Пописот во кома, лекарката Јаневска не знае да го спаси

Јаневска е лекар по професија, иако Законот за попис предвидува членовите на ДПК да бидат истакнати научни и стручни работници од областите на статистиката, демографијата, економијата и други области поврзани со пописот. Одлуката на албанските и турските претставници во Државната пописна комисија (ДПК), кои го напуштија ова тело поради несогласување со одлуката на македонската етничка заедница во секој тандем за евидентирање на населението во мешаните етнички заедници по секоја цена да има Македонец, доби јавна политичка поддршка. Владиниот вицепремиер Абдулаќим Адеми ја повика ДПК да ја почитува „правичната и адекватната застапеност на попишувачите низ општините и низ пописните региони“. - Комисијата да ја разгледа одлуката која ја донесе со надгласување и да најде начин како да ја надмине оваа ситуација за доброто на сите процеси во Македонија. Нема потреба да се брза со одлуки и со квалификации дали ќе се одложи или не процесот за попис - апелираше тој, според кого неразбирливо е надгласувањето во ...
| | веќе видена | слични

Законот за попис е донесен со Бадентеров принцип и секоја одлука на Државната пописна комисија треба да биде хармонизирана помеѓу двете најголеми заедници, изјави вицепремиерот Абдулаќим Адеми повикувајќи ги членовите на Комисијата да ги надминат несогласувањата и да се создаде можност членовите Албанци да се вратат. „ДПК, која во своите редови има претставници на сите етнички заедници, треба да биде комисија која ќе создаде доверба во целиот процес, а не да биде таа која ќе го блокира процесот“, истакна Адеми. Инаку, вмешувањето на политиката, Адеми го гледа како штетна за целиот процес. „Не сакаме да го доведеме во знак прашање процесот на пописот бидејќи тоа би значео недостиг на институционални капацитети во земјава за надминување на проблемите и би била негативна слика за Македонија. Ова треба да го има в предвид Државната пописна комисија, а особено претседателката. Зборот „бојкот“ треба да го заборавиме во нашиот речник бидејќи создава забуна кај граѓаните. Јас сè уште сум убеден дека несогласувањата ...
| | веќе видена | слични

извор: Супер радио фото: Супер радио Во пописната комисија во Охрид нема ниту еден попишувач, ниту инструктор, припадник на етничката заедница на Египќаните. Иако од Здружението на Египќани од Охрид реагирале навремено до Државната пописна комисија по ова прашање, тие не им излегле во пресрет. Демир Далип, претставник на Здружението на Египќани од Охрид кажа дека постојат бројни причини за бојкотирање на престојниот попис. - Повикуваме до Државната комисија за попис, овој недостаток да се елиминира, да има наши членови во оваа комисија на сите нивоа за да имаме еден транспарентен, реален и објективен попис. Египќаните не можат повеќе да го трпат ова дискриминаторско однесување, ова нечовечно понижување и дефинитивно да знаеме дека во Република Македонија имало и ќе има Египќани, вели Далип. Доколку овие барања не се прифатат, од здружението пописот ќе го сметаат за нереален, необјективен и истиот ќе го бојкотираат, смета Вахид Мемед, потпретседател на Здружението на Египѓани на Република Македонија. - Ние ...
| | веќе видена | слични

Во Охридската пописна комисија и другите реони нема ниту еден попишувач, ниту инструктор Египќанец, а од овој етникум нема член ниту во Државната пописна комисија. Реагираат Египќаните од Македонија, кои сметајќи дека не се 3.300 претставници од оваа етничка заедница, според последниот попис, туку повеќе од 20 илјади, бараат да имаат свои членови во пописните комисии на сите нивоа, за пописот да е реален и транспарентен, инаку својот револт ќе го изразат со бојкот на пописот. „Дефинитивно овде има плодна почва за дискриминација. Затоа се плашам дека доколку Египќаните не бидат активно вклучени во овој попис, стравувам дека многу од нив ќе се попишат како припадници на други етникуми. -Притиснати од одредени центри на политичка моќ, некои ќе се пишат како Роми, некои како Албанци, тоа е нормална работа“, вели Демир Далип од Сојузот на Египќаните. „Порачуваме дека на 23. февруари, среда, во пет до 12 , ние организациите на Египќаните во Охрид ќе организираме мирен протест, марш, со цел да го искажеме нашиот ...
| | веќе видена | слични

Незадоволство од начинот на кој државата планира да го спроведе пописот на населението во април, денеска искажаа и претставници на Египќаните во Македонија. Според нив, не вклучувањето на претставник на оваа етничка заедница во Државната пописна комисија и во општинските пописни комисии е голем недостаток. Ако тоа не се елиминирало, сметаат дека пописот ќе биде нереален и оти ќе се пишат како Албанци. На последниот попис граѓаните кои се идентификуваат како Египќани ги немаше во посебна графа, па тие се наоѓаат во графата за останати каде има околу 20 илјади лица заедно со сите други помали етнички групи. „Многу паметно ќе биде за Македонија да се одложи овој попис и да се одржи во месеците јуни и јули како што апелираше и Имер Селмани. Доколку овој процес не се одложи и помине вака фаличен јас стравувам дека голем број Египќани ќе се напишат како Албанци затоа што нивниот мајчин јазик е албанскиот т.е. тоскискиот дијалект“, рече Демир Далип, партија Сојуз на Египќани. „Ќе доставиме претставка до Комисијата ...
| | веќе видена | слични

По албанската и турската, незадоволство од начинот на кој се планира да се спроведе престојниот попис изразија и заедницата на Египќаните. Здружението на Египќаните во Македонија, Сојузот на Балканските Египќани и Здружението за мултикултурна интеграција- „Инклузија“, денеска на пладне на платото пред Чинарот во знак на револт одржаа прес- конференција. Како Египќани благовремено реагиравме до државната пописна комисија да има наши претставници во пописните комисии и наши инструктори. И покрај тоа имаме сознанија дека во Охрид и низ другите градови, нема да се вклучени наши претставници. Со оглед дека во Македонија живеат над 20. 000 Египќани, сметаме дека без наше учество пописот нема да биде реален. Ако не се исполнат нашите барања, најверојатно Египќаните ќе го бојкотираат пописот, бидејќи не сакаме да пополнуваме туѓи графи, бидејќи извесно е дека многу од Египќаните ќе се пишат како Роми или Албанци , рече Демир Далип, претставник на Египќаните од Охрид. Вахид Мемед, претседателот на Здружението на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 279 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пописот во кома, лекарката Јаневска не знае да го спаси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: