Се урна кран врз најголемата џамија на светот, најмалку 62 лица загинаа


Најмалку 62 лица загинаа кога се урна кран врз најголемата џамија во светот, „Ал харам“ во Мека, јави „Ројтерс“, повикувајќи се на саудиските власти за цивилна заштита. Агенцијата ТАСС пренесува дека најголем дел од жртвите се верници кои одат на аџилак во ова исламско светилиште. Според првичните информации, причина за несреќата бил силниот ветар кој го турнал кранот. Некои од локалните медиуми јавуваат дека несреќата се случила при големо невреме, а причината за падот на оваа огромна машина би можело да биде и удар од гром. Џамијата веќе две години се реконструира.
| | веќе видена | слични

Оваа година на аџилакот во светoto исламскo местo Мека во Саудиска Арабија ќе престојуваат повеќе од 1.500 верници муслимани. Тие веќе полека заминуваат од Македонија, изјави за Макфакс портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника.Војника рече дека заедно со верниците муслимани од Македонија ќе бидат и претставници на ИВЗ.Пред заминувањето за аџилак, аџиите ги реализираа сите потребни вакцинирања и подготовки, додаде Војника.Портпаролот на ИВЗ уште еднаш потврди дека и покрај тоа што во светите места на исламот во Саудиска Арабија веќе има голем број аџии од Македонија, ниту еден од нив не се нашол на местото на несреќата што се случи во Мека пред неколку дена кога кран падна во преполната Голема џамија и уби 107 верници.Сите верници од Македонија се здрави и се подготвуваат да ја извршат на најдобар начин петтата обврска на исламот, а тоа е аџилакот, јави Макфакс.
| | веќе видена | слични
13 копии

Најмалку 107 лица загинаа при падот на кран врз Големата џамија во Мека за време на силни ветрови и обилни врнежи. При несреќата има и 238 повредени. Сите повредени биле однесени во болница, а сите тела на загинати се извадени од уништената џамија. Несреќата се случува помалку од две недели пред почетокот на годишниот аџилак, на кој Саудиска Арабија очекува над еден милион муслимански верници од 21 септември. Во земјата веќе пристигнаа околу 800 000 верници, соопшти државната агенција СПА.
| | веќе видена | слични

Силен ветер е причина за превртувањето на масивниот кран на Големата џамија во Мека, каде загинаа повеќе од 100 луѓе пред почетокот на овогодинешниот аџилак, кој покрај несречата која се случила, ќе биде одржан, сооптија денес саудиските фумкционери. Началникот на саудискиот директорат за цивилна одбрана Сулејман бин Абулах ал - Амро изјави за сателитската телевизија „Ал-Арабија“дека небично силниот ветер, се должи на невремето во тоа подрачје, исто така срушил дрва и сообраќајни знаци, пренесува АП. Тој ги демантирал извештаите дека кранот паднал поради удар на гром, како и дека некои од настраданите загинале во стампедо. Еден саудиски офицер изјавил за АФП дека овогодинешниотаџилак ќе се одржи и покрај несреќата која се случи во Мека. - Тоа дефинитвно нема да влијае на аџилакот оваа година и оштетениот дел ќе биде поправен деновиве, изјави офицерот, кој не сакаше да биде именуван. - Аџилакот ќе родолжи, секако, дадал тој. Стoтина илјади верници ширум светот веќе стигнаа во Мека на аџилак кој треба да почне ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оваа година на хаџ во светите исламски места Мека и Медина во Саудиска Арабија ќе престојуваат над 1.500 верници муслимани. Нивното заминување од Македонија веќе е при крај, изјави за Макфакс, портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника. Војника рече дека заедно со верниците муслимани од Македонија ќе бидат и претставници на ИВЗ. Пред заминувањето за хаџ, хаџиите ги реализираа сите потребни вакцинирања и подготовки, додаде Војника. Портпаролот на ИВЗ уште еднаш потврди дека и покрај тоа што во светите места на Исламот во Саудиска Арабија веќе има голем број на хаџии од Македонија ниту еден од нив не се нашол на местото на несреќата што се случи во Медина пред три дена кога загинаа 107 верници. Сите верници од Македонија се здрави и се подготвуваат да ја извршат на најдобар начин петтата обврска на Исламот, а тоа е хаџот. The post ИВЗ : Над 1.500 верници од Македонија ќе заминат на хаџ appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Саудискиот крал Салман вети дека ќе открие која била причината да падне кранот кој усмрти 107 лица во Големата џамија во Мека пред одржувањето на годинашниот аџилак. Аџилакот е клучен во муслиманската религија, а лани на него зедоа учество 2 милиона верници, па така, и покрај големата трагедија во петокот, властите во Саудиска Арабија велат дека тој ќе се одржи, а групи верници во саботата се вратија за молитва. Стотици илјади верници, како што јавува „Гардијан“, веќе дошле во Мека кога огромниот црвено-бел кран се урнал врз нив за време на бурата во петокот. - Ќе ги истражиме сите причини, а потоа ќе им ги соопштиме резултатите на граѓаните - рече Саламн кога во саботата го посети најсветото исламско место. Делови од Големата џамија, каде што се урна кранот, при што беа повредени околу 200 луѓе, и во саботата беа затворени. Но, како што јавува „Гардијан“, имало малку жалење меѓу верниците кои фотографираа од местото каде што кранот падна и продолжуваат со своите молитви и ритуали. - Би сакал и јас да бев ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Hајмалку 107 луѓе загинале, а стотици се повредени кога градежен кран се урнал во големата џамија во светиот муслимански град Мека. Ова се случило во момент кога верници од целиот свет се собрале во Мека за годишниот ритуал Хаџ кој треба да започне овој месец. Полицијата и населението помагаат да се извадат телата од џамијата. Џамијата е обиколена од бројни кранови бидејќи во тек е големиот проект за наградба. Гувернерот на регионот Мека принцот Калед ал-Фаисал нареди истрага за инцидентот.
| | веќе видена | слични

Саудиските власти изјавиле дека овогодишниот аџилак ќе се одржи и спокрај несреќата која се случила во Мека. На интернет кружи снимка од моментот кога кран паднал над луѓе во најголемата џамија во светот - Ал Харам во Мека. Притоа страдале 107 лица, а 238 биле повредени. Началникот на саудискиот директорат за цивилна одбрана, Сулејман бин Абдулај ал-Амро, за сателитската телевизија Al-Arabia рекол дека необично силниот ветар, исто така рушел и дрвја и знаци, пренесува AP . Тој ги демантирал извештаите дека кранот паднал по удар на гром, како и тоа дека некои од настраданите загинале во стампедо. Еден саудиски службеник за AFP изјавил дека овогодишниот аџилак ќе се одржи и покрај несреќата која се случила во Мека.
| | веќе видена | слични

Саудиските власти се уште немаат детели околу националноста на жртвите, но претпоставуваат дека поголем дел се странски верници дојдени на аџилак на светото место на исламот. Претпоставките се дека градежниот кран паднал по налетот на силна бура што ја зафатила Мека за време на пладневната молитва во џамијата ал Харам. Несреќата се случува 10-ина дена пред почетокот на годишниот аџилак, на кој Саудиска Арабија очекува над еден милион муслимански верници. Во земјата веќе пристигнаа околу 800 000 верници.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се урна кран врз најголемата џамија на светот, најмалку 62 лица загинаа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: