на Македонија и Грција. Чувствувам дека во општеството во Македонија има позитивна атмосфера. Како што реков, ние ги охрабруваме – момци ве молиме, продолжете и најдете решение кое ќе биде достоинствено за двете земји – рече Мицкоски. (видеото е сетирано да започнува со изјавата на Мицкоски):
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 374 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 151 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски : Го очекуваме предлогот за името, охрабруваме да се најде достоинствено решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: