На 24 јануари: Средба на премиерот од „непостоечката нација“ и Ципрас


Според грчкиот премиер Алексис Ципрас македонската нација не постоела никогаш.Ова го вели во интервјуто за грчкиот весник „Етнос“ кое целосно ќе биде објавено утре. Ова е прва ваква изјава на грчкиот премиер кој досега беше умерен кога станува збор за спорот со нашата земја.Со ова Ципрас потврди дека суштината на спорот не во името туку во негирањето на македонската нација и јазик. Досега радикалните изјави беа резервирани за Панос Каменос но сега и Ципрас се придружува на грчката политика во однос на идентитетските прашања. Со ваков цврст став Ципрас на 24 јануари ќе се сретне со македонскиот премиер Зоран Заев во Давос. Заев пак е убеден дека ќе се најде решение кое ќе ги задоволи двете страни. Тој за прв пат беше јасен дека решението кое ќе биде договорено ќе биде ставено на референдум. Дека референдумите во двете земји се се поизвесни говорат и резултатите од анкетата спроведена од весникот Та неа каде 61 отсто од грчките граѓани се изјасниле дека треба да се одржи референдум. Највпечатливо е што повеќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

– Според моделот на Договорот за добрососедство со Бугарија, со консензус меѓу двете влади, а потоа ратификација во двете собранија, да се затвори прашањето за ...
| | веќе видена | слични

Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за решение, вели дека е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грција бара новоти име да биде: НОВАМАКЕДОНИЈА (не е грешно напишано, имаето да биде во еден збор) и да нема странски превод на името на државата па во САД ќе ...
| | веќе видена | слични

Тој, вели дека подобро време за договор од сега не постои и објаснува дека владата ќе преговара за да се постигне договор, а не само за да преговара. Под ...
| | веќе видена | слични
5 копии
6 копии
2 копии

Се колнам дека со патриотска одговорност ќе барам заемно прифатливо решение. И моја и одговорност на грчката влада е да се затворат колку што е можно повеќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На 24 јануари: Средба на премиерот од „непостоечката нација“ и Ципрас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: