ПОТРЕСНИ СВЕДОШТВА: Мајка го фрлила бебето од 10. кат за да го спаси од пожарот во Лондон (ФОТО/ВИДЕО)


Би било чудно некој да биде пронајден жив во повеќекатницата што вчера наутро ја проголта пожар, изјавила шефицата на противпожарната служба во Лондон, Дени Котон Пожарникарите цела ноќ го гаснеа пожарот кој повеќе од 24 часа беснееше во облакодерот „Гренфел тауер“ во западен Лондон. Во пожарот загинаа 12 лица, но се стравува дека бројката ќе расте со оглед на тоа што има 74 повредени, од кои 18 во критична состојба, а бројот на луѓе што останале заробени во зградата како и нивната судбина сè уште не се познати. Пожарникарите од утрово пребаруваат стан по стан, соба по соба. Шефицата на противпожарната служба во Лондон, Дени Котон, изјавила дека зградата не е доволно сигурна за пожарникарите да влегуваат во секој нејзин дел. - Огнот е изгаснат, но сè уште постојат џебови во кои тлее чад поради високите температури. Бројот на луѓе во зградата е непознат. Поради големината на пожарот, ќе ни треба долго време за да спроведеме темелна истрага и да ги идентификуваме сите што не успеале да излезат живи од ...
| | веќе видена | слични

Им нудеше помош и подршка на оние на кои им беше најпотребна. 29 годишната пејачка вчера реши да ги посети пожарникарите кои се бореа со пожарот во зградата во Лондон. Адел им се заблагодари на хероите кои ги стишија огнените пламени и спасија лица кои беа заробени во зградата, а фотографиите ги објави еден од пожарникарите, Роб Пети, на својот Фејсбук профил. Бројот на жртви во ужасниот пожар се зголеми на 79.
| | веќе видена | слични

„Не можам да кажам дека приземната Адел во пожарникарската станица во Челси, секој ден доаѓа на чај“ напишал еден од пожарникарите кој гасел пожар во лондонскиот солитер. Пејачката Адел (29) дошла да им даде поддршка на жртвите на пожарот во солитерот „Гренфел“ во лондонската четврт Кенсингтон во придружба на својот сопруг Сајмон. Ги тешела станарите, ги прегрнувала и зборувала со нив и им нудела помош. Лондончанката ја посетила и пожрникарската станица во Челзи чии пожарникари го гаселе пожарот и ги извлекувале станарите од солитерот. Адел пристигнала без шминка, со пожарникарите пиела чај и разговарала со нив. Пожарникарот Роб Пети објавил фотографии од нејзината посета. „Не можам да кажам дека приземната Адел во пожарникарската станица во Челси, секој ден доаѓа на чај“ напишал Пети. Пожарникарите на местото блиску солитерот во кој загинале најмалку 79. лица оставиле емотивна порака. „Дадовме се од себе. Засекогаш ќе ве памтиме, многу ни е жал што не успеавме сите да ве спасиме“ напишале пожарникарите.
| | веќе видена | слични

Британската пејачка Адел направи ненајавена посета на некои од пожарникарите кои учествуваа во гаснењето на пожарот во “Гренфел Тауер” во западен Лондон минатата недела. Неочекуванaта нејзина посета беше документирана од пожарникарот Роб Петти. Во публикацијата на Facebook Петти пишува: “Прекрасна девојка, вистински приземна, интересна и скромна. Убава. ” Од противпожарната служба раскажаа дека пејачката едноставно се појавила, тропнала на прозорецот и рекла дека носи торта. Откако ја отвораиле вратата, таа ги симнала очилата за сонце и рекла: „” Здраво, јас сум Адел. “Сите беа шокирани.“ Пожарникарите раскажуваат уште дека сите заедно испиле по чаша чај, по што пејачката се приклучила кон останатите за минута молчење. Пожарникарите дополнуваат: “Добивме толку голема поддршка од локалното население што дури не можеме да искажеме благодарност”. Ова не е прв пат кога Адел ја демонстрира поддршката за погодените од пламените кои ја проголтаа кулата во раните утрински часови на минатата среда. Пејачката беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британски пратеник ја обвинил Владата на Велика Британија за прикривање на доказите за причината на пожарот во "Grenfell Tower" , што се повеќе личи на работа од внатре. Според зборовите на пратеникот од лабуристичката партија, Дејвид Лами, изведувачите кои работат во "Grenfell Tower" ги отстрануваат виталните докази од местото на злосторството, уништувајќи документи за инцидентот и се закануваат со тужби, се со цел затскривање на вистината за тоа што навистина се случило. Британската влада, заедно со мејнстрим медиумите, веќе била фатена дека го намалува бројот на жртви во пожарот. Многумина проценуваат дека загинале 500-600 луѓе, што е огромна разлика во однос на оние 58 кои се водат како официјално настрадани. Зборувајќи за Sky News во неделата, пратеникот на лабуристичката партија, Дејвид Лами, рекол дека некои изведувачи кои работат во " Grenfell " острануваат докази по минатонеделниот пекол во кој загинале голем број на луѓе од 24-катницата. "Во рамките на заедницата, довербата во власта пропаѓа, ...
| | веќе видена | слични

Многумина се прашуваат зошто уште стои зградата Гренфел во Лондон, по катастрофалниот пожар кој траеше повеќе од 24 часа и во кој загинаа 79 луѓе во Лондон. фото извор: The Sun Сликите од пламенот и оние кои беа заробени внатре, се поврзуваат и споредуваат со ситуацијата која се случи во Њу Јорк во 2001 година, односно нападите од 11 септември. Поточно, со она што се случи со „World Trade“ центарот. Според тогашните официјални информации, пламени од кулите близначки достигнале до центарот, ширејќи оган, се додека по седум часа не се сруши. Експертите заклучија дека топлината генерирана од пламените ја срушила кулата, правејќи ја првата и единствена кула во светот која се срушила заради пожар. Сепак, Гренфел зградата гореше 4 пати подолго отколку центарот во Њу Јорк, а сепак не е срушена. Тоа предизвика многу сомнежи. Многумина потврдиле дека зградата нема да се сруши, а експертите тврдат дека зградата е направена од бетонски плочи, греди и колони. Изградена е во 1970-те во време кога биле поставени нови ...
| | веќе видена | слични

Пожарникарите и спасувачите пронашле 42 тела само во една соба во Гринфил кулата по минатонеделниот стравичен пожар, тврди еден жител на Лондон. „Мојот пријател работи во пожарникарната служба и вчера по телефон ми рече дека во една просторија пронашле 42 тела. Тоа никој не го знае“, рекол неименуван маж. „Ние кои тоа го знаеме, го знаеме зошто го познаваме пожарникарот. Тој не смее да излезе со таа приказна во јавност бидејќи веројатно е дека ќе добие отказ или нешто слично. Но, пронашле 42 тела во една просторија. Од деца до старци“, прераскажува видно потресен маж. Портпаролот на лондонската пожарникарна служба рекол дека не може да ја потврди ниту демантира оваа информација и дека полицијата раководи со истрагата. Пријател на една од жртвите, кој исто така не сакал да го открива идентитетот за британските новинари рекол дека тоа е точно. „Пронашле 42 тела во еден стан. Зборот „трагично“ ни приближно не може да го опише таквото сценарио. Ваквите работи едноставно кршат срце. Можеби се собрале на едно ...
| | веќе видена | слични

Британскиот застапник ја обвини британската влада за прикривање на докази за предизвикување на пожарот во облакодерот „Grenfell Tower“ во она што изгледа се како „работа од внатре“, Според застапникот на британскиот парламентарец Дејвид Ламуји, компанијата која работела одвнатре во зградата ги тргнала виталните докази од местото на злочинот, уништувајќи ја документацијата за инциднтот и се закани со тужби за да ја прикрие вистината за тоа што навистина се случило. Британската влада која е во слух со мејнстрим медиумите веќе е фатена како го намалува бројот на загинатите од последиците на пожарот – а според некои проценки, ја намалија на 500-600 загинати – голема разлика од моменталните 79 загинати колку што денеска службено е пријавено. Во изјавата за SkyNews во неделата, застапникот на парламентот Дејвид Лами изјави дека некои изведувачи кои работат на кулата, работат на отстранување на доказите и нивната работа по пеколот кој ја погоди зградата од 24 кат минатата недела, пишува ПресТв. „Внатре во ...
| | веќе видена | слични

Пожарникарите и спасувачите пронашле 42 тела во само една соба во "Grenfell Tower" по минатонеделниот пожар, тврди еден жител на Лондон. "Мој пријател работи во пожарната служба и вчера преку телефон ми кажа дека во една просторија пронашле 42 лица. Никој тоа не го знае", рекол неименуваниот маж. "Ние кои го знаеме тоа, го знаеме бидејќи познаваме пожарникар. Тој не смее да излезе со таа приказна во јавноста бидејќи веројатно ќе добие отказ или нешто слично. Но, пронашле 42 тела во една просторија. Од деца до старци", раскажал потресениот маж. Портпаролот на лондонската Пожарна служба, рекол дека не може да ги демантира ниту потврди тие информации, а дека полицијата раководи со истрагата. Ни од полицијата не кажале ништо по повод оваа информација. Пријател на една од жртвите, кој исто така не сакал да го открива својот идентитет, изјавил дека тоа е точно. "Пронашле 42 тела во еден стан. Зборот "трагично" никако не може да опише едно такво сценарио. Ваквите работи едноставно го кршат срцето. Можеби се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ужасните последици од пожарот во лондонскиот Grenfell Tower се прикажани во снимката и фотографиите кои ги објави британската полиција. Иако зградата не се урнала, нејзината внатрешност е целосно уништена од огнот кој горел цела ноќ и речиси цел ден. Според последните поразителни информации, во огнената стихија животот го изгубиле 79 луѓе, од кои досега се идентификувани пет лица. Засега се` уште не е познато колку луѓе биле во зградата во моментот кога избил пожарот, соопштила полицијата. Се верува дека во зградата во која имало 120 станови, живееле 600 луѓе. Пребарувањето на стамбената зграда од 24 ката која изгоре во западниот дел на Лондон ќе трае со месеци, изјавил шефот на полицијата Стјуарт Канди, кој додал дека некои од жртвите на пожарот во кулата никогаш нема да бидат идентификувани. Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, вчера изјавил дека пожарот во повеќекатницата бил предизвикан од „грешка и небрежност“. Експертите навеле дека фасадата и нејзиниот термо-изолациски материјал се најверојатната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 569 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 424 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата. За значењето на овој празник и неговото одбележување повеќе од разговор ...
сите 263 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОТРЕСНИ СВЕДОШТВА: Мајка го фрлила бебето од 10. кат за да го спаси од пожарот во Лондон (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: