Ахмети - Баришиќ: Партиите што поскоро да ги надминат разликите за специјалниот обвинител

3 копии

Претседателот на ДУИ Али Ахмети оствари средба со новоименуваната хрватска амбасадорка, Данијела Баришиќ, при што двајцата разговараа за актуелните политички случувања во Македонија, договорот од 2-ри јуни, преговорите на работните групи како и меѓуетничките односи. Ахмети оцени дека спроведувањето на договорот значи пристап на земјата кон евроатлантските стандарди и враќање на политичката и институционалната стабилност, а поради тоа ДУИ го поддржува неговото целосно спроведување. Ахмети ги претставил и ставовите на ДУИ во врска со специјалниот обвинител, како и потребата за законско регулирање на прислушуваните разговори со цел да се гарантираат фер и еднакви услови за сите учесници во политичкиот процес. Партиите треба да ги надминат разликите за специјалниот обвинител што е можно поскоро и да продолжат со работа во насока на спроведувањето на другите точки на договорот, порачуваат од ДУИ Во врска со меѓуетничките односи, Ахмети се осврнал на разликите со политичките партии за службена употреба на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Апсолутно сум сигурен во победата на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на претстојните избори, рекол претседателот на ДУИ Али Ахмети, на средбата со новоименуваната амбасадорка на мисијата на ОБСЕ во Македонија, Нина Соумалаинен. - Сите овие валкани и конструктивни кампањи се во однос на предвремени парламентарни избори и се прават со профитабилни цели од кругови познати за нас - рекол Ахмети, изразувајќи жалење што на овие избори ќе бидат поделени гласовите на Албанците, особено во борбата меѓу албанската опозиција.
| | веќе видена | слични

Скопје, 11 септември 2015 (МИА) - Претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети се сретна со новоименуваната амбасадорка на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Нина Соумалаинен. Како што информираат од партијата, на средбата станало збор за политичката ситуација во земјата, спроведувањето на договорот од 2-ри јуни и протоколот од 15-ти јули, како и за предизвиците на земјата пред изборите во април наредната година. Посакувајќи среќа во работата и успех на новоименуваната амбасадорка, Ахмети говореше околу одличната соработка на ДУИ со мисијата на ОБСЕ во текот на сите предизвици во оваа земја и изрази уверување дека оваа комуникација ќе продолжи и во иднина. Тој ја информира амбасадорката дека ДУИ има инвестирано многу околку напорите за постигнување на договорот од 2-ри јуни оценувајќи дека овој договор е важен за иднината на земјата. Ахмети, како што стои во соопштението, истакна дека проблемите ќе се надминат и дека е постигнат напредок во усогласувањето на ставовите за изборните ...
| | веќе видена | слични

Како што информираат од партијата, на средбата станало збор за политичката ситуација во земјата, спроведувањето на договорот од 2-ри јуни и протоколот од 15-ти јули, како и за предизвиците на земјата пред изборите во април наредната година. Посакувајќи среќа во работата и успех на новоименуваната амбасадорка, Ахмети говореше околу одличната соработка на ДУИ со мисијата на ОБСЕ во текот на сите предизвици во оваа земја и изрази уверување дека оваа комуникација ќе продолжи и во иднина. Тој ја информира амбасадорката дека ДУИ има инвестирано многу околку напорите за постигнување на договорот од 2-ри јуни оценувајќи дека овој договор е важен за иднината на земјата. Ахмети, како што стои во соопштението, истакна дека проблемите ќе се надминат и дека е постигнат напредок во усогласувањето на ставовите за изборните прашања, како и за специјалниот обвинител. Запрашан во врска со неговите проценки за идните избори,  Ахмети  изрази апсолутна сигурност за победа на Демократската Унија за Интеграција и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети, денеска ја пречека новоименуваната амбасадорка на мисијата на ОБСЕ во Македонија, Нина Соумалаинен. Ахмети и Соумалаинен разговарале околу политичката ситуација во земјата, спроведувањето на договорот од 2-ри јуни и протоколот од 15-ти јули, како и за предизвиците на земјата пред изборите во април наредната година. „Посакувајќи среќа во работата и успех на новоименуваната амбасадорка, г. Ахмети говореше околу одличната соработка на ДУИ со мисијата на ОБСЕ во текот на сите предизвици во оваа земја и изрази уверување дека оваа комуникација ќе продолжи и во иднина. Лидерот Ахмети ја информира амбасадорката дека ДУИ има инвестирано многу околку напорите за постигнување на договорот од 2-ри јуни затоа што сме оцениле дека овој договор е важен за иднината на земјата. Г. Ахмети истакна дека проблемите ќе се надминат и дека е постигнато напредок во усогласувањето на ставовите за изборните прашања како и за специјалниот обвинител. Сликата за Македонија ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ДУИ , Али Ахмети на хрватската амбасадорка и ги претстави ставовите на ДУИ во врска со Специјалниот Обвинител како и потребата за законско регулирање на прислушкуваните разговори со цел да се гарантираат фер и еднакви услови за сите учесници во политичкиот процес. Партиите треба да ги надминат разликите за Специјалниот Обвинител што е можно поскоро и да продолжат со работа во насока на спроведувањето на другите точки на договорот. Денес во седиштето на Демократската Унија за Интеграција во Тетово, Претедателот Али Ахмети, се сретна со новоименуваната хрватска Амбасадорка, г-ѓа Данијела Баришиќ. Претседателот Ахмети и хрватската Амбасадорка разговараа околу актуелните политички случувања во Македонија, договорот од 2-ри јуни и преговорите на работните групи како и меѓуетничките односи. Лидерот Ахмети оцени дека спроведувањето на договорот значи пристап на земјата кон Евро-атлантските стандарди и враќање на политичката и институционалната стабилност, затоа ДУИ го поддржува целосното ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 159 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ахмети - Баришиќ: Партиите што поскоро да ги надминат разликите за специјалниот обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: