УНХЦР: Рекордни 7.000 бегалци пристигнаа во Македонија вчера

Рекордни седум илјади сириски бегалци пристигнаа во Македонија вчера, а околу 30.000 се наоѓаат на грчките острови, вклучувајќи 20.000 на островот Лезбос“ соопшти УНХЦР. Според Високиот комесаријат на ОН за бегалците Европа треба да предложи гарантирано преселување на сириските бегалци, бидејќи рекорден број луѓе се собираат во Македонија и во Грција, поради проблемите во татковината и во соседните држави. „Дискусиите во Европа оваа недела стекнуваат уште поитен карактер, бидејќи е очигледно дека не може да има германско решение на европски проблем“, изјави портпаролката на Високиот комесаријат за бегалци на ОН Мелиса Флеминг на прес-конференција во Женева.
| | веќе видена | слични

x „Меѓуресорското координативно тело, формирано во Гевгелија по прогласувањето на кризна состојба од Владата, започна да продуцира административни бариери. Се бараат посебни дозволи за пристап до кампот, се поставуваат услови за дистрибуција на храна и се гледа со сомнеж кон секој што сака да помогне. Ваквите административни пречки само ја отежнуваат голготата на бегалците кои се жедни, гладни и имаат потреба од информации, лекарска помош и средства за лична хигиена“, изјави за Гласот на Америка на македонски јазик, Воислав Стојановски од Хелсиншкиот комитет на Македонија, за ситуацијата која последните денови владее на македонско-грчката граница, а поради која во медиумите веќе реагираа одделни хуманитарци кои со недели наназад се грижат за мигрантите. Според Стојановски, во петокот на 4 септември, претставници на Хелсиншкиот комитет го посетиле импровизираниот камп за бегалци покрај Гевгелија. „Транзитот се одвиваше контролирано, односно од меѓуграничната зона се пропуштаа онолку бегалци колку што е можно ...
| | веќе видена | слични

УНХЦР соопшти дека околу 30 илјади бегалци чекаат на грчка страна за влез во Македонија. Додека напливот расте, Канцеларијата на високиот комесар за бегалци при ООН апелира за решение од земјите –членки на ЕУ. УНХЦР изрази загриженост дека многу земји на ЕУ и понатаму немаат соодветно решение за давањето азил за бегалците. „Рекорден број бегалци пристигнаа вчера во Македонија, а околу 30 илјади и понатаму чекаат на грчките острови, вклучувајќи и 20 илјади на островот Лесбос. Преговорите во Европа за бегалците се интензивираат оваа недела, бидејќи не е можно германско решение за проблемот на Европа. Треба да се отворат прифатни центри во Унгарија и Грција. Државите можат да функционираат само ако постои сигурен систем за распределба, при што земјите ќе кажат – да, ние ќе прифатиме толку бегалци.“ Во Германија постојат расте бројот на пристигнати бегалци. Властите се мобилизирани за поставување големи кампови како оној во Дрезден. Германија ги разгледува барањата за азил и само оние што избегале од војна ќе ...
| | веќе видена | слични

ГЕРМАНИЈА (АП) - Земјите ширум Европа се мачат да се справат со бранот од илјадници бегалци и мигранти. Германија и Шведска бараат да се одредат квоти за дистрибуирање на бегалците низ 28-те земји-членки на ЕУ. Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека на блокот му требаат "обврзувачки квоти за бегалците кои имаат право на азил и кои ќе бидат дистрибуирани на фер начин според правилата меѓу земјите-членки." На прес-конференцијата со шведскиот премиер Стефан Лофвен Меркел рече дека бројот на бегалци "зависи од околностите и токму затоа мора да имаме отворен систем" без ограничувања. Таа додаде дека "за жал уште сме далеку" од постигнување договор за таков систем. Германија очекува околу 800.000 мигранти годинава и ги повикува другите земји да примат уште. Лофвен рече деја "ако на врата ни тропаат луѓе кои бегаат од војна, ужас и силување тогаш мора да ја отвориме вратата." Тензијата расте меѓу полицијата и мигрантите на јужната граница на Унгарија со Србија каде одвреме-навреме има препирања и еден маж ...
| | веќе видена | слични

Од мисијата на УНХЦР брифираат дека во наредните два дена се очекува бран од околу 24,000 бегалци да се упати кон грчко-македонската граница. Засега, според мисијата на УНХЦР 30,000 бегалци веќе се на грчкитее острови. Активисти на „Хјуман Рајтс Воч“ со кои што разговараше НОВА стравуваат дека Македонија и Грција не се подготвени за овие бројки. Од УНХЦР бараат поголем ангажман од ЕУ со справувањето на овој очекуван бран бегалци кој би можел да биде рекорден досега, односно бараат гарантирано преселување на бегалците. „Рекордни седум илјади сириски бегалци пристигнаа во Македонија вчера, а околу 30.000 се наоѓаат на грчките острови, вклучувајќи 20.000 на островот Лезбос“, соопштува УНХЦР. Екипата на НОВА денеска беше на граничниот премин „Табановце“. Бегалците пристигнуваа во возови и автобуси, а на преминот се задржуваат кратко, односно не повеќе од еден час од каде што продолжуваат кон српската граница. Активисти делат храна и вода, а полицијата го обезбедува транзитот кој во моменто се одвива без никакви ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европа треба да предложи гарантирано преселување на сириските бегалци, бидејќи рекорден број луѓе се собираат во Македонија и во Грција, поради проблемите во татковината и во соседните држави, објави денеска Високиот комесаријат на ОН за бегалците. „Рекордни седум илјади сириски бегалци пристигнаа во Македонија вчера, а околу 30.000 се наоѓаат на грчките острови, вклучувајќи 20.000 на островот Лезбос“, соопшти УНХЦР. – Дискусиите во Европа оваа недела стекнуваат уште поитен карактер, бидејќи е очигледно дека не може да има германско решение на европски проблем – изјави портпаролката на Високиот комесаријат за бегалци на ОН Мелиса Флеминг на прес-конференција во Женева. Таа ги поздрави поединечните предлози на Велика Британија и на Франција да прифатат сириски бегалци, но посочи дека прифатни центри треба да бидат изградени во земји како Унгарија и Грција. – Тие ќе можат да работат само ако има систем за гарантирано преселување, при што европските држави ќе кажат „Да“, ќе прифатиме „ Х“ број бегалци. Ние ...
| | веќе видена | слични

Се зголемува бројот на мигранти кои пристигнуваат на јужната граница. Само вчера биле регистрирани околу 7 000 бегалци. Хуманитарците на терен велат дека и покрај напорите да им се обезбеди помош, на терен се соочуваат со проблеми. Деновиве без образложение им било забрането да ја делат хуманитарната помош, па морале да наоѓаат алтернативни начини да им помогнат на илјадниците гладни и изморени мигранти. Хуманитарците се жалат дека им се усложнуваат и административните процедури без кои неможат да работат во импровизираните кампови. Деновиве ќе бараат средба со надлежните и со локалните власти. За рекордно зголемување на бројот на бегалци на македонско -грчката граница информираат и од УНХЦР кои бараат Европа да предложи гарантирано преселување на сириските бегалци кои се иселуваат поради проблемите во татковината и во соседните држави. „Рекордни седум илјади сириски бегалци пристигнаа во Македонија вчера, а околу 30.000 се наоѓаат на грчките острови, вклучувајќи 20.000 на островот Лезбос“, соопштува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Прекрасен рецепт кој многу едноставно се подготвува. Сопругата на шампионот на Вимблон пропагира здрава исхрана, а со целиот свет го сподели рецептот за ова ...
сите 160 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УНХЦР: Рекордни 7.000 бегалци пристигнаа во Македонија вчера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: