Африкански квалификиации за СП во фудбал за инвалидизирани лица (видео)

Како дел од напорите за борба против дискриминацијата со која секојдневно се среќаваат лицата со инвалидитет, во Африка се организираа и квалификации за Светско првенство во фудбал за овие лица кое ќе се одржи идната година во Иран. Во финалето Либерија ја совлада Гана по изведувањето пенали, откако во регуларниот тек натпреварот заврши без победник. Погледнете го видеото подолу и ќе видите колку овие момци навистина се добри, без разлика што се инвлиди...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 112 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 202 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 86 | | | веќе видена

Дали Владата и локалната власт во Охрид се способни во определениот дополнителен рок да го исполнат ветувањето и да ги реализираат клучните препораки на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Африкански квалификиации за СП во фудбал за инвалидизирани лица (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: