Таксени марки преку СМС порака

Студентите на стартот на уписите добиваат можност таксените марки да ги плаќаат на самите факултети и преку СМС пораки. Воедно, министерството за информатички технологии и администрација разви апликација за паметни телефони преку која само со неколку клика на мобилниот студентите ќе можат да ја платата таксата на шалтерот за студентски прашања. Оваа апликација ја користат 33 институции меѓу кои се сите министерства. За да се добие пристап до ваквиот начин на плаќање на таксените марки, доволно е институцијата да побара кориснички број од министерството за информатика и да одреди еден од своите вработени кои ќе поминат куса обука како да ја користат ваквата апликација. Веста е на Канал 5.
| | веќе видена | слични
8 копии

Административната такса отсега ќе може да се плаќа на брз и едноставен начин преку новата апликација за мобилен телефон што вчера беше промовирана на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје Новата апликација ја поддржуваат телефонски апарати со андроид, блекбери и ајфон-платформи и овозможува плаќањето да се изврши во три чекори. Услугата е достапна за сите граѓани, но и за студентите, кои преку неа ќе може да извршат плаќање на таксените марки. - Со ова Македонија се доближува уште повеќе до развиените европски земји во примената на информатичкото општество и очекуваме дека со наредните апликации, кои ќе бидат комплетирани во наредните шест месеци ќе бидеме меѓу првите земји во Европската Унија - вели министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски. Тој апелираше институциите и факултетите да се пријават во Министерството за информатичко општество и администрација за да добијат корисничко име и лозинка и да ги обучат луѓето, кои од страна на институциите ќе бидат назначени да ...
| | веќе видена | слични

Студентите што поседуваат смартфони, односно пософистицирани мобилни телефони, ќе може да симнат апликација со која преку мобилен телефон ќе плаќаат таксени марки од 50 денари додека траат уписите на факултет. На корисниците на Ајфон, Андроид и Блекбери иако им е овозможено да плаќаат преку мобилен, сепак тоа нема да може да го прават додека факултетите не изнајдат персонал што ќе посетува обука за користење на оваа апликација. Неа досега ја користат 33 институции меѓу кои и министерствата. МС
| | веќе видена | слични
2 копии

Од денес во Soc.io трговскиот центар ќе биде достапна и апликацијата на Министерството за информатичко општество и администрација, преку која на брз и едноставен начин ќе може да се изврши плаќање на административна такса (http://mall.soc.io/apps/Taksena_Marka). Оваа услуга е пред сè наменета за студентите како една од најатрактивните групи за ваков вид на услуги, но е достапна и за сите останати граѓани кои остваруваат некаква услуга. „Ова е првата апликација од државните институции наменета за паметните телефони, која ќе функционира на оперативниот систем Андроид, Блекбери, Ајфон и македонската Соц.ио Мол“, рече денеска Иво Ивановски, министер за информатичко општество и администрација. Пилот верзијата на Soc.io Mall е веќе достапна на www.soc.io, каде што сите Андроид корисници ќе можат да најдат сè што им е потребно за нивните Андроид уреди. “Soc.io трговскиот центар е место каде што можете да најдете сè што ви е потребно за вашиот Андроид уред, од апликации до игри, е-книги, музика, видеа и многу ...
| | веќе видена | слични

Ана Јосифоска Со само неколку клика на мобилниот телефон студентите ќе си ја плаќаат таксената марка. Ќе се намалат редиците на шалтерите, а со ова Македонија влегува уште подлабоко во развиените Европски земји, со развиено информатичко општество. Ова е прва апликација од државните институции наменета за паметните телефони, која ќе функционира на оперативниот систем Андроид, блекбери, ајфон и Македонската социо-мол. За да се добие пристап до ваквиот начин на плаќање таксени марки, институцијата треба да побара кориснички број од министерството и да одреди еден од своите вработени кои ќе поминат обука како да се користи ваквата апликација. Студентите позитивно се изјаснуваат за оваа апликација. Оваа апликација ја користат 33 институции меѓу кои и министерствата.
| | веќе видена | слични
4 копии

Студентите ќе имаат можност да извршуваат плаќање на административната такса преку паметните (смарт) телефони, со новата апликација која денеска ја претстави министерството за информатички технологии и администрација. „Ова е првата апликација од државните институции наменета за паметните телефони, која ќе функционира на оперативниот систем Андроид, Блекбери, Ајфон и македонската Социо – мол“, рече Иво Ивановски, министер за информатичко општество и администрација. Апликацијата ја користат 33 институции меѓу кои и сите министерства. Проектот преку кој со неколку клика на мобилниот, студентите ќе можат да ја платат таксата на шалтерот за студентски прашања, го одработи Министерството за информатичко општество во соработка со Web Factory.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 136 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 208 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Таксени марки преку СМС порака

Од:
До кого (е-маил):
Порака: