Агенцијата за претприемаштво ќе се финансира од буџетот

Агенцијата за поддршка на приемаштвото отсега натаму средствата за работа ќе ги обезбедува директно од буџетот, а не како досега, со трансфер од Владата, преку Министерството за економија. Ова го носат измените на Законот за основање Агенција за поддршка на приемаштвото, кои вчера ги изгласа Собранието по скратена постапка. „Измените ќе овозможат увид во начинот на трошење на средствата за работа на Агенцијата, поголема транспарентност и одговорност на трошењето“, е наведено во образложението. Пратеничката група на СДСМ го поддржа Законот, но со неколку сугестии. Едната од нив е Агенцијата за приемаштво да се соедини со Агенцијата за привлекување странски инвестиции.
| | веќе видена | слични

По скратена постапка изгласани Измените во законот  финансирање на Агенцијата за поддршка на претприемаштво . Според донесените измени, Агенцијата за поддршка на претприемаштво средствата за работа ќе ги обезбедува директно од буџетот, кој досега се добиваа со трансфер од Владата, преку Министерството за економија. Македонсктие пратеници на Собраниската седница вчера, по скратена постапка го изгласаа овој Закон според кој се ќе се овозможи увид во начинот на трошење на средствата за работа на Агенцијата, поголема транспарентност и одговорност на трошењето. Дел од пратениците предлагаат оваа Агенцијата за поддршка на претприемаштво да биде дел од Агенцијата за привлекување странски инвестиции.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Агенцијата за претприемаштво ќе се финансира од буџетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: