Тачи: Ова е многу добра вест, ќе продолжиме со вакви чекори на реформи

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи за ТВ21 го искажал своето задоволство од денешното гласање во законодавниот дом и прифаќањето на уставните промени кои ги предложи Владата. Обврска на сите албански пратеници беше да го зацементираме патот на Албанците и на Македонија кон НАТО. Верувам дека ова е многу добра вест за сите граѓани на Македонија, но и за регионот. Тоа беше голем проблем, кој се реши. Во овој процес учествуваа многу лица, политички партии, Владата, но за ова е заслужна меѓународната заедница која не доведе до оваа ситуација. Ќе продолжиме со вакви чекори на реформи, но верувам дека отсега ќе биде полесно. Ситуацијата е релаксирачка и верувам дека од сега многу побрзо ќе чекориме кон НАТО и ЕУ, изјавил Тачи.
| | веќе видена | слични

Косовскиот претседател, Хашим Тачи наведе дека е непростливо идните генерации да бидат заложници на недостатокот од храброст на политичарите од Косово да го решат конфликтот со Србија. „Мораме да размислиме за нашите достигнувања, предизвиците и наследството кое им го оставаме на нашите деца. Би било непростливо на идните генерации да им оставиме иднина во која би биле заложници на популистички акти и недостатокoт од храброст во решавањето на вековниот конфликт со Србија“, напиша Тачи на „Фејсбук“. Тој додаде дека верува оти со взаемното признавање помеѓу Белград и Приштина ќе биде отпочнат процес на суштинска трансформација на косовското раководство и начинот на управување. „Уверен сум дека по договорот ќе почне нова ера, каде никој никогаш нема да може да претендира дека ќе добие гласови во име на недовршената политичка борба со Србија. На Косово му е потребна оваа трансформација за ефикасни институции, управување фокусирано на реформи, економски развој и социјална благосостојба. Им го должиме тоа на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај преку социјалните мрежи го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание. „Го поздравувам изгласувањето на уставните промени во македонското Собрание за промена на името во Република Северна Македонија, како голем чекор на патот кон евроатлантските интеграции на соседната држава. Овој настан, кој е значаен за новата историја на Западен Балкан претставува надеж дека нашиот регион оди во правец на еден траен мир“, напиша косовскиот премиер Рамуш Харадинај на социјалната мрежа „Фејсбук“. Тој во својата честитка додаде дека го поздравува Зоран Заев за докажаната прозападна визија, и како што посочи ги поздравува и Албанците од Македонија за клучната улога во овие промени, напиша Харадинај. Честитика по синоќешното гласање приситгна и претседателот на Косово Хашим Тачи, како и од претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели.
| | веќе видена | слични
7 копии

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со Грција околу името на државата, јави дописникот на МИА од Приштина. Харадинај му изрази прзнание на македонскиот премиер Зоран Заев за, како што вели, неговата „докажана прозападна визија која е значајна за целиот регион“, а одлуката на македонското Собрание за усвојување на уставните измени ја оцени како „огромен чекор кон евроатланските интеграции на соседната држава“. Го поздравувам изгласувањето на уставните измени во Собранието на Македонија за промена на името во Република Северна Македонија, како голем чекор на патот кон евроатлантските интеграции на соседната држава. Овој настан, кој е значаен за новата историја на Западен Балкан, претставува надеж дека нашиот регион оди во правец на еден опстоен мир. Го поздравувам мојот хомолог Зоран Заев за докажаната ...
| | веќе видена | слични

Политичките лидери во Приштина му честитаа на Скопје и премиерот Зоран Заев за усвојувањето на уставните измени за промена на името на земјата во Република Северна Македонија. Од Приштина ги истакнуваат заслугите на албанските пратеници во Собранието за донесувањето на таа одлука. Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фјесбук напиша дека Македонија направила голем исчекор наред, отворајќи перспектива на политичката стабилност, продолжение на реформи и интеграција на земјата во северо-атланските институции. -Нивната одлука не беше ниту малку лесна, ни популистилка, но беше праведна одлука, која ги надминува партиските интереси за државата и нејзините граѓани. 2019 година треба да биде година на гоелми одлуки и за Косово, година кога ќе се заврши вековниот конфликт меѓу Косово и Србија, со постигнување на сеопфатен договор-напишал Тачи на Фејсбук. Претседателот на Собранието Кадри Весели оценил дека оваа одлука на Собранието ќе го забрза процесот на зачленување во НАТО на сите земји од регионот и им се ...
| | веќе видена | слични

Харадинај му изрази прзнание на македонскиот премиер Зоран Заев за, како што вели, неговата „докажана прозападна визија која е значајна за целиот регион", а одлуката на македонското Собрание за усвојување на уставните измени ја оцени како „огромен чекор кон евроатланските интеграции на соседната држава". – Го поздравувам изгласувањето на уставните измени во Собранието на Македонија за промена на името во Република Северна Македонија, како голем чекор на патот кон евроатлантските интеграции на соседната држава. Овој настан, кој е значаен за новата историја на Западен Балкан, претставува надеж дека нашиот регион оди во правец на еден опстоен мир. Го поздравувам мојот хомолог Зоран Заев за докажаната прозападна визија, како и Албанците од Македонија за клучната улога во овие промени, напиша Храдинај во неговата објава на Фејсбук недолго по изгласувањето на уставните промени во македонското Собрание. Успешниот исход на гласањето за промените на Уставот на РМ, со кои се верификува Договорт со Грција, го поздрави ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 198 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 255 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 292 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тачи: Ова е многу добра вест, ќе продолжиме со вакви чекори на реформи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: