АГТИС: Не верувајте на предизборните ветувања на политичарите


Колку навистина се важни програмите и проектите за граѓаните? Дали им веруваат, дали мислат дека се тие одраз и резултат на некакви научни или граѓански приоритети. Дали се тие само резултатите од анкетите, кои партиите ги имаат направено со граѓаните, па знаат “што кај нив моментно поминува”? Истражувањето е спроведено од страна на АГТИС од 28 февруари до 6 март годинава, на анкетен примерок од 944 испитаници во 9 општини (4 промили од населението во Пелагонија) и се состоеше од теренска анкета, по случаен избор, со пишан прашалник со мени одговори, а претпоставениот степен на доверба е 95% (прецизност на мерење: ± 5%). Степенот на прифаќање на анкетирање беше одличен (само 20% граѓани одбиле да се анкетираат). Спрема етничка припаданост на испитаниците најмногу биле Македонци (81,4%). Во просек, 33% испитаници биле прашани од партиите за нивните мислења за приоритетите на општините. Во градските средини, најмалку се прашани граѓаните на Битола со 18%, додека во Прилеп (30%), Ресен (32%), Крушево (32,5%) ...
| | веќе видена | слични

Не верувајте им на предизборните ветувања на политичарите. Речиси сите во предизбориа ветуваат далеку повеќе отколку што можат да исполнат, велат од невладината Асоцијација за граѓанска толеранција и соработка од Прилеп. Од оваа невладина организација ги анализираат предизборните ветувања на политичарите и апелираат до нив да бидат поскромни – градоначалникот не е златна рипка и треба да си ги знае можностите. Повеќе од разговорот со Александар Цветкоски од невладината организација АГТИС.
| | веќе видена | слични

Останато

Македонците се придружија на твитер-кампањата за „пристап“ до милијардите на Илон Маск, меѓу бројните барања за помош и инвестиции од целиот свет кои ...
сите 393 | | | веќе видена

Навреди, покани за одмазда, националистички, шовинистички и фашистички повици – сите под патриотски закрила гледаме оваа недела на социјалните мрежи и насекаде ...
сите 45 | | | веќе видена

Најубав деликатес за летните денови... Изматете жолчка од 4 лажици,смесата да биде пенаста,додадете шеќер,масло,вода,брашно и кора од лимон.Сето тоа ставете ...
сите 77 | | | веќе видена

Овој викенд започнува Венера во Девица во тригон со Сатурн во Јарец.Венера и Сатурн обединети во единствен тригон донесуваат сериозна доза на ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АГТИС: Не верувајте на предизборните ветувања на политичарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: