Ford бара да Lynk & Co го промени името

Приложија жалба, мислат дека нивното име премногу потсетува на Lincoln... Гели планира револуција со новата арка на возила Lynk & Co, која ќе биде наменета за младите корисници кои не бараат нужна сопственост над возилото, туку се согласуваат и на модел каде што автомобилот ќе го делат со повеќе корисници. Меѓутоа, името не им се допаѓа на Ford, кој мисли дека името на нивната марка потсетува премногу на марката во нивна сопственост, Lincoln. Во Ford тврдат дека стогодишнинатата на Lincoln може да биде загрозена од појавата на новата марка, која слично се пишува и изговара, а во тоа гледаат и опасност. Жалбата е предадена, а доколку биде прифатена Lynk & Co ќе мора да го промени името, барем на територијата на САД.
| | веќе видена | слични

Идејата за преименување на скопскиот аеродром во „Александар Велики“ се појавила 14 години пред тоа да го стори владата на Никола Груевски во 2006. Угледното француско списание „Политик етранжер“ во изданието од 1992 пишува дека скопскиот аеродром е преименуван во “Александар Велики” уште во таа година. Истата таа 1992, една година по прогласувањето независност на Македонија, Грција го преименува Аеродромот во Солун од „Микра“ во „Македонија“. Во истражувачкиот текст што за ова го напишав во ноември, 2009, ниту тогашната власт ниту политичарите од македонското државно раководство кои беа современици на текстот во „Политик етранжер“ не знаеја дека таква идеја постоела во 1992. Во делот за Македонија во текстот на Јерасимос пишува: „Денешна Грција си игра со тоа што се плаши самата себеси, предимензионирајќи ги провокациите кои нејзините соседи си земаат итро задоволство да ги мултиплицираат: печатење на Белата кула во Солун на македонските банкноти, името Александар Велики дадено на Аеродромот во Скопје, ...
| | веќе видена | слични

Грција е загрижена дека со заминувањето од власт на Никола Груевски останува без аргументи да ги блокира евротлантските интеграции на Македонија, вели весникот „Катимерини“ во анализата, насловена „Софија, Скопје и името“. Според „Катимерини“, се очекува по локалните избори во Македонија во октомври да дојде до придвижување на процесот за решавање на проблемот со името, но овојпат Грција не може да се повика на иредентистичката политика на Груевски, а и неговиот наследник Зоран Заев, како што пишува весникот, сигурно нема да дозволи неговите министри да се сликаат со знамиња на Олимп како што тоа го направи Антонијо Милошоски. „До почетокот на летото моравме да се бориме со Груевски и неговиот националистички занес. Тој нѐ радуваше и ни даде со неговата политика на иредентизам аргументи да ја блокираме евроатлантската перспектива на земјата, без разлика на тоа што тој го искористи тоа за да шири антигрчки отров во домашната јавност. Па, што ќе правиме без неговото плашило? Заев, без целосно да ја отфрли ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сега, првпат во последниве неколку години, имаме некои нови податоци, кои под одредени услови, можат да го откочат процесот, но сепак не пред локалните избори во октомври во Скопје, пишува „Катимерини". Како што се доближува есента, како и секоја година, добиваме информации, вообичаено со протекување, во врска со името на Скопје, пишува „Катимерини" во коментар под наслов „Софија, Скопје и името". Според весникот, „досега не се преземени суштински чекори и само се потврдени цврстите позиции на Скопје и Атина со потсетување дека двете страни веќе направиле отстапки". - Сега, првпат во последниве неколку години, имаме некои нови податоци, кои под одредени услови, можат да го откочат процесот, но сепак не пред локалните избори во октомври во Скопје, информира „Катимерини". Во текстот се потсетува дека до почетокот на летото, Грција „мораше да се бори против Груевски и неговата националистичката хистерија". - Тоа ни одговараше и ни даде аргументи да ја спречиме евро-атлантската перспектива на земјата, коментира ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ford бара да Lynk & Co го промени името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: