Езеро на Марс доказ дека таму имало живот?


Езеро на Марс доказ дека таму имало живот? Минералите што ги идентификувало возилото Кјуриозити на Марс сугерираат дека на тоа место некогаш се наоѓало езеро со слаб салинитет и неутрална pH вредност, а тоа се услови погодни за развој на живот, велат научниците Научниците на НАСА тврдат дека кратерот на северанта страна на Марс некогаш бил дом на огромно езеро во кое бил можен живот на микроби, како и тоа дека слатководното езеро постоело околу 100.000 години во самиот центар на кратерот Геил, 90 милји долга формација која настанала со удар на метеорит пред околу 3,7 милијарди години. Тестовите на примероци од карпите што ги извади роверот Кјуриозити откриле присуство на фини глинени минерали кои се формирале во непроточна вода. „Присуството на овие минерали ни говори дека во прашање била свежа вода, што значи дека постоеле погодни услови за развој на микроби што би можеле да се одржуваат во живот“, изјави Саџев Гупта, геолог од Кралскиот колеџ во Лондон и еден од членовите на научниот тим на ...
| | веќе видена | слични

19 годишниот Горан Атанасовски и 24 годишниот Адриан се двајцата македонски државјани меѓу 200.000 апликанти од целиот свет кои се пријавија за патување до Марс во еден правец што треба да се случи во 2025 година. Патувањето на Црвената планета го организира холандската компанија Марс Оне и не овозможува повторно враќање на Земјата, затоа патниците ќе треба на поаѓање да се збогуваат со сите што го познаваат во нивните животи. Во нивните апликации Горан и Адриан наведуваат дека се пријавуваат за оваа мисија затоа што ја сакаат вселената и сакаат да откриваат нови места. Што друго велат погледнете тука . Адриан Горан Марс Оне веќе го направи првиот чекор кон населувањето на Марс, така што се осигурани партнери кои ќе им помогнат во првата мисија што е планирана во 2018 година. Во леталото треба да се испратат и комуникациски сателити, без човечка посада. Оваа мисија треба да демонстрира технологија која ќе се користи при колонизацијата на оваа планета и развој на првата населба на Марс. Според извршниот ...
| | веќе видена | слични

Холанѓанската непрофитна организација „Марс Еден“ отвори конкурс за сите луѓе кои сакаат да учествуваат во реалити шоу, какво што немало никогаш досега. Иако се свесни дека ова е пат што се минува во еден правец, дури 200.000 луѓе се пријавиле да бидат дел од првото патување. Во изготвувањето на идејнот проект, во кој е вклучено и лансирањето на беспилотните летала во 2018. година, предвидено е и поставување на комуникациски сателит и целата потребна техничка поддршка за да ги пречека првите доселеници. Опремата ќе бидат инсталирана во робот со камера, кој постојано ќе ги пренесува снимките од Марс, а приоритет на експериментот ќе биде потрагата по вода. Ако се оди според планот, првите човечки стапки на Марс ќе се случат во 2025. година, а бидејќи на Марс не постои Вселенски центар, нема да има ниту можност за враќање на потенцијално незадоволните учесници во шоуто. За изградбата на ваков центар за лансирање на Црвената планета, потребни се големи астрономски ресурси, па заинтересираните добро треба да ...
| | веќе видена | слични

Непрофитната фондација „Марс 1“ потпиша договор со компаниите „Вселенски системи Локхид Мартин“ и „Сателитска технологија Сури Итд“ за отпочнување на мисијата без човечки екипаж на Марс. Оваа мисија ќе се состои во праќање летaло-робот и сателит за комуникација за барање место кое ќе биде погодно за населување. Според планот, „Локхид Мартин“ ќе направи летало „Марс 1“, а „Сури Итд“ комуникациски сателит, објавија челниците на компаниите. - Станува збор за приватно летало на Марс, а неговото успешно слетување и функционирање ќе биде историски настан – изјави коосновачот и извршен директор на фондацијата „Марс 1“, Бес Ленсдроп. Целта на мисијата е да создаде трајна населба на Марс. Планот е на секои две години на Црвената планета да се праќа група од по четворица, а првата ќе биде лансирана во 2022 година. - Ова е амбициозен проект и веќе работиме на анализа на концептот на мисијата, почнувајќи со проверен дизајн – вели Ед Седиви, главен инжинер. Kомпанијата „Локхид Мартин“ го дизајнирала, направила и ќе ...
| | веќе видена | слични

Во склоп на амбициозниот проект на испраќање влонтери со неповратен билет во еден правец на Марс, вчера е претставен план за првата приватна роботска мисија на црвената планета, роботска извидница за вистински човечки колонии која ќе биде лансирана во 2018 година, пренесува „Спејс”. Непрофитна фондација „Марс 1″, има потпишано договор со компанијата „Вселенски систем Локхид Мартин“ и „Сателитска технологија SSTL“, со цел да се направи анализа на концептот на роботските мисии на Марс. Според тој план, Локхид Мартин ќе направи летало „Марс 1″, а SSTL ќе го направи комуникацискиот сателит, објавиле претставниците на компанијата на вчерашната прес-конференција . - Ова ќе биде првото приватно летало на Марс, а нивно успешно пристигнување и функционирање ќе биде историско достигнување, изјавил ко-основачот и извршен директор на фондацијата „Марс 1″ Бес Ленсдорп. Целта на мисијата „Марс 1 ” е да воспостави постојана колонија на Марс. Планот е на секои две години на Марс да се испраќаат групи од по четири лица, а ...
| | веќе видена | слични

Холандската компанија „Mars One“ почна да ја развива мисијата без човечки екипаж, што на површината на „црвената планета“ треба да бара соодветно место за населување. Лансирањето се очекува за пет години. Целта на мисијата е да се направи првата колонија на Марс до 2025 година, Акцијата за трајно населување на првите четири лица ќе чини околу шест милијарди долари. За проектот се пријавија над 165.000 лица од 140 земји. Најмладиот пријавен има 18 години, додека најстариот 80 години. Од 2025 година, на секои две години ќе пристигаат по четири члена. „Mars One“ се надева дека ќе има вкупно шест тима од по четири лица кои ќе ги почнат тренинзите.
| | веќе видена | слични

Американската вселенска агенција направи робот кој на Земјата ќе биде дел од акциите за спасување во природни и слични катастрофи, а на Марс ќе го подготвува теренот за пристигнувањето на астронаутите, пренесува The Verge. Како дел од натпреварот Robotics Challenge Trials во организација на агенцијата DARPA, НАСА го создаде хуманоидниот робот Valkyrie, висок скоро 190 сантиметри, опремен со раце што можат да се одвојат од остатокот на телото, сензори и камери. Од НАСА велат дека роботот е доволно подвижен и адекватен за учествување во акции на потрага и спасување. Неговите силни нозе се способни за искачување по урнатини, има самостојно напојување, а камерите се наоѓаат на главата, телото, рацете, колената и стапалата и ќе му помагаат при управувањето и навигацијата. Роботот е создаден од 55 научници за 9 месеци. Засега, неговата мисија ќе биде само на Земјата, поради пропозициите на натпреварот, а од НАСА планираат да го испратат на Марс, каде би требало да го подготви теренот за пристигнувањето на ...
| | веќе видена | слични

Минералите кои ги идентификувал роверот Кјуриосити на Марс сугерираат дека на тоа место некогаш се наоѓало езеро со слаб салинитет и неутрална pH вредност, а тоа се услови погодни за развој на живот, соопштиле научниците. Научници на НАСА тврдат дека кратер на северната страна на Марс некогаш бил дом на огромно езеро во кое бил возможен живот за микроби, и дека тоа слатководно езеро постоело околу 100.000 години во самиот центар на кратерот Гејл, 90 милји долга формација која настанала со удар на метеорит од прилика 3,7 милијарди години порано. Тестовите на примероците на карпи кои ги ископал роверот Кјуриосити откриле присуство на фини глинени минерали кои се формирале во постоечката вода. „Присуството на овие минерали ни вели дека веројатно станувало збор за свежа вода, што значи дека постоеле погодни услови за развој на микробите кои би можеле да се одржуваат во живот“ – рекол Саџев Гупта, геолог од Кралскиот колеџ во Лондон и еден од членовите на научниот тим на Кјуриосити. „Тоа што е интересно е тоа што ...
| | веќе видена | слични

Роверот Curiosity на Марс пронајде нов доказ за постоење на езеро кое пред околу 3,6 милијарди години било преполно со различни форми на живот. Камењата што ги собра роверот покажуваат дека Црвената планета некогаш имала слични услови како Земјата. Научниците на НАСА открија дека карпите содржат јаглерод, водород, кислород, азот и сулфур – мешавина од хемикалии кои создаваат совршени услови за едноставни микробиолошки форми на живот, пишува во научниот извештај објавен во Science. Тестирањата направени на примерок што потекнува од областа наречена Јелоунајф Беј на кратерот Гејл откриваат дека карпите содржат и минерал што обично се наоѓа во езерата на Земјата. Иако и претходните студии сугерираа дека на Марс некогаш постоело езеро, ова откритие е најблизок доказ за тоа. Според професорот по геологија на Институтот за технологија во Калифорнија, Џон Гроцингер, Јелоунајф Беј веројатно било студено езеро поврзано со различни потоци и опкружено со снежни планини.
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 358 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша не присуствуваше на погребот на Шабан Шаулиќ. Како што еднаш таа објаснила, не оди на погреби на пријателите, бидејќи се плаши дека тоа нема ...
сите 253 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Езеро на Марс доказ дека таму имало живот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: