Сметките пак замрзнати, А1 се враќа пред Влада

Најгледаната телевизија во Македонија, А1 од вчера повторно се врати пред Владата и оттаму ќе ги емитува своите информативни изданија. Причина за враќањето на Илинденска б.б. е повторното замрзнување на сметките на десет фирми од Перо Наков, меѓу кои и на телевизијата и на трите весници. Истражниот судија за случајот „Пајажина“, Владимир Туфегџиќ не ја почитуваше одлуката на Кривичниот совет, и водејќи се по жалбата на Јавното обвинителство и по желбата на обвинителката Гордана Гешкоска, повторно ги замрзна сметките, овојпат на десет фирми од Перо Наков, меѓу кои и на А1 телевизија. Во новото решение на судот се соопштува дека привременото замрзнување на паричните средства на банкарските сметки за А1 телевизија изнесува 2 милиони евра, за „Плус продукција“, фирмата која стои зад трите најтиражни дневни весници, „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ е 70.000 евра, а вкупната сума за која се блокирани десетте фирми од Перо Наков достигнува до 3,3 милиони евра. Судот ја поштеди од замрзнување единствено фирмата ...
| | веќе видена | слични

Адвокатите на осомничените во случајот „Пајажина“ ја подготвуваат жалбата за замрзнатите сметки на десетина фирми на „Перо Наков“ што се под истрага. Тие ќе го искористат последниот законски рок - денеска за да ги кажат своите забелешки од понеделничката одлука на истражниот судија Владимир Туфегџиќ. Според нив, истражниот судија воопшто не ги прифатил забелешките на Кривичниот суд на Основниот суд Скопје 1, кој предходно ги уважи жалбите на управителот на А1 телевизија и на останатите правни лица во случајот „Пајажина“ и ги врати решенијата на повторно одлучување. „Тоа ќе биде основата, но, освен тоа, ќе се жалиме и на други работи: на пример, од каде му е сумата на Обвинителството за долгот на фирмите“, ни изјави адвокатот Мирослав Вуиќ. Додека адвокатите ја подготвуваат жалбата, Обвинителството продолжува да ја плете мрежата околу „Пајажина“. За утре е закажан уште еден распит на веќе осомничените управители на спорните фирми, а се очекува пред судијата првпат да зборува и новоосомничениот управител, за ...
| | веќе видена | слични

Проширена е истрагата за случајот „Пајажина“. Истражниот судија го прифати барањето на Јавното обвинителство, еден нов осомничен и 2 милиони евра ново даночно затајување се запишува на досието „Перо Наков“. Новоосомничениот е управител од Струмица. Подолго време му бил соработник на Рамковски. За останатите осомничени ќе се утврдува одговорност за нови кривични дела. Истрагата сега е дополнета со нови обвинувања за секој од нив. За новите тврдења на обвинителството сите осомничени во петок ќе бидат изведени пред истражен судија. 11 лица се во притвор, три управителки се во куќен притвор, за новиот осомничен во аферата „Пајажина“ обвинителството не побара притворање. Славица Арсова
| | веќе видена | слични

Обвинителката Гешкоска бара проширување на истрагата за ново лице, управител, чиј идентитет се крие, а не се ни бара притвор, иако наводно станува збор за даночно затајување од нови 2 милиони евра. Обвинителката Гордана Гешкоска уфрла ново лице во аферата „Пајажина“. Според нејзиното барање за проширување на истрагата, станува збор за ново лице, управител, кој се товари за нови 2 милиони затаен данок. До затворањето на весникот не беа познати ни лицето ни фирмата за која станува збор. „Пресс 24“, кој прв ја објави веста, тврди дека станува збор за една од веќе посочените фирми, додека телевизијата Канал 5 дознала дека управителот не е од фирмите на Перо Наков. Најинтересно од се е што овој пат Обвинителството не побарало истражниот судија да одреди мерка притвор за новото лице. Тоа е многу чудно, бидејќи станува збор за крупна сума, која според досегашната пракса на Јавното обвинителство, веројатно повторно е истресена од ракав. Како што е познато, без никакво вештачење, Обвинителството досега ...
| | веќе видена | слични

Докази за уште два милиона евра неплатен данок на фирмите од „Перо Наков“ собрало Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Со тоа, вкупниот долг на десетината фирми, меѓу кои А1 телевизија и „Плус продукција“, која ги издава дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „**** е Ре“, се искачи на пет милиони евра. Од Обвинителството бараат истражниот судија што го води предметот „Пајажина“ да ја прошири истрагата за уште едно лице, кое, како што дознаваме, не било вработено во фирмите на „Перо Наков“. „Во меѓувреме, откривме нови кривични дела“, ги објаснуваат од Обвинителството новите моменти во истрагата. Со завчерашната одлука на истражен судија, банкарските сметки на десетината фирми повторно беа замрзнати, со цел државата да успее да си ги наплати средствата што и' припаѓаат. Стануваше збор за долг од три милиони евра, кои фирмите не можат да го платат, бидејќи немаат имот што вреди за тие пари. Адвокатите на осомничените во „Пајажина“ најави жалби на одлуката на судот, оценувајќи ја како ...
| | веќе видена | слични

Два месеца по отворањето на случајот „Пајажина“, во кој петнаесет луѓе се осомничени за нелегално стекнати пари, Јавното обвинителство бара проширување на истрагата Во барањето за проширување на истрагата, обвинителот од истражниот судија бара да биде распрашан уште еден новоосомничен. Неговиот идентитет се чува во тајност, најверојатно до петок, за кога е закажан распитот и на другите петнаесет осомничени, за да се изјаснат по новите обвинувања на обвинителството. Барањето за проширување на истрагата се случува во период во кој судот треба да одлучува за укинувањето на мерката притвор и кога на осомничените од фирмите од Перо Наков им истекува второто продолжение од притворот. Засега три притворенички се во домашен притвор, а во истражниот затвор се уште 11 осомничени. Сите нив обвинителството ги товари дека незаконски стекнале околу дваесет милиони евра.
| | веќе видена | слични

Во случајот е замешан уште еден управител на фирма, која не е регистрирана на адресата на која се наоѓа телевизијата „А1“, открива Обвинителството Обвинителството откри дека во случајот „Пајажина“, за кој првоосомничен е газдата на телевизија „А1“ Велија Рамковски е замешан и управител на фирма која е регистрирана надвор од дворот на „Перо Наков“ бб каде што досега се одвиваше истрагата. Од Обвинителството побараа истражниот судија да ја прошири истрагата и за тој управител и за неговата фирма, зашто се сомнева дека со перење пари и со затајување данок бил направен криминал од дополнителни два милиона евра. Со ова вкупната проценета сума за која е оштетена државата сега се искачи на пет милиони евра. Веќе било одлучено в петок повторно да се повикаат на распит досегашните осомничени, но и новоосомничениот управител. Засега не се открива идентитетот на управителот и името на фирмата. Од Обвинителството велат дека од досегашната истрага добиле сериозни докази дека и тој управител на фирма кој досега не бил ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Банкарските сметки на А1 телевизија беа повторно замрзнати во понеделникот (14-ти февруари), по судската одлука во Скопје. Сметките на популарниот телевизиски канал, познат по своите критики за владата, и девет други претпријатија ќе останат привремено блокирани. Сметките беа само привремено деблокирани минатата недела. Сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, и управниците на другите правни лица се под истрага за даночно затајување и перење пари. (МИА, Макфакс, А1 - 14/02/11)
| | веќе видена | слични

Да се прошири истрагата во случајот Пајажина за уште едно лице побара Јавното обвинтилество кое утврдило дека штетата се зголемила за нови два милиона евра. Станува збор за управител на нова фирма која досега не беше дел од истрагата. Обвинителството не предлага притвор за овој управител. Истражниот судија во петок уште еднаш ќе ги испрашува сите осомничени во случајот “Перо Наков“ за да утврди дали и други се вмешани во затајувањето данок и перењето пари. По неколкуте промени на сумата сега новата штета се проценува на 5 милиони евра. Првично беше четири, па се симна на три и сега повторно се зголемува на 5 милиони евра. Претходно истражниот судија по втор пат ги замрзна сметките на фирмите од “Перо Наков“.
| | веќе видена | слични

Се проширува истрагата во случајот „Пајажина“. Јавниот обвинител Љупчо Шврговски денеска побара судијата со истрагата да опфати уште едно лице кое досега не било поврзано со сомнежите за финансиски криминал и даночно затајување кај 11 – те фирми од Перо Наков бб. Шврговски за Алсат изјави дека побарал и оние кои веќе се во притвор, меѓу кои е и сопственикот на телевизијата А1, Велија Рамковски, да се осомничат за нови кривични дела кои досега не беа вклучени во обвинението. Обвинителството вели дека со тие нови кривични дела има основано сомнение за ново затајување на данок од дополнителни 2 милиони евра. Досега истражните органи се сомневаа дека по основ на неплатен данок државата била оштетена за 4,2 милиони евра. Шврговски вели дека дополнително ќе се одлучува дали овие 2 милиони евра ќе се додадат на сумата од околу 3 милиони евра за чија наплата судот вчера по втор пат ги замрзна сметките на 10 фирми од Перо Наков, вклучувајќи ја и сметката на телевизијата А1. Адвокатите на дел од притворените во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен интерес на институцијата е зачувување на ...
сите 330 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сметките пак замрзнати, А1 се враќа пред Влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: