Садовите за безбедносна проверка на аеродромите пренесуваат повеќе вируси од јавните тоалети

Пластичните садови кои се користат при безбедносната проверка на аеродромите содржат повеќе респираторни вируси отколку јавните тоалети, покажа неодамна објавено истражување. Студијата, насловена „Прикажување на патогени респираторни вируси на често допрени површини на аеродромите“, се базираше на 90 примероци земени од различни површини и четири примероци на воздух собрани на аеродромот Хелсинки-Вантаа во текот на три недели во 2016 година. Примероците се собирале неделно во различни делови од денот од различни места низ кои поминуваат патниците, од оградата на ескалаторите и копчињата за лифт, до количките и играчките во детската област. Од тестираните примероци, се утврди дека безбедносните садови претставуваат најголем потенцијален ризик од вирусна зараза, при што четири од осум примероци излегле позитивни. Респираторните вируси откриени на садовите вклучуваат Аденовирус, грип А, Риновирус и Коронавирус (атипична пнеумонија) ОЦ43. За споредба, од 42 примероци земени од три области во јавните тоалети на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Следниот пат откако ќе минете низ аеродромска контрола, здравствените работници советуваат да си ги измиете рацете. Според резултатите од истражување на научници од Финска и Велика Британија, половина од пластичните садови во кои се складираат предметите на патниците, можат да предизвикаат сериозни респираторни инфекции. Имено, истражувањето покажало дека четири од осум пластични садови содржат риновируси или аденовируси, за кои е познато дека предизвикуваат настинка. Резултатите само докажуваат дека аеродромите и понатаму се погодни за појава на епидемии, посебно во САД, зашто таму во пластичните садови на аеродромската контрола патниците оставаат и храна и пијалаци. Научниците предлагаат аеродромите ширум светот неколкупати дневно да ги дезинфицираат садовите за складирање предмети, што моментално не е случај. Текстот На аеродромите постои место што е повалкано и од тоалетите е превземен од МАКФАКС.
| | веќе видена | слични

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

Државниот секретар од Министерството за земјоделство, Нефрус Челику, заедно со министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската ...
сите 91 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

По средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон во Париз, српскиот претседател Александар Вучиќ одговарајќи на новинарски прашања рече дека очекува ...
сите 245 | | | веќе видена

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Садовите за безбедносна проверка на аеродромите пренесуваат повеќе вируси од јавните тоалети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: