Груевски : Ме радува што нема посериозни проблеми на гласањето

2 копии

Претседателот на ВМРО -ДПМНЕ , Никола Груевски откако го искористи своето гласачко право, изрази задоволство што изборите поминуваат во , како што рече , фер и демократска атмосфера без посериозни проблеми „Ме радува што до овој момент по сите информации кои што ги, добивам гласањето на овие парламентарни избори се одвива фер, демократски, без никакви посериозни проблеми и попречувања, така што од тој аспект се надевам дека така ќе заврши и денот. Ние како партија на сите претходни анализи што беа направени и истражувања на јавно мислење на професионални агенции , имаме убедлива предност и мислам дека така и ќе остане .Реформите во Македонија ќе продолжат и ќе победат.“, рече Груевски. Лидерот на ВМРО -ДПМНЕ своето гласачко право го искористи во основното училиште „Кузман Јосифовски Питу“ во скопската населба Кисела Вода.
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, своето гласачко право за предвремените парламентарни избори го оствари на избирачкото место во ОУ Џума во Зајас. Во изјавата по гласањето Ахмети посака изборниот процес да продолжи како што почна, без инциденти. “Би сакал овој процес да се одвива во демократска атмосфера. Граѓаните да излезат на гласање и на мирен начин да го остварат своето демократско право, односно да гласаат за тие за кои мислат дека ќе ги бранат најдобро нивните интереси“, изјави Ахмети по гласањето. Процесот на гласање тој го оцени со чиста десетка. “Во целата држава до овој момент изборниот процес се одвива сосема нормално. Би сакал така и да продолжи се до 19 часот, кога ќе заврши гласањето. Се надевам дека сите чинители во овие избори ќе ја прифатат волјата на гласачите“, истакна Ахмети.
| | веќе видена | слични

Конечно Македонија треба да изведе едни избори по европски тек, истакна лидерот на ЛДП, Јован Манасиевски, откако го искористи своето гласачко право во скопската населба Капиштец. “Сите се надеваме на мирни и регуларни избори и конечно во Македонија да се случат избори по европски терк. Според информациите со кои располага ЛДП, гласањето до 12 часот се одвива мирно, регуларно и на европски начин. Се надевеме дека така ќе заврши и изборниот ден и оти ќе донесе поголем одѕив на граѓаните и промени“, истакна Манасиевски.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ има убедлива предност, што беше потврдено од сите претходни анализи и испитувања на јавното мислење направени од професионални агенции, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер, Никола Груевски. “Ме радува што до овој момент гласањето се одвива фер, демократски и без никакви посериозни проблеми и попречувања. Поголем дел од денот за гласање е веќе поминат и се надевам дека така и ќе заврши“, изјави Груевски по гласањето. Груевски е уверен дека земјава ќе остане на патот на реформите, кои, како што нагласува, ќе победат.
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, искористувајќи го своето гласачко право на предвремените парламентарни избори, ги искажа своите очекувања за мирен изборен ден и за изборна победа. “Се надевам дека ќе имаме мирен изборен ден и оти се ќе помине во најдобар ред, без инциденти, без насилство и без какви било нерегуларности“, изјави Црвенковски по гласањето на избирачкото место број 2809 во скопската населба Капиштец. “Доколку вака одат работите, очекувам сигурна победа. Тоа ќе значи промени и отворање нови перспективи за сите граѓани на Република Македонија“, рече Црвенковски.
| | веќе видена | слични

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека посакува демократска атмосфера. „Би сакал овој процес да се одвива во демократска атмосфера. Граѓаните да излезат на гласање и на мирен начин да го остварат своето демократско право, односно да гласат за оние за кои мислат дека ќе ги бранат најдобро нивните интереси“, изјави Ахмети по гласањето. Досегашниот процес на гласање тој го оцени со „чиста десетка“. „Во целата држава до овој момент изборниот процес се одвива сосема нормално. Би сакал така и да продолжи се' до 19 часот кога и ќе заврши гласањето. Се надевам дека сите фактори во овие избори ќе ја прифатат волјата на гласачите“, истакна Ахмети. (П.Р.)
| | веќе видена | слични
4 копии

Своето гласачко право на предвремените парламентарни избори премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го искористи на избирачкото место број 2.662 во Основното училиште „Кузман Јосифовски-Питу“ во скопска Кисела Вода. „Ме радува зашто до овој момент гласањето се одвива фер, демократски и без никакви посериозни проблеми и попречувања. Поголем дел од денот за гласање е веќе поминат и се надевам дека така и ќе заврши“, изјави Груевски по гласањето. Тој посочи дека според претходните анализи и испитувања на јавното мислење, направени од професионални агенции, ВМРО-ДПМНЕ имаше убедлива предност. „Мислам дека така и ќе остане и дека реформите во Македонија ќе продолжат и ќе победат“, нагласи Груевски. (П.Р.)
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска го искористи своето гласачко право за предвремените парламентарни избори и гласаше на избирачкото место број 2809 во скопската населба Капиштец. - Се надевам дека ќе имаме мирен изборен ден и оти се ќе помине во најдобар ред без инциденти, насилство и без какви било нерегуларности, изјави Црвенковски по гласањето. Тој нагласи дека очекува масовен одѕив од страна на граѓаните. - Доколку вака одат работите очекувам сигурна победа. Тоа ќе значи промени и отворање нови перспективи за сите граѓани на Република Македонија, рече Црвенковски.
| | веќе видена | слични

Македонските политичари и партиски лидери кои си ги измерија силите на предвремените избори 2011 откако гласаа излегоа со очекувања за добар резултат. Претседателот на државата ги сподели очекувањата изборите да поминат на ниво на големите демократии, Груевски очекува да ја потврди предноста која ја покажале аналиизте, Црвенковски очекува победа и промени доколку масовноста биде голема, а Медух Тачи изрази голема надеж дека ќе ги исполниме стандардите. „Посакувам денот да мине во најдобар ред и Македонија да биде рамо до рамо со демократијата во другите земји“ изјави Иванов. „Ме радува што изборите се одвиваат фер и демократски, се надевам дека денот ќе заврши мирно. Според сите анализи имавме предност и мислиме дека така ќе остане“ рече Груевски. „Очекувам масовен одзив на граѓаните, да го искористат демократското право. Очекувам победа и подобар живот за сите граѓани“ рече Црвенковски. „Голема надеж дека ќе ги исполниме стандардите. Забележавме помали инциденти од страна на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 238 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 304 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 214 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски : Ме радува што нема посериозни проблеми на гласањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: