Адвокатската комора молчи за нападите врз адвокатите

Адвокатската комора не се обиде да ги заштити адвокатите, а очекувавме такво нешто - изјави адвокатот Стеван Павлески, бранител на дел од притворените во „Пајажина“. Адвокатите на притворените во случајот „Пајажина“ го чекаат исходот од жалбата што ја испратија до Апелациониот суд во врска со необразложеното продолжување на притворот за Велија Рамковски и уште тринаесет управители на фирми од Перо Наков. Додека јавноста се обидува да дознае кои се судиите кои добивале закани, адвокатите се изненадени од крајно повлечената позиција на Адвокатската комора, која очекуваа да ги одбрани при нападите од Кривичниот суд. - Бидејќи се повеќе обвинети, рокот од 48 часа од поднесувањето на поединечните жалби вчера би требало да е завршен, така што денес треба да поминат во Апелација и најверојатно в понеделник ќе знаеме каква ќе биде одлуката. Очекуваме брза реакција на судот затоа што се работи за притворски предмет. Сепак, зачудувачки и разочарувачки е зашто досега Адвокатската комора не се обиде да ги заштити ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 260 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Адвокатската комора молчи за нападите врз адвокатите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: