Агенцијата за претприемаштво ќе се финансира од буџетот

Агенцијата за поддршка на приемаштвото отсега натаму средствата за работа ќе ги обезбедува директно од буџетот, а не како досега, со трансфер од Владата, преку Министерството за економија. Ова го носат измените на Законот за основање Агенција за поддршка на приемаштвото, кои вчера ги изгласа Собранието по скратена постапка. „Измените ќе овозможат увид во начинот на трошење на средствата за работа на Агенцијата, поголема транспарентност и одговорност на трошењето“, е наведено во образложението. Пратеничката група на СДСМ го поддржа Законот, но со неколку сугестии. Едната од нив е Агенцијата за приемаштво да се соедини со Агенцијата за привлекување странски инвестиции.
| | веќе видена | слични

По скратена постапка изгласани Измените во законот  финансирање на Агенцијата за поддршка на претприемаштво . Според донесените измени, Агенцијата за поддршка на претприемаштво средствата за работа ќе ги обезбедува директно од буџетот, кој досега се добиваа со трансфер од Владата, преку Министерството за економија. Македонсктие пратеници на Собраниската седница вчера, по скратена постапка го изгласаа овој Закон според кој се ќе се овозможи увид во начинот на трошење на средствата за работа на Агенцијата, поголема транспарентност и одговорност на трошењето. Дел од пратениците предлагаат оваа Агенцијата за поддршка на претприемаштво да биде дел од Агенцијата за привлекување странски инвестиции.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 94 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 116 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 51 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 255 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Агенцијата за претприемаштво ќе се финансира од буџетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: