Собир на ДПА во Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“


2 копии

Гласот на референдумот ја определува иднината на земјата, порача претседателот на ДПА Мендух Тачи вечерва на собирот во општина Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“. Со нашата волја како Албанци на референдумот на 30 септември, истакна Тачи, ќе ја запечатиме ориентацијата на земјата за во НАТО и ЕУ. – Нашата определба е прозападна про НАТО и ЕУ и на скептичните треба да им речеме отворено дека секоја наша борба надвор од ваквата определба нема смисла. ДПА во 2008 година ја напушти владата бидејќи тогаш владата не донесе одлука за влез во НАТО, а во 2018 година стана дел од владата за оваа определба, рече Тачи. Од курцијално значење за нас, дополни претседателот на ДПА, е да бидеме дел од НАТО и ЕУ со тоа што ќе придонесеме за интеграција на земјата и на Албанците во системот на западните вредности. Тачи исто така повика на „сериозна мобилизација“, потенцирајќи дека гласот е тоа што ја определува иднината на земјата.
| | веќе видена | слични

Непозната е причината поради која возилото во кое се превезувал Мендух Тачи излетало од патот близу Охридскиот аеродром. Тачи кој се враќал од средбата во Тирана со претседателот на Албанија не е повреден а се здобил со мали повреди на нозете. Сообраќајната незгода се случила вчера попладне а партијата ја потврдила информацијата за Плусинфо. Се очекува полицијата да соопшти детали во текот на денот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вчера попладне имал сообраќајна несреќа откако возилото во кое се возел излетало од патот на десетина километри од Охрид во близина на охридскиот аеродром, потврдија за Плусинфо од партијата. Возилото во кое Тачи бил возен од друг возач од засега неразјаснети причини излетал од патот. Од партијата велат дека Тачи е добар и оти се здобил со мали повреди на нозете и оти немало потреба од медицинска интервенција. Сообраќајната несреќа се случила вчера попладне кога лидерот на ДПА се враќал од посетата на Тирана, каде се сретна со претседателот на Албанија, Илир Мета.
| | веќе видена | слични

Патот кон НАТО, е пат до мирот. Ова е пораката на лидерот на ДПА Мендух Тачи. Тој упати повик за излезност на референдумот, и рече дека на ниту еден начин не е загрозен македонскиот идентитет, туку напротив, како што рече, преку патот до НАТО, идентитетот е побезбеден. „Максимално се обидувам да имам разбирање за чувствителноста за македонскиот идентитет и за одредени реакции од страна на одредени македонски интелектуалци во врска со прашањето за референдумот и договорот со Грција. Ова се дилеми кои ги имаат сите граѓани, меѓутоа и нивната битка за обезбедување на вистинскиот идентитет, воопшто нема смисла надвор од овој пат, патот ЗА референдумот што води во НАТО и ЕУ. Друг пат би бил многу банален, тоа е Србија, асимилација, Русија, Белорусија. Тоа се држави кои постојано го оспоруваат нивниот идентитет“,истакна Мендух Тачи, лидерот на партијата ДПА. Тачи рече дека му пречи хипотетичкиот начин на проценка за тоа дали ќе излезат Македонците на референдумот. „Моментално, најмногу ми пречи кога слушам по ...
| | веќе видена | слични

Порталот експрес.мк пишува за сообраќајка случена утрово. Лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи утринава имал тешка сообраќајна несреќа откако возилото во кое се возел излетало од патот на десетина километри од Охрид во близина на охридскиот аеродром. Возилото во кое Тачи бил возен од друг возач од засега неразјаснети причини излетал од патот околу 8 часот изутрина. Според очевидци на инцидентот кои го виделе возилото веднаш по сообраќајката и го препознале Тачи, и лидерот на ДПА која е дел од владеачката коалиција и неговиот возач немале потешки повреди. ДПА и МВР засега не информираат за инцидентот во кој бил Тачи. Тачи беше дел од сообраќајка и во 2012 година кога неговото возило настрада кај Гостивар. Извор.експрес.мк
| | веќе видена | слични

Најпрво се мачкаат со зејтин, а пред почетокот на дуелот, традиционално се претставуваат пред публиката. Но, секако не недостасуваа ниту традиционалните албански ора. Голем интерес од жителите кои го наполнија теренот. Има стотици борачи кои повеќе “се борат“ за слава отколку за награда. „Со овој спорт се занимавам веќе 4 години, два или три тренинга на ден, зависи, кога имаме најголеми подготовки, правиме по три, а на едноставни турнеи, по еден. Се надевам на победа бидејќи многу се подготвував“, изјави Арбен Абази, борач. Додека младите ги покажуваат своите способности на мегдан, возрасните гледаат со носталгија. Назми раскажува дека освен борење кое станува симбол на спортот во Студеничани, порано се натпреварувале и во јавање, фрлање камен, влечење јаже и други дисциплини. „Традицијата опстојува веќе стотици години. До мене има многу способни спортисти кои ја продолжуваат традицијата, како што ги гледате Авдула Мехмети и Џеладин Османи. Во ова село традицијата продолжува, така како што овој турнир го ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Демократската партија на Албанците кампањата за референдумот вечерва ја продолжи во општина Студеничани, под мотото "Еден чекор напред, за во НАТО и ЕУ!" Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што стои во соопштението на партијата, во своето обраќање пред граѓаните на општина Студеничани, меѓу другото, посочи дека преку гласањето на 30 септември ќе се позиционираме „за„ НАТО и ЕУ. "Ние сме задолжени, најдоброто што ни го даде НАТО на нас Албанците мораме да и возвратиме. Гаранции за остварување на нашите цели се западните вредности, е ДПА што го гарантира тоа", рече Тачи. Референдумот на 30-ти септември, додаде тој, е историски момент кој мора да го сфатиме сериозно, бидејќи се одлучува за иднината на нашите семејства. "Нашата иднина е да станеме дел од најмоќната воено-политичка алијанса - НАТО и на најсилната економска алијанса, Европската унија. Е наша одговорност како граѓани и Албанци на референдумот да го запечатиме нашето прозападно определување и 30 септември е датумот кога Албанците треба да ја докажат ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што стои во соопштението на партијата, во своето обраќање пред граѓаните на општина Студеничани, меѓу другото, посочи дека преку гласањето на 30 септември ќе се позиционираме „за„ НАТО и ЕУ. "Ние сме задолжени, најдоброто што ни го даде НАТО на нас Албанците мораме да и возвратиме. Гаранции за остварување на нашите цели се западните вредности, е ДПА што го гарантира тоа", рече Тачи. Референдумот на 30-ти септември, додаде тој, е историски момент кој мора да го сфатиме сериозно, бидејќи се одлучува за иднината на нашите семејства. "Нашата иднина е да станеме дел од најмоќната воено-политичка алијанса - НАТО и на најсилната економска алијанса, Европската унија. Е наша одговорност како граѓани и Албанци на референдумот да го запечатиме нашето прозападно определување и 30 септември е датумот кога Албанците треба да ја докажат ова определба на дело, излегувајќи масовно на референдумот и гласајќи за НАТО и ЕУ, рече лидерот на ДПА. 
| | веќе видена | слични

Со нашата волја како Албанци на референдумот на 30 септември, истакна Тачи, ќе ја запечатиме ориентацијата на земјата за во НАТО и ЕУ. - Нашата определба е прозападна про НАТО и ЕУ и на скептичните треба да им речеме отворено дека секоја наша борба надвор од ваквата определба нема смисла. ДПА во 2008 година ја напушти владата бидејќи тогаш владата не донесе одлука за влез во НАТО, а во 2018 година стана дел од владата за оваа определба, рече Тачи. Од курцијално значање за нас, дополни претседателот на ДПА, е да бидеме дел од НАТО и ЕУ со тоа што ќе придонесеме за интеграција на земјата и на Албанците во системот на западните вредности. Тачи исто така повика на „сериозна мобилизација“, потенцирајќи дека гласот е тоа што ја определува иднината на земјата. /MИА
| | веќе видена | слични

Останато

Во овој момент не гледаме основи за покренување на дисциплинска одговорност на јавниот обвинител, но ќе почекаме да видиме што ќе заклучи Советот на јавни ...
сите 447 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ на денешната средба со францускиот амбасадор во Белград, Жан Лиј Фалкони имаше разговори околу „идната политика за ...
сите 232 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со заменик-координатор на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ, Торстен Фреи. На средбата се ...
сите 270 | | | веќе видена

Согласно член 8 и член 16 од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица (Службен весник на РСМ, бр.133 од 28.06.2019 година), ...
сите 69 | | | веќе видена

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска, во интервју за „Макфакс“ откри нови детали за ветингот: Покрај тоа што ќе се испита имотната состојба на ...
сите 147 | | | веќе видена

Рожер Федерер не успеа во голем стил со титула да ја заврши 2019 година иако му се укажа таква шанса за тоа на завршниот турнир во Лондон каде ја мина групната ...
сите 121 | | | веќе видена

На запад ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а преку централните делови и особено на исток ќе има зголемена облачност со повремени врнежи од дожд со ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собир на ДПА во Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: